Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
30 Aralık 2019 - Pazartesi 10:20 Bu haber 257 kez okundu
 
Afyonkarahisarlı tatlıcıların "coğrafi işaret tescili" sevinci
Afyonkarahisarlı restoran ve tatlıcı esnafı, kentin yöresel şerbetli tatlısı "ekmek kadayıfı"na Türk Patent ve Marka Kurumunca (TÜRKPATENT) tarafından verilen coğrafi işaret tescili belgesini sevinçle karşıladı. Türkiye'de Gaziantep ile Hatay'ın ardından UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil olan Afyonkarahisar mutfağının yöresel ürünlerine aldığı coğrafi işaret tescil belgeleri her geçen gün artıyor.
Yaşam Haberi


Haşhaş, lokum, sucuk, pastırma, keşkek, vişne ve patatesli köy ekmeğinin ardından TÜRKPATENT tarafından son olarak kentin yöresel şerbetli tatlısı "ekmek kadayıfı" da coğrafi işaret tescili almaya hak kazandı. Kentte, sade, vişneli, portakallı, kakaolu ve Antep fıstıklısı yapılan "ekmek kadayıfı", manda kaymağı ile buluşunca damakta eşsiz bir lezzet bırakıyor. Afyonkarahisar'da ki restoran ve tatlıcı esnafı, şehirle markalaşmış damak tatları ekmek kadayıfının bugün aldığı coğrafi işaret tescili haberini sevinçle karşıladı. Kentteki bir restoranın İşletme Müdürü Mehmet Polat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na yeni dahil olan Afyonkarahisar mutfağının yöresel lezzetlerinin kente gelen misafirler tarafından çok beğenildiğini söyledi.

“Sevilerek tüketilen tatlı çeşidi”

Ekmek kadayıfının kente özgü şerbetli bir tatlı çeşidi olduğunu dile getiren Polat, şunları belirtti: "Sade, vişneli, portakallı, kakaolu ve Antep fıstıklı çeşitleriyle yapılan ekmek kadayıfı, her yemeğin ardından sevilerek tüketilen bir tatlı çeşidimizdir. Manda kaymağı ile tüketilmesi de tarifi imkansız bir lezzet ortaya çıkıyor. Özellikle 'Yeşil Bomba' ismini verdiğimiz Antep fıstıklı ekmek kadayıfını ilk yapan işletmeyiz. Ar-Ge'sini ve üretimini yaptığımız tatlımız, yeşil görünümüyle Afyonkarahisar ve Türkiye genelinde büyük ilgi görmektedir. Hatta tadına bakan misafirlerimiz, hediye olarak giderken alıp götürüyorlar." Polat, coğrafi işaret tescili alan ekmek kadayıfının UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil olan Afyonkarahisar'a büyük avantaj sağladığını, kente gelen misafirlerin bu lezzeti tatmadan şehirden ayrılmamalarını tavsiye etti. Tatlıcı esnafı Şükrü Pancar da ekmek kadayıfının Afyonkarahisar'ın geleneksel bir tatlı çeşidi olduğunu belirterek, "Tatlımızın geçmişi, Osmanlı mutfağına dayanmaktadır. Kaymakla beraber tüketildiğinde ağızda güzel bir damak tadı bırakıyor. Geleneksel tatlımızın coğrafi işaret tescili alması bizleri sevindirdi ve güzel bir haber oldu." dedi.

Tatlıcıları mutlu etti

Tatlıcı esnafı Enver Öney de coğrafi işaret tescili alan yöresel lezzetleri ekmek kadayıfı için girişimde bulunan Afyonkarahisar Valiliği ile Belediye Başkanlığına teşekkür etti. Coğrafi işaretin ekmek kadayıfının tanıtımına büyük katkı sağlayacağına işaret eden Öney, "Bu güzel haber, Afyonkarahisarlı tatlıcıları çok mutlu etti. Biz de şehrimize verilen coğrafi işaret tescilini sürekli en güzel ekmek kadayıflarını yapmak ve misafirlerimize sunmak için elimizden gelen bütün çabaları sarf edeceğiz ve koruyacağız." diye konuştu.

