Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
02 Temmuz 2019 - Salı 13:25 Bu haber 236 kez okundu
 
BİR REKOR DAHA!..
17-22 Eylül'de Atatürk Havalimanı'nda düzenlenecek olan Dünyanın en büyük ikinci havacılık festivali olan TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne bu yıl Afyonkarahisar’dan Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi 10 projeyle katılacak. Merkez’in 10 projesi, ön elemelerden ve jüri denetimlerinden geçerek festival finallerine katılmaya hak kazandı.
Gündem Haberi


Afyonkarahisar Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi’nin, 10 Proje ile TEKNOFEST 2019’a Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlar içinde en yüksek sayıda proje ile katılım sağlayan okul oldu.

TEKNOFEST 2019’a Afyonkarahisar Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi’nin; İnsanlık Yararı Teknolojiler alanında; Adsorbsiyon Özelliğinden Faydalanarak Evsel Atık Suların Temizlenmesi, Haşhaş Kapsülü Küspesi Katkılı Isı Yalıtım Tuğlası, Muşmula Özütü Biyokatalizörlüğünde,  Gümüş Nanopartikül Sentezlenmesi ve Karakterizasyon Çalışmaları, El Bileği Kırıklarında Fizyoterapi Amaçlı Egzersiz Aleti Prototip Tasarımı, Güvenli Çocuk Kilidi, Yolcu Tamam Yola Devam, Araç Akıllı Fren Sistemi, Flex Sensörlü Robotik El Tasarımı; İnsansız Sualtı Sistemleri alanında Su Altı Aracı Temel Seviye, Su Altı Aracı İleri Seviye projeleri ile toplam 10 projesi katılıyor.

17-22 Eylül’de Atatürk Havalimanı'nda düzenlenecek olan TEKNOFEST 2019 için, Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezinde 4 danışman öğretmen ve 20 öğrencinin proje hazırlık çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek TEKNOFEST'in tanıtımı, Şubat ayında Atatürk Havalimanı Özel Hangarlar Bölgesi'nde yapılmıştı.

Tanıtım toplantısında konuşan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, rüyaları olan TEKNOFEST'in; havacılık ve teknoloji sevdalısı gençlerin heyecanı, ekiplerinin vizyonu, paydaşlarının katkıları ve milletin teveccühü ile gerçek olduğunu söyledi.

Milli Teknoloji Hamlesi'nin TEKNOFEST sayesinde yüz binlerce genç ile buluştuğunu ifade eden Bayraktar, etkinliğin, bu yıl 17-22 Eylül'de Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirileceğini bildirdi.

Bayraktar, Türkiye ve dünyanın dört bir yanından gelecek ziyaretçilerin daha rahat ulaşacağı ve teknolojinin solunacağı bir hava yaratmayı hedeflediklerini belirterek, "Amacımız, ülkemizi yüksek teknoloji, havacılık ve uzay alanlarında zirveye taşıyacak gençlerimizin çalışmalarıyla toplumsal bir dönüşüm sağlamak." dedi.

Havacılık ve uzay alanında geleneği çok eskiye dayanan bir medeniyetin çocukları olduklarını aktaran Bayraktar, Takiyüddin, HezarfenAhmed Çelebi, Lagari Hasan Çelebi, KirkorDivarcı, Nuri Demirağ ve Vecihi Hürkuş'un kendilerinin öncüsü olduğunu ancak onların çalışmalarının sistemin engellerine takılarak akamete uğradığını söyledi.

Selçuk Bayraktar, "Şimdi TEKNOFEST'te tohumlanacak fikirlerin filizlenmesiyle açığımızı kapatıp dünyanın önüne geçmek için çalışıyoruz. Türkiye'nin en kapsamlı ve geleceğe yön verecek teknoloji yarışmalarını düzenliyoruz." diye konuştu.

Gençlerin, bu yarışmalara katılmaları ve somut projeler üretmelerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Bayraktar, "Bundan 5-10 yıl sonra bu yarışmalara katılan gençlerimizin Türkiye’nin en önemli teknoloji girişimlerini kurduklarını, en kritik projeleri hayata geçiren ekiplerde yer aldıklarını, inşallah hep birlikte göreceğiz." dedi.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: BİR, REKOR, DAHA!..,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 06.07.2020
Bugün
19° - 33°
Salı
20° - 34°
Çarşamba
17° - 29°
Afyon

Güncelleme: 06.07.2020
İmsak
03:43
Sabah
05:32
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:33
Yatsı
22:14
Arşiv Arama
Haber Yazılımı