301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Mart 2020 - Çarşamba 10:35 Bu haber 35 kez okundu
 
Çanakkale, medeniyetler çarpışmasının ibretlik görünümüdür
Memur-Sen İl Temsilciliği 18 Mart Çanakkale Zaferimizin 105. Yıldönümünü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Mesajda; “ Çanakkale Zaferi tarihimiz için bir destan, gelecek nesiller için ilhamdır” denildi.
Yaşam Haberi


Afyonkarahisar Memur-Sen İl Temsilcisi  Eğitim Bir-Sen  1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Arslan; “Tevhidi kanıyla kurtaran, tarihe bile sığmadığı için ebediyete taşınan, vurulup yatarken meleklerin tertemiz alınlarından öptüğü ecdadımız, İslâm’ı boğmak, vatanımızı işgal, milletimizi esir etmek isteyen emperyalistlere karşı gösterdiği insanüstü direnişle, sadece tarihin şanlı sayfalarında altın harflerle yerini almakla kalmamış, gelecek nesillere üzerinde onurla yaşayacakları bir vatan armağan etmiştir” dedi.

“Çanakkale’de hiçbir silah ve teçhizat gücünün kırmayı başaramadığı, tarihte eşine az rastlanan destansı direniş, askeri bir zafer olmakla birlikte, bir milletin ezeli kahramanlığının sembolik ifadesi, topyekûn var olma mücadelesi olması bakımından da önemlidir” diyerek sözlerine devam eden Arslan; “Çanakkale, izzet içinde ölümü zillet içinde yaşamaya yeğleyen asil ruhun verdiği ‘İstiklal Mücadelesi’ ateşinin bir daha sönmemek üzere tutuşmasıdır. Çanakkale, aynı zamanda medeniyetler çarpışmasının veya yüzleşmesinin de en canlı, ibretlik görünümüdür. Orada ahlaklar, anlayışlar, değerler, tarihin ve insanlık vicdanının huzurunda birbirini test etmiş, yüzleşmiştir. Dünya bir kez daha hak ile batılı, yalanla hakikati, zulümle adaleti, zorbalıkla merhameti, barbarlıkla insanlığı, ölümle hayatı aynı kare içinde mukayese edebilmiştir. Çanakkale, nice anaların evlatsız kaldığı fakat kibrin tevazuya, kuvvetin hakka, zorbalığın imana, emperyalizmin özgürlük iradesine diz çöktüğü bir savaştır” ifadelerini kullandı.

ÇANAKKALE, BİR NESLİN YOK OLMASI PAHASINA GEÇİLEMEMİŞTİR

Arslan;“Dünyayı sömürgeleştiren Batı’nın merkez güçleri, modern kapitalist yayılmacılıkları ve küresel çıkarları için boğazlardan geçip müttefikleri Rusya’ya yardım etmek, Osmanlı’yı yıkmak amacıyla, o zamana kadar görülmemiş bir ittifak gücüyle boğaza yanaşmıştır. Bu sırada ‘Hasta adam’ diye tabir ettikleri Osmanlı, düşmanın her bir hamlesiyle özellikle Trablusgarp ve Balkan savaşlarından sonra sarsılarak son direniş sathı olan Anadolu’ya çekilmiştir. Savaşlar sonrası yorgun düşen Osmanlı Devleti’nin yeni bir savaşı sürdüremeyeceğini ve kazanamayacağını düşünen emperyalistler, kendilerinin hiçbir şartta kaybetmeyeceklerine inanmaktadır. Osmanlı’ya ebediyen yok edecek son darbeyi indirmek için kıyıya yaklaşan zırhlı filolarda zafer partileri, kutlamaları bile başlamıştır.Önünde hiçbir kuvvetin duramayacağına kesin gözüyle bakılan emperyalist güç, karşısında bir ordunun iman dolu göğsüyle çelikleşen aşılmaz siperlerini bulmuştur. Gelibolu’nun düşmana doğru esen rüzgârı tek dişi kalmış canavarın vahşi alçaklığını tersine çevirmiştir.Ta rihe yön verecek rüzgâr Kut’ul Amare’den başlayarak tersine dönmeye başlamıştır. Çanakkale, bir neslin yok olması pahasına geçilememiştir. ‘Çanakkale Geçilmez’, bir varoluş, istiklal ve istikbal parolasıdır. Çanakkale geçilmez demek, iman, ahlak, İslam, vatan, ezan geçilmez demektir. Bu uğurda bir neslin ölümü göze alması ve şehadete yürümesi, arkasından gelecek yeni nesillere istiklalin önemini anlatacak tarihî bir mirastır. Böylesine muhteşem bir tarihsel mirasla kendi yurtlarında var olan bir millet, hiçbir şartta konjonktürel gelişmelerden yılmaz ve varlığı sarsılmaz” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Çanakkale,, medeniyetler, çarpışmasının, ibretlik, görünümüdür,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Çok Bulutlu
Güncelleme: 08.04.2020
Bugün
- 13°
Perşembe
- 13°
Cuma
- 15°
Afyon

Güncelleme: 08.04.2020
İmsak
04:59
Sabah
06:25
Öğle
13:05
İkindi
16:42
Akşam
19:35
Yatsı
20:55
Arşiv Arama
Haber Yazılımı