Müşterilerimizin beğenisine damak zevkine sunuyoruz

Diğer bir satıcı Altınay şekerlemenin işletmecilerinden Ömer Altınay ise Afyonkarahisar’ın simgesi hale gelen Kaymaklı ekmek kadayıfının Afyonkarahisar’a özgü olan yine Afyonumuzun meşhur olan manda sütünden elde edilen kaymağıyla birleştirerek daha güzel tatlar edileceğini belirtti. Altınay; Yapılan meşhur ekmek kadayıfı tatlımız Afyonkarahisar belediyemizin büyük katkılarıyla çalışmalarıyla neticesinde UNESCO tarafından Afyonkarahisar’ın bu özel tatlısı coğrafi işaretler kapsamında belge almaya yöresel ürün almaya hak kazanmıştır. Bizlerde birer tatlı imalatçısı olarak bu olayı sevinçle karşıladık. Zaten ilimizin sembolü haline gelmiş olan bu ekmek kadayıfı tatlısının yine manda kaymağımızla birlikte biz senelerdir müşterilerimizin beğenisine damak zevkine sunuyoruz. Bunun yanında yine ekmek kadayıfın son zamanlarda arası kaymaklı olanın, fıstıklı kaymaklı olanın kakaolu, vişneli, çilekli, gibi çeşitlerini yapıyoruz. Fakat bunun esası bütün Türkiye çapında bilineni bu yeni çeşitlerden önce meşhur sade ekmek kadayıfımız bunu da manda kaymağıyla müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz. Beğeni kazanıyor. Bunun Afyonumuzun birer sembolü halinde olması biz dilimiz döndüğünce bunca senedir müşterilerimize anlatıyorduk. Gelen müşterilerimiz afyona gelen her yabancı niteliğindeki müşteri mutlaka Afyon lokumunun yanında Afyonumuzun sembolü haline gelen kaymaklı ekmek kadayıfını da alıyorlar. Beğeniyorlar yemeklerden sonra kendileri olsun gelen misafirleri olsun alınan siparişlere karşılamak üzerine tatlımızı mutlaka alıyorlar” dedi.

Afyonkarahisar’ın sembolü haline geldi

Afyonun artık sembolü haline geldiğini belirten Altınay; “Afyonkarahisar’la özleşmiş ekmek kadayıfının tescil belgesi almasından sonra yine kaliteyi bozmadan bütün Afyondaki ve bu işle uğraşan imalatını yapan arkadaşlardan da özellikle rica ederek gerek lokantalarımızda gerek iş yerlerimize gelen Afyonun tadını bu tatlısını almak isteyen müşterilerimize asla kalitesini bozmadan Afyona yakışacak şekilde coğrafi işaret belgesini unvanını alan bu tatlımızın kalitesini bozmadan müşterilerimize bir kez daha itinayla özenle yapılmasını bütün arkadaşlarımızdan imlacılarımızdan rica ediyoruz. Bu tatlımızın hem adını hem de unvanını koruyalım. Bizler elimizden geldiği ölçüde afyonumuzun bu özleşmiş olan ürünlerine lokumlarına, haşhaşına, kaymağına, eklenen bu ekmek kadayıfı tatlımızı da yapalım elimizden geldiği ölçüde kaliteyi bozmadan Afyonkarahisar’ın adını hem Türkiye’ye hem de Dünya’ya duyuralım. Ekmek kadayıfının hamuru iyi olması lazım. İyi olan hamur hem dağılmaz hem de güzel ağızda güzel bir tat bırakır. Kısık ateşle yaklaşık 1.5 saat pişirilen hamura şerbet kaynadığı anda ilave edilir. En son hazır hale geldikten sonra satışa hazır hale gelir. Manda kaymağı ile birleştikten sonra tadı muhteşemdir. Hediye götüren müşterilerimiz de dahil olmak üzere Türkiye’den bir çok yerden sipariş alıyoruz.  Afyonkarahisar’a katkısı ise ismini duyan her insan şehir merkezine girerek bu tatlıdan istiyor ve yiyor. Biz tadını ve kalitesini bozmadan üretim yapmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Şükrü pancar; UNESCO tarafından  Afyonkarahisar’ın bu özel tatlısı artık tescillendi. Bizlerde birer imalatçı oplarak bu olayı sevinçle karşıladık. Biz yıllardır zaten zaten müşterilerimizin damak tatlarına uygun bu tatlıyı yapıyorduk. Ekmek kadayıfının son zamanlarda arası kaymaklı ve fıstıklı olan ön planda.   İmalatını yapan arkadaşlarımıza buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Lokanta ve iş yerlerimize gelen müşterilerimize en iyi tatlıları ikram edelim. Lütfen kalitemizden asla taviz vermeyelim” ifadelerine yer verdi.  Ali ihsan Döldöş Özel

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Afyonkarahisarlı, tatlıcıların, "coğrafi, işaret, tescili", sevinci,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 12.08.2020
Bugün
16° - 30°
Perşembe
15° - 30°
Cuma
15° - 30°
Afyon

Güncelleme: 12.08.2020
İmsak
04:27
Sabah
06:01
Öğle
13:08
İkindi
16:56
Akşam
20:05
Yatsı
21:32
Arşiv Arama
Haber Yazılımı