301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Mayıs 2019 - Pazartesi 09:55 Bu haber 72 kez okundu
 
Afyon’un tarihi yeniden yazıldı
Afyonkarahisar'da 10 höyükte yapılan kazı ve yüzey çalışmalarında, bölgedeki en erken yerleşim izlerinin 8 bin yıl öncesine ait olduğu belirlendi.
Gündem Haberi


 

Afyonkarahisar'da 10 höyükte yapılan kazı ve yüzey çalışmalarında, bölgedeki en erken yerleşim izlerinin 8 bin yıl öncesine ait olduğu belirlendi. Afyonkarahisar genelinde iki yıl önce başlanan arkeoloji çalışmaları "Afyonkarahisar İl Araştırma Raporu" haline getirildi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, raporla ilgili yaptığı açıklamada, bilimsel veriler ışığında Afyonkarahisar’ın önceden bilinen geçmişinin milattan önce 5 bin yıllarına dayandığını belirten Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, sözlerine şöyle devam etti."Kültür ve Turizm Bakanlığımızın iki yıldır, Afyonkarahisar'ın çeşitli yerlerinde arkeolojik kazı ve yüzey araştırmaları çalışmaları var. Afyonkarahisar Müze Müdürlüğümüz tarafından oluşturulan bir ekip, Afyonkarahisar’ın çeşitli yerlerinde yaptığı yüzey araştırmalarında önemli buluntulara ulaşıldı. Özellikle Gebeceler beldesindeki çalışmalar, Afyonkarahisar'ın tarihini 8 bin yıl öncesine kadar götürüyor" dedi.

VERİLER 10 HÖYÜKTEN ELDE EDİLDİ

Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, son çalışmalarla bölgedeki en erken yerleşim izlerinin Cilalı Taş dönemine ait olduğunu söyledi. Kentin tarihinin, il sınırları içerisindeki 10 höyükten elde edilen veriler ile  değerlendirildiğini belirten Tanır, "Organize Sanayi Bölgesi içindeki 'Çapak Höyük', Susuz beldesinde 'Darboğazlar' mevkisi ve 'Eyüboğlu mevkisi Yörük Yatağı Höyüğü' ile 'Çeşmealtı' höyüğü, Bolvadin ilçesi 'Gövem' höyüğü, Çobanlar ilçesi 'Pani Höyük', Sinanpaşa ilçesi 'Eyice Höyük', Hocalar ilçesi 'Çalca Asarın Tepe', Şuhut ilçesi 'İçikli Höyük' ve Dinar ilçesindeki 'Büyük Çataltepe' gibi noktalarda çalışmalar yapıldı. Höyüklerin jeolojik yapısı ve tarihsel verileri ele alındı. Buralarda yapılan kazılarda ortaya çıkarılan fosiller, keramikler ve insanların kullandığı eşyalara bakılarak elde edilen veriler, bilimsel sistematikle rapor haline getirildi. Artık Afyonkarahisar'ın 8 bin yıllık geçmişi olduğunu söyleyeceğiz" dedi. >>Hamza Yılmaz

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Afyon’un, tarihi, yeniden, yazıldı,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Sisli
Güncelleme: 11.12.2019
Bugün
-2° -
Perşembe
-1° -
Cuma
-
Afyon

Güncelleme: 11.12.2019
İmsak
06:29
Sabah
07:57
Öğle
12:55
İkindi
15:22
Akşam
17:43
Yatsı
19:06
Arşiv Arama
Haber Yazılımı