Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
29 Temmuz 2019 - Pazartesi 10:28 Bu haber 667 kez okundu
 
Burun ameliyatının önemi
Afyonkarahisar Özel Fuar Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Suhayb Kuria Aziz, burun ameliyatları ve burun estetik ameliyatlarınızı önemine değinerek, burun ameliyatlarının nefes almaya bağlı olarak yaşam kalitesini arttırdığını söyledi.
Sağlık Haberi


Kulak Burun Boğaz Doktoru Suhayb Kuria Aziz, burun ameliyatlarının önemine değinerek, “Septoplasti, burun orta bölmesinde, iç kısımda kısmen çatıya destek veren kıkırdak ve kemik duvarın eğriliklerinin düzeltildiği operasyonun ismidir. Rinoplasti ise burun çatısının görsel anlamda bazı oranlara sadık kalınarak yapılan düzeltme operasyonudur. Bu ameliyatın önemi, Burundan iyi nefes almayla beraber yaşam kalitesinin artması, uyku kalitesinin artması, üst solunum yolları enfeksiyonlarına yatkınlığın azalması, horlamanın azalması, estetik görünümün iyileştirilmesi ile beraber özgüven artımı ve duygusal durumun pozitif yönde düzelmesi beklenir. Doğumdan gelen ya da travmalara bağlı burundan nefes alamama ve burunda şekil bozukluğu olan hastalar. Burundan nefes alma sorunu olmayan ama burnunun şeklini değiştirmek isteyen hastalara burun ameliyatı yapılır” dedi.

Burun ameliyatının nasıl yapıldığı hakkında da bilgi veren Dr. Aziz, “Hasta operasyona karar verdikten sonra genel anestezi altında yapılacak bu ameliyat için ön hazırlık için tetkikler planlanır. Hastadan operasyondan önce 8 saat aç kalması istenir. Ameliyat açık ve kapalı teknik olarak planlanabilir. Açık teknik operasyonda anatomiye ve dolayısıyla patolojiye (anormalliklere) hâkimiyet daha fazla olmaktadır. Açık teknik ile yapılan ameliyatlarda burun deliklerini ayıran orta bölmeye yatay bir kesi yapılır. Ameliyat sonrası çok ince bir dikiş materyali kullanılarak en az iz hedeflenir. Operasyon süresi 3 ile 4 saat arası olabilir. Ameliyat sonrası hastanın burun sırtına dış etkilerden korunması ve ödemin (şişliğin) çok artmaması için termoplastik alçı yerleştirilir. Burun içerisinde de 1-2 mm kalınlığında yumuşak silikon yapraklarla hasta uyanır. Göz çevresine soğuk uygulanması önerilir. Hastanede 1 gece yatılır ve 10 gün ev istirahati önerilir. Ameliyattan sonraki 3-4. gün silikonlar, 10. gün alçı alınır. Elde edilen sonuç burnun son hali değildir. Burnun son haline kavuşması yavaş bir süreçtir. Ortalama olarak 1 yıl sürebilmektedir. Bu nedenle hastanın başlangıçtaki görüntü için paniğe kapılmaması, sabırlı olması gerekmektedir. Zaman içerisinde şişlikler inecek ve burun gün geçtikçe daha doğal ve yüze uyumlu hal alacaktır. İlave küçük ameliyatlarla düzeltme yapma ihtiyacı doğabilir” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Burun, ameliyatının, önemi,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 14.07.2020
Bugün
14° - 30°
Çarşamba
15° - 30°
Perşembe
14° - 33°
Afyon

Güncelleme: 14.07.2020
İmsak
03:50
Sabah
05:37
Öğle
13:09
İkindi
17:03
Akşam
20:30
Yatsı
22:09
Arşiv Arama
Haber Yazılımı