Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
28 Aralık 2019 - Cumartesi 10:55 Bu haber 837 kez okundu
 
Afyonkarahisar Mevlevihanesi’ni 300 bin kişi ziyaret etti
Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen, Afyonkarahisar Belediyesi tarafından düzenlenerek halkımızın hizmetine sunulan Afyonkarahisar Mevlevihanesi’ni bu yıl 300 Bin kişi ziyaret etti.
Eğitim Haberi


Son on yılda yurt içi ve yurt dışının yanı sıra Afyonkarahisar'ı ziyaret eden protokol üyeleri ve toplumun her kesiminden tanınmış simaların ilk ziyaret ettikleri mekân olarak adından söz ettiriyor.

Gönüller Sultanı Hazreti Mevlana’nın Afyonkarahisar’daki en büyük izi ve mirası Sultan Divani Mevlevihane Müzesi her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Konya’dan sonra Anadolu’da kurulan 2’nci Mevlevihane olan Afyonkarahisar Mevlevihane Müzesi geride bıraktığı onuncu yılında ilimizin kültür ve turizmine büyük katkı veriyor.

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından tefrişatı yapılarak 31 Aralık 2008 yılından bu tarafa kapılarını ziyaretçilerine açan Afyonkarahisar Mevlevihanesi, son 10 yılda milyonlarca turisti ağırladı. Mevlevihane’nin 2008 yılından bu tarafa hizmet verdiğini  kaydeden Özpunar, Afyonkarahisar Mevlevihanesi tarihte kurulan 2. Mevlevihane olma özelliğini taşıdığını belirtti. Konya'dan sonra 1300'lü yılların başında kurulan ve günümüze kadar özelliğini muhafaza eden Mevlevihane, 2008 yılından bugüne Afyonkarahisar Belediyesi'nin bünyesinde verdi. Mevlevihane aynı zamanda Afyonkarahisar’ın de en çok ziyaretçi çeken tarihi mekânı olma özelliğini taşıyor. İslam coğrafyası içerisinde birçok Mevlevihane’nin Sultan Divani tarafından açıldığından söz eden Özpunar, "Mevlevihanemizde Hazreti Mevlana'nın 6. ve 7. kuşak torunlarına ait türbeler bulunmaktadır. Bunların içerisinde en önemlisi diyebileceğimiz 7. kuşak torunu olan Mehmet Semai Çelebi yani Sultan Divani'dir. 1440-1530'lu yıllar arasında yaşadığı dönemde Mevlevilikte ön planda olmuştur. Anadolu'nun bir çok yerinde ve Osmanlı coğrafyasında mevlevihanelerin açılışına öncülük etmiş. Sakız Adası, Midilli, Suriye'nin Lazkiye, Halep, Mısır Kahire, Anadolu'da Burdur Mevlevihanesi gibi yerler bizzat onun açtığı yerlerden bazılarıdır. Bu sebepten Mevlevilikte Hazreti Mevlana'dan sonra Pir-i Sani yani ikinci pir, kurucu olarak kabul görür. Dergah değişik dönemlerde yangınlar ve depremler geçirmiş. En son 1902 Ağustos ayında büyük bir yangın sonucunda bu mahallede bin 200 civarında ev ile birlikte dergâh da tamamıyla yanmış. Sonrasında dönemin padişahı Sultan 2. Abdülhamit Han'ın şahsi servetinden bağışlarıyla birlikte yeniden inşa edilmiş. 1907-1908 yıllarında ise bugünkü haliyle yeniden açılışı yapılmış. Cumhuriyet dönemine baktığımız zaman değişik amaçlarla kullanıldığını görüyoruz. Afyonkarahisar Müftülüğü, aşevi, Kur'an-ı Kerim kursu, din görevlilerinin odaları şeklinde kullanılmış" diye konuştu.

ŞEHRİMİZİN YÜZ AKI

Afyonkarahisar Mevlihane Sorumlusu Hasan Özpınar; “Mevlevi hane bu sene itibariyle 11. Yıl doldurdu. Geride bıraktığımız bu 11 yılda hanemiz pek çok ziyaretçi kitlesine erişti. Bugün baktığımız zaman Afyonkarahisar değince tarih yerler olarak akıllara geliyor. Geride bıraktığımız yıllarda Toplumun her yerinden ziyaretçilerimiz geldi Öğrenciler, termal tesislerde kalan vatandaşlarımız. Mevlevi hanenin ziyaretçi kitlesi her dönemde değişiyor özellikle okulların açıldığı ve kapandığı dönemlere baktığımız zaman ziyaretçilerimiz çoğunlukla öğrencilerden oluşur. Yaz aylarında gurbetçiler ağırlıktadır bunun yanı sıra yine kış aylarında ziyaretçilerimiz oluyor. Sanatçılar ve ünlü kişilerde birçok kişiyi burada görmek mevcut. Mevlevihanesi tabi şehrin adeta bir yüz akı diyebiliriz. Baktığımız zaman yılda iki yüz bini aşan, üç yüz bini aşan kitlemiz var. Davet eden okullara gidiyoruz öğrencilere Mevlevihaneyi tanıtıyoruz. 2020 yılın da yine daha fazla ziyaretçi karşılamak ve burayı daha fazla tanıtmak arzu ettiğimiz hedeflerimiz arasında. Buraya gelen ziyaretlerde vatandaşlarımızdan güzel ve olumlu tepkiler alıyoruz, baktığınız zaman bugün Türkiye’nin en iyi ve Turizm yönünden Afyonkarahisar’ın siteler üzerinde toplum tarafından en çok aranan, araştırılan yer olduğunu gösteriyor. Her zaman ziyaretçi memnuniyetine özen gösteriyoruz bunu da gönül rahatlığıyla söyleyebilirim” diyerek sözlerini tamamladı. Selçuk Taşkın Özel

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Afyonkarahisar, Mevlevihanesi’ni, 300, bin, kişi, ziyaret, etti,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 14.08.2020
Bugün
15° - 30°
Cumartesi
14° - 29°
Pazar
14° - 30°
Afyon

Güncelleme: 14.08.2020
İmsak
04:31
Sabah
06:04
Öğle
13:08
İkindi
16:54
Akşam
20:01
Yatsı
21:27
Arşiv Arama
Haber Yazılımı