Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
19 Aralık 2019 - Perşembe 10:23 Bu haber 177 kez okundu
 
Birleştirmeye, üretmeye ve Güç Birliğine inandık
TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Yönetim Kurulu Başkanı Berna Tokman, 2019 yılını Hisar Gazetesine değerlendirdi. Tokman, kadınların hukuki haklarını, finansal kaynaklara ulaşmada kadın ve genç girişimcilerin yaşadığı zorlukları, çalışma isteklerini, iş hayatında cinsiyet eşitliğinin sağlanması gerektiğini gündeme getirdiklerini belirtti.
Yaşam Haberi


Tokman; “Kadın işsizliği sorununun çözümü için Afyonkarahisar’da eğitimler ve seminerler veriyor, paneller düzenliyoruz” dedi.

 

Gelişmiş bir toplum olmak için kadınların sosyal hayata, üretim süreçlerine siyasetten spora, sanattan iş dünyasına karar mekanizmalarında daha fazla yer alması gerektiğini belirten TOBB Afyonkarahisar yönetim kurulu başkanı Berna Tokman;  Bunun çözümünün kadınlarımıza özgüven kazandırma ve eğitimden geçtiğinin bilincindeyiz. Kadınlara yol göstermeyi amaçlıyoruz. Afyonkarahisar’da da başarılı işlere imza atmak, sosyal farkındalık projelerinde öncülük etmek ve devamını getirmek en büyük gayelerimiz arasındadır.Ev eksenli çalışan,iş kurmayı düşünen kadınlara ve gençlere, eğitim,seminer,panel ve bunun gibi etkinlikler düzenliyor; tasarımcı kadınlarımızın ürettiklerine destek olmak için yardımcı oluyoruz. Üniversitemizde,yurtlarda rol model kadınlarımızla gençlerin derslerde aldıkları teorik bilgilerini tecrübe ve deneyimlerimizle birleştiriyoruz.Teknolojik kısmında kadınlarımıza bilişim adı altında bilgisayar eğitimleri verdik.Kırsal kesimde tarımda kadının güçlenmesi ve genç kadın girişimciler için proje yarışmaları düzenledik.Tarihi Taşhan Alemi Çarşı işbirliği ile ev eksenli üretim yapan kadınlarımızın butik ürünlerinin tanıtımını ve satışını yapacakları pazar oluşturduk.Kadınlarımızın ürettiklerini görmek ve desteklemek için her zaman yanlarındayız” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMAMIZ KÖYLERDE DEVAM EDECEK

TOBB, İTÜve habitat tarafından hayata geçirilen Kız Kardeşim Projesi ile Afyonkarahisar’ında içinde bulunduğu 30 pilot ilde kadınlara eğitimler verdiğini aktaran Tokman sözlerine şöyle devam etti;“Finansal Bilinç programı, Bilişim Programı,İletişim Programı,Girişimcilik Programı konularında kadınların sosyo-ekonomik olarak güçlenmesi yoluyla toplumsal hayata aktif katılımlarının desteklenmesi için eğitimler verdik ve vermeye devam edeceğiz.TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu olarak ‘’Annemle babam kitap okuyor’’sloganı ile sosyal sorumluluk proje kapsamında başlattığımız Afyonkarahisar Çıkrık Beldesinde yaşayan kitap okumaya istekli tespit ettiğimiz 25 aileye Çıkrık İlköğretim Okulunda kitaplarını dağıtıp ailelere verilen sürede kitaplar okunduktan sonra mini bir sınav yaptık. Sınav sonunda çocuklarında fikri alınarak "annemle babam kitap okuyor" çalışmasının değerlendirmesi yapıldı.Ailenin temel taşı anne ve babayı aynı ortak paydada birleştirip beraber bir bütünün parçası olma ruhunu bir kitap ile sağlamaya çalıştık.Burada yaptığımız çalışmada bizi gayet memnun etti. Eşler arasında anlayış ve davranış bütünlüğü ve iletişimi güçlendirerek çocukların sosyal rollerinin benimsemelerine yardımcı olmak, kadınların çözüm üreten bireyler olmasını sağlamak,eşlerin kahvehaneye gitmek yerine çocukları ile ilgilenmelerini sağlamak,ailenin çocuğun yaşamındaki rolüne dikkat çekmek,örnek ebeveyn olmalarını sağlamak,bilinçli bir nesil yetiştirmek için bu çalışmamızı köylerde uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

 

“GERİ DÖNÜŞÜM KÜTÜPHANELERİ OLUŞTURACAĞIZ”

İhtiyacı olan köy okullarını tespit edip atık malzemelerden geri dönüşüm kütüphaneleri oluşturduklarını belirten TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimcikler Yönetim Kurulu Başkanı Berna Tokman; “ İlk okul kütüphane projemize başladık.Merkezde,ilçelerde ve köylerde kadınlarımızla görüşüp kırsal kesim kadını ve ekonomiye etkisini araştırıp, sosyal doku araştırmalarına başladık. Ekonomik özgürlüğüne kavuşmak için üreten ve üretmek isteyen, çocuklarının eğitimi için çalışmak  isteyen kırsaldaki kadınlarımızla bir araya geldik.İlk etapta Karaarslan Köyü ve Sultandağı Yeşilçiftlik Belediyesi’ndeki hayallerinin peşinden koşan kadınlarımızı ziyaret ettik.Bilgi donanım desteği sağlamaya, ihtiyaç duydukları her konuda ve projelerini hayata geçirmeleri için çözüm ortağı olmaya devam edeceğiz.Köy ve ilçelerdeki kadınlarımızı kurs açıp eğitmek için görüşmelerimizi yaptık ve hemen hayata geçireceğiz” diyerek sözlerine şöyle devam etti.

“EĞİTİM VE SEMİNERLER VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Tokman son olarak Kadın sağlığı, güzelliği, sağlıklı yaşam ve beslenme konularında eğitim ve seminerler verdik farklı konularda da vermeye devam edeceğiz diyerek; “ Geçtiğimiz yıllarda da Afyonkarahisar için önemli bir toplantı yapmıştık onu bu yazıya eklemedim gerçi.O toplantımızı da yazdım gönderiyorum sen incelersin. Ege Bölgesi TOBB KGK toplantısının en büyüğünü 200’den fazla kadın girişimcinin katılımıyla ilimizde gerçekleştirerek iş kadınları arasında yerel ve bölgesel işbirliği ve sektörel bağlantıların kurulması, networking ağının güçlenmesi için büyük bir organizasyon gerçekleştirdik.Aynı zamanda ilimizin kültürel ve tarihsel olarak tanıtımını yapmış olduk. Gelişmiş bir toplum olmak için kadınlarımız sosyal hayata, üretim süreçlerine siyasetten spora, sanattan iş dünyasına karar mekanizmalarında daha fazla yer almalılar. Bunun çözümünün kadınlarımıza özgüven kazandırma ve eğitimden geçtiğinin bilincindeyiz. Kadınlara yol göstermeyi amaçlıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. Selçuk Taşkın özel

 

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Birleştirmeye,, üretmeye, ve, Güç, Birliğine, inandık,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 12.08.2020
Bugün
16° - 30°
Perşembe
15° - 30°
Cuma
15° - 30°
Afyon

Güncelleme: 12.08.2020
İmsak
04:27
Sabah
06:01
Öğle
13:08
İkindi
16:56
Akşam
20:05
Yatsı
21:32
Arşiv Arama
Haber Yazılımı