Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
13 Eylül 2017 - Çarşamba 11:20 Bu haber 1738 kez okundu
 
Afyonkarahisar, sanatıyla da tanıtıldı
Afyonkarahisar Turizm ve Tanıtım Günleri'nde şehrin sucuk, lokum gibi değerlerinin yanı sıra Afyonlu sanatçıların ürettikleri eserler de tanıtıldı
Sanat Haberi


Afyonkarahisar Turizm ve Tanıtım Günleri'nde "Afyon sucuk şehridir, Afyon lokum şehridir" algısının üzerine "Afyon sanat şehridir" algısı da konuldu. Afyonkarahisarlı sanatçılar, stantlar açarak ürünlerini sergilediler, vatandaşlarla sanat üzerine sohbet ettiler.

"BU SANAT AFYON'DA VAR MI? VAR"

Bolvadinli Hüseyin Yeni, evinde ürettiği vitray eserleriyle Afyonkarahisar'ı temsil etti. Hüseyin Yeni, "Alkoloid Fabrikası'ndan emekliyim.Vitray cam sanatlarına hobi olarak başladım. Bu uğraşımı bu noktalara kadar getirdik. 12 yıldır bu işle uğraşıyorum. İlk kez bir sergiye katıldım. Aldığımız tepkiler, ruhumuzu okşadı. Satın almak için soranlar çıktı. Birçok kişiye adreslerimizi verdik. Hem şahsi olarak ufkumu açtı, hem de insanlar merak etti. Bolvadin'de evimdeki bir odayı atölyeye çevirdim, orada çalışıyorum. Burada benim için önemli olan şuydu: Afyonkarahisar'da vitray sanatı ile uğraşan kişiler var mıydı, bu sanat var mıydı diye soranlara 'Var' diye cevap verdim. Bir eser 20 gün civarında çıkıyor" dedi.

YURTDIŞINDA TÜRKİYE'Yİ TEMSİL EDİYOR

Aslen Dinarlı olan, ancak İstanbul'da yaşayan ebru sanatçısı Ayşegül Demirkoç da stantta çocuklarla birlikte ebru yaptı. Demirkoç, "Afyonkarahisar Dinar, Uluköylüyüz. Eğitim hayatımız İstanbul'da geçti ama her sene Afyonkarahisar'a gidiyorum. Kültür Bakanlığı sanatçıyım, yaklaşık 13 senedir ebru sanatıyla uğraşıyorum. Tanıtım Günlerimiz olduğu için burada bulunuyorum. Yurtdışında da Türkiye'yi temsil ediyorum. Bu süreçte bir festivale davetliydim, ancak Afyonkarahisarlı olduğum için Tanıtım Günleri'ne gelmeyi tercih ettim. Afyonkarahisar lokum, sucuk gibi ürünlerin yanı sıra sanatta da önemli bir değer. Bunu da göstermek istedik" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 07.07.2020
Bugün
20° - 34°
Çarşamba
19° - 30°
Perşembe
17° - 30°
Afyon

Güncelleme: 07.07.2020
İmsak
03:44
Sabah
05:33
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:33
Yatsı
22:13
Arşiv Arama
Haber Yazılımı