Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
27 Aralık 2019 - Cuma 09:47 Bu haber 91 kez okundu
 
“Bina güvenliği hayatidir”
Gün FM’de yayınlanan AFAD Saati programında AFAD’ın Aralık teması olan bina güvenliği konusu işlendi. Programa AFAD Afyonkarahisar İl Müdürü Mehmet Buldan konuk olarak katıldı.
Yaşam Haberi


“Afetlerde oluşabilecek zararları engellemenin yolu, yaşadığımız binaların afetlere dayanıklı olmasından geçiyor” diyen Buldan, “AFAD, vatandaşlarımıza, binalarının yapı güvenliği ile ilgili olası risklerini incelemeleri ve sadece güvenliğinden emin oldukları binalarda oturma ve çalışma çağrısı yapıyor.

 

Ayrıca yapısal olmayan risklerin de değerlendirilmesinin önemini vurgulayan AFAD , yaşam alanlarında yapılacak Tehlike Avı ile can ve mal kayıplarının azaltılabileceğini hatırlatıyor. Bu ayın teması ile afetlere karşı güvenli binada oturma ve çalışma çağrımızın amacı; afet olduğunda binanın sağlam olması, büyüklüğü, manzarası ve konumu gibi ikincil özelliklerden çok daha hayati oluyor. Bu nedenle AFAD vatandaşları, ev ve işyerlerinin hem yapı güvenliğini hem de bir afet durumunda içerisinde oluşabilecek riskleri incelemeye çağırıyor” şeklinde konuştu.

 

“Yapı ve iskan ruhsatının olması önemli”

 

Binaların sağlamlığıyla ilgili en kolay sorgulanabilecek konuların başında yapı ve iskan ruhsatı geldiğini söyleyen Buldan, “Vatandaşlarımızın, ev ve işyerlerinin yer aldığı binanın yapı ruhsatının ve halk arasında iskan ruhsatı olarak bilinen yapı kullanma izin belgesinin bulunduğunu teyit etmesi büyük önem arz ediyor” diye değerlendirmede bulundu.

 

“vatandaşlar standartları taşıyan binalara taşınmalılar”

 

“Vatandaşlar, evlerinin ve işyerlerinin bulunduğu binanın depreme dirençli olup olmadığından emin değilse yetkin ve yetkili kuruluşlara ölçüm ve test yaptırmalılar” diyen Buldan, “Testler sonucunda binanın depreme dayanıksız olduğu anlaşılırsa bir an önce bina, depreme karşı güçlendirilmesi ya da kentsel dönüşüm ile yenilenmelidir. Kiralık ev ve işyerinde olanlar gerekli standartları taşıyan binalara taşınmalılar. Çünkü binanın deprem başta olmak üzere, olası bir afette ayakta kalması, büyüklüğünden, konum ve manzarasından çok daha hayatidir” diye konuştu. Gün FM ve AFAD işbirliğinde düzenlenen AFAD Saati programı önümüzdeki ay kaldığı yerden devam edecek. Hisar

 

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: “Bina, güvenliği, hayatidir”,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 05.07.2020
Bugün
19° - 33°
Pazartesi
18° - 34°
Salı
18° - 35°
Afyon

Güncelleme: 04.07.2020
İmsak
03:42
Sabah
05:31
Öğle
13:07
İkindi
17:02
Akşam
20:33
Yatsı
22:15
Arşiv Arama
Haber Yazılımı