Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
16 Kasım 2019 - Cumartesi 10:47 Bu haber 776 kez okundu
 
150 bin civarında prematüre doğum gerçekleşti
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Uzmanı Doç. Dr. Afşin Kundak, prematüre bebekler hakkında açıklamalarda bulundu. On doğumdan birinin prematüre olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Kundak, her yıl dünyada yaklaşık 15 milyon, Türkiye’de ise 150 bin civarında prematüre doğum olduğunu söyledi.
Sağlık Haberi


Prematüre doğumların bir kısmının anneye bir kısmının da bebeğe bağlı hastalıklardan kaynaklanabildiğini belirten Doç. Dr. Kundak, şöyle konuştu: “Normal gebelik 40 haftalık bir süreçtir. 37 ile 42 hafta arasında doğanlar normal doğum, 37 haftanın altında doğanlar ise prematür olarak isimlendirilir. Hafta sayısı geriye düştükçe risk artmaktadır.

SİGARA İÇİLMEMESİ GEREKİYOR

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Uzmanı Doç. Dr. Afşin Kundak; “Erken doğumların yarısının annenin enfeksiyonlara bağlı olarak geliştiği biliniyor. Tabii burada annenin sigara içmesi, diyetine dikkat etmemesi ve stres önemli faktörler. Anne adayının 35 yaşın üzerinde olması da riski artıran bir etkendir. Çoğul gebelikler ve tedavi yoluyla olan gebeliklerde de prematür olma ihtimalinin yüksek olduğunu biliyoruz.Prematür doğumun engellenmesinde en önemli görev, kadın doğum uzmanlarına düşmektedir. Ailelerin sağlıklı bir gebelik süreci geçirmeleri için uygun takiplerinin yapılması gerekiyor. Beslenmeye dikkat edilmesi, hijyen kurallarına uyulması, sigara içilmemesi gerekiyor. Annede tansiyon yüksekliği oldu mu gebeliği sürecinde İdrar yolu enfeksiyonumu var Anemisi var mı Bunların iyi takip edilmesi lazımdır” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 150, bin, civarında, prematüre, doğum, gerçekleşti,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Mevzi Sağanak
Güncelleme: 04.08.2020
Bugün
17° - 30°
Çarşamba
17° - 33°
Perşembe
17° - 34°
Afyon

Güncelleme: 04.08.2020
İmsak
04:17
Sabah
05:54
Öğle
13:09
İkindi
16:59
Akşam
20:14
Yatsı
21:45
Arşiv Arama
Haber Yazılımı