Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
12 Aralık 2019 - Perşembe 10:45 Bu haber 216 kez okundu
 
Afyonkarahisar’ın Vazgeçilmez Meşhur Tatlısı
Afyonkarahisar’ın Uzun çarşı caddesinde bulunan Altınay Şekerleme sahibi Ömer Altınay Afyon’ a özgü olan kaymak dolmasını anlattı.
Yaşam Haberi


Altınay, “Kaymak dolması yaklaşık 1901 yılında bulunmuş bunu ilk yapan bulan kişi bizim babamızın dedesi olan Salih Şeker.

 

Afyonkarahisar’da uzun yıllardır tatlı üzerine imalat yapan Altınay Şekerleme Sahibi Ömer Altınay Bu kaymak dolması kış aylarında yapılan özel bir çeşidimiz diyerek kaymak dolması hakkında bilgi verdi. Altınay; “İçerisine Afyon’un meşhur manda sütünden elde edilmiş olan manda kaymağından koyuyoruz. Dışı da ince bir şekilde Afyon şekeri dediğimiz kaymak şekerinin biraz daha değişiği şeklinde üzerine kaplanmasıyla yapılan özel bir tat. Kaymak dolması ilk yapıldığı gün yenmez sert gelir. Bunun neticesinde ertesi günü yenmesi gerekiyor. İçerisinde kullanılan kaymak dışındaki şeker dediğimiz kısmı yumuşatmaya başlar. Müşterilerimizi özellikle satış yaparken uyarırız. Deriz ki: kaymak dolmasını ilk çıktığı gün yemeyin bir gün bekletin. Yola götürecekseniz yeni çıkanlardan yeni yapılanlardan alın, yola dayansın. Çünkü bunun dayanma süresi üç, dört gün. Kaymak dolması bizim kışın çıkarmış olduğumuz özel bir çeşit olduğu için müşterilerimiz tarafından özellikle hem beklenmekte hem de özel siparişler alınmakta” dedi.

Soğuk havalarda daha çok tercih ediliyor

İçerisinde süt kaymağı olduğu ve daha çabuk eridiğini bu yüzden yaz aylarında yapmadıklarını belirten Altınay; “Kaymak dolmasını havaların sıcak olduğu günlerde yapmıyoruz. Bunun çıkması için mutlaka havaların soğuk olması lazım. Soğukta kaymakla şeker erimeden dursun. Sıcak havalarda kaymak hem erime yapıyor hem de bozulma yapıyor. Eylül ve Ekim ayı gibi havanın durumuna göre yapmaya başlıyoruz.  Kaymak dolmasını Mart ayının sonlarına kadar imalatını yapıyoruz. Bunun yanında özel çeşidimiz olan kaymaklı lokumumuz, kaymaklı şekerimiz müşteriler tarafından yoğun ilgi görüyor”

Kilosu 60 TL’den başlıyor

Kaymak dolmasının fiyatları hakkında da bilgi veren Ömer Altınay; “Şu anda kaymak dolmasının kilo fiyatı 60 liradan satışa sunuyoruz. Yarım kiloluk ambalajlarımız da var. Müşterilerimiz bizim bu özel çeşidimiz olan kaymak dolmasını yakınlarına, dostlarına, ailelerine mutlaka alıp götürmekteler. Özel siparişlerimiz oluyor. Yaz aylarında bile isteyen müşterilerimiz oluyor. Fakat yaz aylarında havanın sıcak olması nedeniyle bunu yapamıyoruz.                      

 

 

 

Kaymak dolması bizim özel tarifimiz

Altınay son olarak tarifini anlatarak; “ Kaymak dolması bizim özel çeşidimiz. Şeker lokumunu kazanını ısıtasıya kadar şekerle kaynatıyoruz. Bu kaynayan şeker soğutma tezgâhları üzerinde soğumaya bekletiyoruz. Biraz bekletildikten sonra açılmaya başlıyor. Açılan şeker bizim ağartma makinesi dediğimiz makinelerde şekerimiz çırpılma tabiriyle karıştırılarak ağartılıyor. Beyazlatılan şeker ince şekilde açılarak içerisine kaymağı sürüyoruz. Şeker ılıkken daha sonra kaymakla beraber sarılıyor ve kaymak dolması dediğimiz ürünümüz hazır hale getiriliyor” diyerek sözlerini tamamladı. Gülşen Kumral Özel

 

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Afyonkarahisar’ın, Vazgeçilmez, Meşhur, Tatlısı, ,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Mevzi Sağanak
Güncelleme: 04.08.2020
Bugün
17° - 30°
Çarşamba
17° - 33°
Perşembe
17° - 34°
Afyon

Güncelleme: 04.08.2020
İmsak
04:17
Sabah
05:54
Öğle
13:09
İkindi
16:59
Akşam
20:14
Yatsı
21:45
Arşiv Arama
Haber Yazılımı