Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
02 Ocak 2020 - Perşembe 10:57 Bu haber 88 kez okundu
 
Afyonkarahisar’da sanayileşmeyi ön plana çıkarmak istiyoruz
Afyonkarahisar Konya yolu üzerinde inşa edilen ve küçük esnafın kendi işini yapmasına olanak sağlayacak Modern Sanayi Sitesi hızla yükselmeye devam ediyor. Modern Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Hakan Dilek, proje tamamlandığında Afyonkarahisar’ı Sanayi’nin Başkenti yapacağız dedi.
Yaşam Haberi


Hedefler doğrultusunda  2023 yılına kadar Afyonkarahisar’ı Sanayi Kenti yapmak için tüm gücümüzle çalışacağız diyen Dilek; “Bilindiği üzere Afyonkarahisar, termal, mermer ve gıda’nın başkenti bununla beraber sanayi başkent olacağız. Hedefimiz bu yönde” ifadelerine yer verdi.

Afyonkarahisar-Konya karayolu üzerinde inşa edilen Modern Sanayi Sitesi, adeta bir KOBİ Sanayi Sitesi olma özelliği taşıyacak. Çok kısa sürede inşaatında büyük ilerleme kaydedilen sanayi sitede çalışmalar tamamlanmak üzere. Şehirdeki küçük esnafların işlerini kendi dükkânlarında yapmalarına olanak sağlayacak sanayi sitesi hakkında bilgi veren Dilek, “Bir kepenk olsun esnafın olsun düşüncesiyle çıktık bu yola” dedi.

AFYONKARAHİSAR BELEDİYESİNE TEŞEKKÜR EDERİM

Sanayi sistemimizde yaklaşık cephesi 1km derinliği 200 metre karelik yüzölçümü olan bir alanda 382 adet prefabrik yapıyla beraber iş yeri yapmaktayız. Bununla beraber inşaat başlama süremiz geçen yıl 2018 yılının Ağustos Ay’ı idi. O dönem başladığımız tarihten bu güne kadar yaklaşık 246 tane dükkân yaptık. Alt yapısını Afyonkarahisar Belediyesi tarafından yapıldı. Şu an sularımız kanalizasyonumuz her şeyimiz hazır olmakta beraber üst yapıyı tamamlamaya devam ediyoruz. 2020 yılı sonuna kadar burayı da açmayı da hedefliyoruz. En büyük desteği biz Afyonkarahisar Belediyesinden aldık. Bundan dolayı bize destek veren başta imar çalışanları da olmakta beraber, müdürlerimiz, belediye başkanlarımız, belediye personelimiz, yol şubesine teşekkür ediyorum. Yani bizim en büyük yükümüzü Afyonkarahisar Belediyesi almıştır. Eğer biz bugün alt yapıyı kendimiz yapmış olsaydık şu ana kadar maliyetlerimizi 10 milyon TL’ye yakın bir ek maliyet olurdu. Bu demek oluyor ki 382 dükkân başı 26 bin TL  maliyetlerimizde artış olurdu. Afyonkarahisar Belediyesine ve başkanımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

HEDEFİMİZ 2023’ÜN SANAYİ KENTİ OLMAK

Dilek; “Getirebilirsek devlet büyüklerimizi getirmeyi amaçlıyoruz” diyerek sözlerine şöyle devam etti; “Afyonkarahisar’ın sanayileşmesini de ön plana çıkarmak istiyoruz. Hedefimiz 2023’ün Sanayi Kenti olmak. Bilindiği üzere Afyonkarahisar’ın termalin, mermerin, gıdanın başkenti bununla beraber neden sanayi başkent olmasın. Hedefimiz 2023 yılı içerisinde Sanayi’nin de başkenti olmak. Küçük olmadan büyük olmuyor. Bu vesile ile bize verilmiş olan desteklerden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 

KÜÇÜK ESNAFIMIZ DAHA GELİŞSİN

Yaklaşık maliyetler hakkın da bilgi veren Dilek; “Bir dükkânımızın bedeli 130 bin TL’ye yakın.2. Küçük Sanayi Sitesinde biz 130 bin TL’ye iş yerlerinin önünü kapatmak için sundurma yapıyoruz. Yaklaşık olarak 130 – 150 bin TL arasında bir işçilik maliyeti var, biz o sundurma parasına yüksekliği 8,30 metre, derinliği 12,5 metre, cephesi 8 metre olan yaklaşık kapalı alan 100 metrekare bir alan inşa ediyoruz. Ön kaldırım ve araç park yeri 76 metre kare olan işyerlerinin inşaatını yapıyoruz. 1 yıl içinde 260 iş yerinin kaba inşaatı bitmiş olup Mayıs ayına kadar da geri kalan 122’iş yerinin inşaatını tamamlayacağız. Çatı panelleri montajı yapılmakta, cephelerini de yapıyoruz. Önümüzde ki günlerde kepeklerin ve camların montajına başlanacak. Elektrik tesisatlarının % 35 yapıldı. Geri kalanların ise yapımı devam etmekte.Dolgu ile ilgili biz 1. Sanayide ya da 2. Sanayide yaşanmış olan hataları yapmadık. Yerden yüksekliğimiz 1,70, çok yoğun bir yağış olduğu zaman 2. sanayide suyun basması dükkânların içine girmesini defalarca gördük. Biz böyle sorunlar yaşamayalım diye her dükkânımızın bulunduğu yerde 1.70 yükselttik. Türkiye genelinde yapılan sanayi siteleri bakanlıkta bulunan inşaat standartlarına göre yapıldığından esnafın kendini geliştirmesi yer olarak kısıtlı olması nedeniyle biz kendi ihtiyaçlarımıza göre inşaatımızı projelendirdik. Bu statüye göre inşasını yaptık” diyerek sözlerini tamamladı. Selçuk Taşkın özel

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Afyonkarahisar’da, sanayileşmeyi, ön, plana, çıkarmak, istiyoruz,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 03.07.2020
Bugün
16° - 32°
Cumartesi
17° - 33°
Pazar
18° - 34°
Afyon

Güncelleme: 03.07.2020
İmsak
03:41
Sabah
05:31
Öğle
13:07
İkindi
17:02
Akşam
20:34
Yatsı
22:15
Arşiv Arama
Haber Yazılımı