301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Şubat 2020 - Salı 09:15 Bu haber 30 kez okundu
 
“BEN DEĞİL BİZ OLMAMIZ GEREKİYOR”
Afyonkarahisar Sosyal Yaşamı Geliştirme Derneği Hisar Gazetesi’ni ziyaret etti. Ziyaret sırasında dernek Başkanı Av. Nilgün Seçen derneğin yapmakta olduğu çalışmalar ve projelerden bahsetti. Seçen konuşmasında başkanı olduğu dernekte farklı çalışmalar planladıklarını aktarırken ben değil biz olmamız gerekiyor dedi.
Yaşam Haberi


Dernek Başkanı Av. Nilgün Seçen dernek ile ilgili olarak;”Afyonkarahisar sosyal yaşamı geliştirme derneğimiz çiçeği burnunda bir dernek olup Afyonkarahisar’ımızı güzellikleri getirebilmek düşüncesi ile gönlü güzel insanların bir araya gelerek oluşturduğu bir dernektir. Kurucularımızın hepsi birbirinden kıymetli yetenekli kardeşlerimiz ve hepsi de topluma hizmet etmeyi şiyar edinmiş olan kıymetli arkadaşlarımız ve dostlarımız onlar ile birlikte çalışmakta benim için gurur ve onur diye düşünüyorum. Afyon’umuzda çok sayıda birbirinden güzel faaliyetler yapan derneklerimiz var ancak biz biraz daha farklı bir şeyler de yapalım istedik özellikle insanların karnını doyuruyoruz ama insanların karnının doymasının yanı sıra gönüllerinin beyinlerinin de doymasını gerektiğin düşünüyoruz. Biz insanların gönüllerine ve beyinlerine de hitap etmek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“İNSANLARIMIZIN MUTLU OLMALARINI İSTİYORUZ”

Dernek çalışmaları ve hedefleri ile ilgili olarak konuşan Seçen;” Özellikle malum olduğu üzere 2020 sevgi yılı ilan edildi. Aslında bizim derneğimizin tüzüğünde gerçekleştirmek istediğimiz faaliyetler arasında yapmayı planladığımız şeyler sevgi yılına da çok güzel hizmet edecek nitelikte faaliyetlerden oluşuyor. Biz öncelikle insanlarımızın mutlu olmalarını istiyoruz. Bir insanın da mutlu olması için bizce mutlaka zevk aldığı bir şeyle uğraşması gerekir diye düşünüyoruz. Hobileri var ise severek yaptıkları bir şey var ise kendileri mutlu olurlar kendileri mutlu olan insanlar da etraflarını da mutlu ederler etraflarına ışık saçarlar ve hayata daha olumlu bakarlar sevgiyle bakarlar ve sevginin iletme yolunu ararlar. Bu hobilerimiz halk müziği olur sanat müziği olur batı müziği olur. Folklor, dans, el sanatları, aşçılık, terzilik, heykeltıraşlık her şey olabilir. Mutlaka herkesin içinde olmaktan keyif alacağı ve mutluluk duyacağı bir şey vardır. Kimi tiyatroyu sever, kimi konsere gitmeyi veya sinemaya gidip film izlemeyi sever. Kimi de kendi el emeği olan bir şeyler ile uğraşmayı tercih eder. Sonuçta mutlaka boş değerlendirmeler tercih edecek zamanını iyi harcayacağı işler ile meşgul olup o ortamı oluşturur. Aslında bizler aile içindeki iletişim ve gençlerimizin, öğrencilerimizin yetişmesi konusunda da insanlarımıza destek olmak istiyoruz. İnsanlar arasında ne kadar iyi diyalog kurulabilirse ilişkileri ne kadar güzel anlatılabilir ise ve insan kendi kişisel alanını güzel sağlarsa sorunlarını da o kadar rahat çözebilir” şeklinde konuştu.

“BİZ KLASİK BİR YARDIM DERNEĞİ DEĞİLİZ”

