Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
09 Ocak 2020 - Perşembe 09:34 Bu haber 322 kez okundu
 
Afyon’da Eskiler Özleniyor
Hepimizin daha rahat htiğimiz, bağlandığımız, hatta zaman zaman evimizden bile daha fazla bize huzur veren mekanlar vardır; bu mekanların bazıları sadece bize özeldir, bazıları ise toplumun geneline hitap eder. Bazen mekanlar bize anlam katarken; bazen kullanıcılar olarak biz mekanlara çeşitli işlevler ve anlamlar katarız, ne var ki iki şekilde bizlere mekanların kişilerin ve toplumların üstünde kimlik ve hafıza bağlamında güçlü bir ilişkisi olduğu açıkça gösterir.
Gündem Haberi


Günümüzde hızla gelişen modern hayat düzeni, biz bireyleri toplumdan kopuk ve ekonomik kapasiteyle doğru orantılı olarak sürekli değişen bir yaşam şekline mahkum etse de, çevremizle kurduğumuz bağlar bizi bireysellikten kurtarmakla kalmayıp, aynı zamanda toplumun geneli için yapılı çevrenin yaşatılmasında büyük rol oynar. Yapılı çevrenin değerinin bilinmesi ve gerekli önlemler alınarak yaşatılması toplumların işleyişinde sadece önemli rol oynamakla kalmıyor aynı zamanda da bulunduğu çevreye de yadsınamaz bir ekonomik katkı sağlıyor.

Yapılı çevrenin en temel tanımlayıcı unsurlarından olan mimari mirasın korunması, düzenli olarak bakıma tabi tutulması ve dolayısıyla da yaşatılması ile kurulan sosyoekonomik düzen yalnızca toplumun yitmeye yüz tutmuş millet olma bilincini de ayakta tutmakla kalmaz; aynı zamanda günümüzde global hayat düzeninde zorluk yaşayan zanaatkar ve küçük esnafı da ekonomik anlamda destekler ve yerel ekonomiyi ve kalkınmayı destekler.

Hatıralarımız bizi insanlara ve mekanlara bağlayan en önemli etmendir.

İster bir bina olsun, ister arkeolojik kalıntı, tarihi sit alanı, peyzaj, manzara veya anıt bütün mimari miraslar yapım yılı yada önemine bakılmaksızın bireylere kayıplar, kazançlar yada kişisel yaşanmışlıkları hatırlatarak hayatlarını anlamlı kılar.

Kültür toplumu yaşatan ve yansıtan en önemli faktördür, mimari ise günümüzde artarak iç içe geçen ve küresel düzende kaynaşan toplumlar arasında her bir millet has olan kültürü yaşatan ve yansıtan bir kilit taşı görevi üstlenir. Hal böyle olunca gerek yeni mekanlar tasarlanırken, gerekse eski mekanlar yaşatılırken evrensel düşünülmeli ve toplumsal düzeyde verilen her kararın gerek kişilerin kimlikleri gerekse toplumun kimliğini belirleyeceği asla göz ardı edilmemelidir.

Unutulmamalıdır ki bireyler; çevreleriyle, tarihleriyle ve kültürleriyle var olurlar, dünün kararları bugün toplum ya da birey ölçeğinde kimliklerimizi belirler ve aynı şekilde bugünde yarının hatırlarını ve kimliğini şekillendirir. Bu gerçekler ışığında; anlaşılmalıdır ki  başta karar merceği olan kişiler ve mimarlar daha sonrada toplumu oluşturan bütün bireyler çevreyi büyük bir özenle korumalı, kullanmalı ve çevreye herhangi bir kalıcı ve zararlı olabilecek müdahaleden kaçınmalı ve bu tutumu  toplumların ve kültürün yararına sürekli hale getirmelidir.

HİSAR

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Afyon’da, Eskiler, Özleniyor,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 14.08.2020
Bugün
15° - 30°
Cumartesi
14° - 29°
Pazar
14° - 30°
Afyon

Güncelleme: 14.08.2020
İmsak
04:31
Sabah
06:04
Öğle
13:08
İkindi
16:54
Akşam
20:01
Yatsı
21:27
Arşiv Arama
Haber Yazılımı