301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
17 Haziran 2019 - Pazartesi 10:18 Bu haber 98 kez okundu
 
Afyonkarahisar’da Ulusal Viral Hepatit Sempozyumu
Afyonkarahisar’da Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (Klimik) tarafından 11’inci Ulusal Viral Hepatit Sempozyumu düzenlendi.
Sağlık Haberi


Bir otelde gerçekleştirilen sempozyumda düzenlenen basın toplantısında konuşan Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Çalışma Grup Başkanı Porf. Dr. Neşe Demirtürk, Viral Hepatit Sempozyumlarının 11’incisini Afyonkarahisar’da düzenlediklerini söyledi. 
3 gün boyunca hepatitleri Afyonkarahisar’da tartışacaklarını belirten Demirtürk, “Dün başladı sempozyumumuz. 3 gün boyunca viral hepatitlerle ilgili tanı ve tedavi konusundaki gelişmeler bu hastalıklardan nasıl korunuruz hastalarımıza nasıl ulaşıp tedavilerini gerçekleştirebiliriz bu konularla ilgili meslektaşlarımızı bilgilendirmek, deneyimlerimizi arttırmak için toplandık” ifadelerini kullandı. 

"TOPLUMUMUZUN YAKLAŞIK YÜZDE 7’Sİ HEPATİT B TAŞIYICISI" 
Türkiye’de kronik hepatit B hastalığının kronik Hepatit C’ye göre çok daha fazla görüldüğüne dikkat çeken Demirtürk, “Tüm toplumumuzun yaklaşık yüzde 7’si hepatit B taşıyıcısı. 750 bin civarında da kronik hepatit C hastamız var. Kronik hepatit C günümüzde tam olarak günümüzde tedavi edilebilen bir enfeksiyondur. Bu hastalıkta yüzde 100 kür sağlayabiliyoruz. Hepatit B’de ise aşıyla korunma şansımız var. Özellikle risk gruplarını aşılayarak hastaları da tedavi ederek hepatit B’nin önüne geçmeye çalışıyoruz” diye konuştu. 

"3 AYDA SAĞLIĞINA KAVUŞABİLİYORLAR" 
Kronik hepatit C hastalığını 3 aylık bir tedavi sürecinde sağlığına kavuşturduklarından bahseden Demirtürk, “Kronik hepatit C’de 2016 yılından bu yana ülkemizde de kullanılmaya başlanan yüzde 100 kür sağlayan yeni tedavi ilaçlarımız var. Hastaları yaklaşık 3 aylık bir süre içerisinde tam olarak sağlığına kavuşturabiliyoruz. Biz Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği çalışma grubu olarak bu konuyla ilgili bir araştırma da yürüttük. Bin 500’e yakın hasta üzerinde yaptığımız araştırma soncunda hastaların yüzde 99’unda tam yanıt sağladık” şeklinde konuştu 

"EN BÜYÜK SORUN HASTA OLUP HASTA OLDUĞUNU BİLMEYENLER" 
Tedavide önemli olanın hastalara ulaşabilmek olduğundan bahseden Demirtürk, hastalara genellikle tesadüfi yollardan ulaştıklarını ifade etti. Demirtürk, “Bu hastalığın toplumda bilinirliğini arttırmak ve bir farkındalık oluşturmak. Ülkemizde aslında en büyük sorun hasta olup hasta olduğunu bilmeyen insan grubu. Çünkü hepatitlerin böyle bir özelliği var. Hastalar kronik hepatitli olsalar bile belirgin bir şekilde şikayete yok açmadığı için hastalık hasta olduklarının farkına varmıyorlar. Biz genellikle tesadüfü yollardan tespit ediyoruz bu hastaları. Düzenlediğimiz bu bilimsel etkinliklerle de meslektaşlarımızla bu hastaları nasıl en iyi şekilde tedavi edebileceğimizi tartışıyoruz. Hepatit B ve C enfeksiyonu normal popülasyona göre çok daha fazla görülüyor. Bunların başında hemodiyaliz hastaları var. Normalde gördüğümüzün 10-20 katı kadar hepatit hastalığını hemodiyaliz hastalarında görebiliyoruz. Bu hastalarda da hastalığın tespiti tedavi edilmesi hastaların nakil şansı yakalamaları açısından da son derece önemli” dedi. İHA

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , Afyonkarahisar’da, Ulusal, Viral, Hepatit, Sempozyumu, ,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 18.11.2019
Bugün
- 18°
Salı
- 17°
Çarşamba
- 17°
Afyon

Güncelleme: 18.11.2019
İmsak
06:10
Sabah
07:36
Öğle
12:48
İkindi
15:27
Akşam
17:50
Yatsı
19:10
Arşiv Arama
Haber Yazılımı