Biz dernek olarak insana dair doğru olan yol gösteren onun yanında yer alıp gayret gösteriyoruz diyen Seçen;” Biz klasik bir yardım derneği değiliz. İnsanlara balık vermek yerine balık tutmayı öğretiyoruz. İnsanların kendi gelişimlerini sağlayan ayakları üzerinde durabilme konusunda onlara ışık olmak rehber olmayı istiyoruz. İnsanlar kendileri üretmeyi öğrenirlerse o zaman hazinelerini asla kaybetmezler. Kimseye muhtaç olmadan onurluca ayakları üzerinde durabilirler. Dernek tüzüğümüz oldukça geniş alana hitap ediyor. Sadece belli bir konuya faaliyet göstermiyoruz. Biz her yaş gurubunda ki kişilere hak itap etmeyi hedefliyoruz. Eskiden yediden yetmişe denirdi. Bizde sıfırdan yüze hitap etmeyi hedefliyoruz yani doğumdan ölüme kadar her aşamada her yaş grubuna bizim gönlümüzde kapımızda açık. Ve hiçbir şekilde insan ayrımı yapmıyoruz. Bizim için zengini, fakiri, eğitimlisi, eğitimsizi de bir. Aramızda doktoru, mühendisi de olduğu gibi öğrencilerimiz, ev hanımlarımızda var. Biz hepsine de kucak açıyoruz. Afyon’umuzun kalbi olan gelenekleri ve görenekleri veya kaybolmaya yüz tutmuş değerlerini gündeme getirip nesilden nesile aktarılabilmesi konusunda elçilik yapmak istiyoruz. Malum olduğu üzere ilimiz gastronomi şehri olduğu gibi ürünlerimiz tanıtılıyor. Bunların haricinde de unutulmaya yüz tutmuş halkımızın bugüne kadar yaptığı ürünlerin de tanıtılmasını istiyoruz. Örneğin 1 Mart’ta dernek binamızda Afyonkarahisar’ımıza özgü haşhaşlı pilavımızı insanlara ikram edip tanıtmak istiyoruz. Çünkü bizce de güzel ve farklı bir damak zevki var. Bildiğim kadarı ile Afyon dışında da başka bir yerde yok dolayısıyla başka yerde olmayan değerlerimiz de ön plana çıkmasını istiyoruz. Bu sebeple de bu alanda bir çalışma yapma gayret içerisindeyiz. Tabii ki de belli konularla kısıtlı kalmak istemiyoruz. Biz her türlü öneriye de açığız ve el birliği ile güzel bir şeyler gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

“ÖĞRENCİLERE YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

Yaptıkları yardımlarla ilgili olarak Seçen,” Öğrencilerimizi de düşünüyoruz ve şöyle bir çalışmamız var. Diyelim ki insanlarımızın kullanmadığı bir kere giyip de ikinci kez giymemeyi düşündüğü kıyafetleri getirdikleri takdirde ihtiyaç sahibi olan insanları öğrencilere iletilebilir. Atık diye düşündüğümüz şeyleri doğaya yeniden kazandırıp onları işler haline getirilmesi konusunda çalışmalar yapabiliriz. Çünkü bu tür çalışmalar aslında hem birileri için çok değersiz olan bir şeyin başkaları için ne kadar değerli hale gelmesi bir güzellik olarak ortaya çıkması birlikteliğin göstergesi çünkü bence dünyayı kirletmememiz gerekiyor atık diye düşündüğümüz ürünlerinde değerlendirilip hayata geçirilmesinde fayda var diye düşünüyoruz. Yine kütüphane kurulması, yaşatılması konusunda da çalışmaların yanında yer almayı düşünüyoruz. Çünkü insanlar okuyarak gelişirler ve bu anlamda da bize düşen ne varsa elimizden geleni her daim yapmaya hazırız. İş birliği içerisinde aynı ama hizmet eden güzellikleri yakalamak isteyen herkesle bir arada omuz omuza mücadele edebiliriz, onlara da destek sağlayabiliriz. Önemli olan bizim ismimizin olup olmaması değil önemli olan Afyonkarhisar’ımıza hizmet edilmesi diye düşünüyoruz ve bu yaklaşım içerisinde de faaliyetlerimizi sürdürmeye çalışıyoruz. Biz derneğimizin kağıt üzerinde bir dernek olmasını istemiyoruz. Yaşayan ve her gününde bir faaliyet yapılabilen insanların gelip gittiğinden yana dernek olması düşüncesindeyiz. Dolayısıyla da kağıt üzerinde değil özde dernek olmayı amaçlayan dernek olmayı istiyoruz. Faaliyet alanımız oldukça geniş hayata dair ne varsa biz her daim insanların yanında olmayı istiyoruz. İyi günde kötü günde sağlıkta hastalıkta görevli hep beraberiz. Önemli olan gönül birlikteliğinin olmasını düşünüyoruz. Bizim gönlümüz geniş yüreğimizde de bitmek tükenmek bilmeyen bir sevgi var” cümlelerine yer verdi. YURDANUR MERGEN /ÖZEL

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: “BEN, DEĞİL, BİZ, OLMAMIZ, GEREKİYOR”,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Hafif Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 05.04.2020
Bugün
- 17°
Pazartesi
- 15°
Salı
- 11°
Afyon

Güncelleme: 04.04.2020
İmsak
Array
Sabah
Array
Öğle
Array
İkindi
Array
Akşam
Array
Yatsı
Array
Arşiv Arama
Haber Yazılımı