Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
30 Eylül 2019 - Pazartesi 10:26 Bu haber 623 kez okundu
 
“CHP yönetimi şehre hizmet etmemi engelliyordu”
Afyonkarahisar’da 1977- 1983 yılları arasında Belediye Başkanlığı yapan Eski Belediye Başkanı Nuri Demirayak aradan geçen yıllarda Afyonkarahisar’ın gelişimini değerlendirdi.
Siyaset Haberi


Dönemin Valisi’nden çok çektiğini belirten Afyonkarahisar eski Belediye Başkanı Nuri Demirayak, “ O günlerde CHP yönetimi çok sert tutum içerisindeydi. Vali beyle aramızda çok büyük sorunlar yaşandı” dedi.

Nuri Demirayak Kimdir

Öncelikle Afyonkarahisar’ın eski Belediye Başkanı Nuri Demirayak’ı tanıyalım. Demirayak; “ 1932 yılında Afyonkarahisar'da dünyaya geldi. İlk ve orta tahsilini Afyonkarahisar'da tamamladı. Yüksek tahsilini, İstanbul Teknik Üniversitesi Teknik Okul Mimarlık Bölümünde yaptı. Baba tarafından Bakkal Nuriler'e, ana tarafından ise Bu-haralıoğlu sülalesine mensuptur. 1957 yılında Afyonkarahisar Belediye Fen İşleri Müdürlüğü’nde memuriyet hayatı başladı. Sonra sırasıyla, Milli Eğitim Müdürlüğü, Okul İnşaatları Kontrol Şefliği, PTT Yapı Kısım Amirliği, Devlet Su İşleri Selevir Barajı ve Sulama Kontrol Şefliği, Y.S.E. Müdürlüğü, SEKA Kontrol Şefliği ve Afyon Şeker Fabrikası Kontrol Şefliğinde bulundu. Daha sonra siyasete soyunan Nuri Demirayak, 11 Aralık 1977 tarihinde yapılan yerel seçimlerde, Adalet Partisi adayı olarak, Belediye Başkanlığı'na adaylığını koydu ve kazandı.

Başkanlık dönemi siyasi iktidarsızlık nedeniyle zorlu geçti

Nuri Demirayak'ın Belediye Başkanlığı, son derece sıkıntılı bir döneme rastladı. Bir yandan iç siyasal kargaşa, öte yandan ekonomik sıkıntılar. Afyonkarahisar Belediye Başkanı olarak, O'nun da elini kolunu bağladı. Buna rağmen Demirayak, elindeki imkânlarla, çok sevdiği Afyonkarahisar'a hizmet etmekten geri kalmadı. 12 Eylül 1980 Askeri ihtilali, bir anlamda dikta rejimini getirmişti. Halkın seçtiği Belediye Başkanları da diken üzerinde oturuyorlardı. Nitekim Nuri Demirayak, 11 Şubat 1983 tarihinde, Askeri İktidar tarafından görevinden alındı. Üç gün sonra yerine, Turan İmre tayin edildi. Nuri Demirayak, Belediye Başkanlığından ayrıldıktan sonra, serbest ticarete başladı. Ticaret Odası üst kademelerinde görev aldı Evli olan Demirayak, iki çocuk babasıdır.

Aramızda İdeolojik Sorunlar Vardı

O Dönemler Cumhuriyet Halk Partisi yönetimdeydi. Kendilerinden olmayan Belediye Başkanlarına çok büyük baskılar yapıyorlar diyerek sözlerine başlayan Afyonkarahisar eski Belediye Başkanı Nuri Demirayak dönemin Valisi ile yaşadığı sorunları anlattı. Demirayak “Zamanın Afyonkarahisar Valisiyle aramızda çok büyük sorunlar çıktı. Sorunun asıl kaynağı ise ideolojikti ben sağ kesim diye tabir edilen bir kısımdaydım, o ise sol tarafta yer alıyordu. Çünkü CHP Yönetimin kuralları sert, ağır ve böyle olmasını isteniyordu. Belediye Başkanlığını kazandığımda bana baskı yaptılar istifa et diye. Ayrılırsam Belediye Başkanlığını Vali Beye vereceklerdi. Belediye Başkanlığını da ele alınca istediği şekilde yönetecekti Afyonu. Ben ise istifa etmedim çok sevdiğim Afyonkarahisar’a hizmet etmek için tüm zorluklara göğüs gerdim. Ama yaşanan siyasi istikrarsızlık elimi kolumu bağladı. Bende kendi imkânlarım ile Afyonkarahisar’a hizmet etmeye çalıştım” dedi.

 

 

Valiliğe 1,5 Milyon ceza kestim”

Dönemim Afyonkarahisar Valisine neden ceza kestiğini de söyleyen Demirayak; “Evet kestim. O zamanlar Geçek Kaplıcalarına ruhsatsız ve izinsiz kaçak yapı inşa yapmış. Kime yaptığını ve neden izin verdiğini öğrenemedim. O kaçak yapılan yerde 6 genç çocuk boğularak hayatını kaybetti. Ne yapsaydım yani göz mü yumsaydım. Bende öyle olunca 1.5 Milyon ceza kestim. Bundan sonra Vali Bey peşime Polis taktı. Bende her ihtimale karşı ceplerimi diktirdim. Olurda arama sırasında cebime uyuşturucu madde koyarlar diyerek. Zaten çok zor şartlar altında Belediye Başkanlığı yapıyorum birde Belediye Başkanı uyuşturucu satıyor veya kullanıyor diyerek iftiraya maruz kalmamak için böyle bir yöntem buldum kendimce. İstifa etsem vatandaş neden ayrıldın diye sorar. Biz seçtik seni diye sormayacaklar mıydı? Daha sonra cezanın ardından Vali Bey Eskişehir’e gitti. Vali beni oradaki komutana şikâyet etti. Şikâyet gerekçesi ise “Devletin saygınlığını bozuyor olmammış. Ben böyle bir iftiraya maruz kaldım. Komutan tarafından görevime son verildi” Yerime Turan İmre geldi. Bende emekli oldum diyerek sözlerine yıllar içinde neler değiştiğinden bahsetti.

Aradan geçen yıllarda çok gelişmeler oldu

Biz maddi bakımdan çok sıkıntı çektik. İller bankasından başka gelirimiz yoktu diyen Afyonkarahisar Eski Belediye Başkanı Nuri Demiryak; “Şehirde kirada olan kira geliriniz varsa bir tek o geliriniz olurdu. Birde siyasi ortam çok karışıktı. Sürekli hükümet değişiyordu ve en son ihtilal oldu. Yukarıda derdimizi anlatacak kimseyi bulamazdık. Şimdi öyle bir sorun yok. Afyonkarahisar gün geçtikçe hem ekonomi olarak hem de şehir olarak büyüdü. İstikrarlı ve Ekonomik gücü olan bir devlet olduk. Ak Parti Hükümeti bütün sorunların üstesinden geldi. Siyasi istikrar sağladı. Vatandaşların bir istediği iki edilmiyor. Benim dönemimde Yeşilyol caddesi’de dahil olmak üzere şehrin yarısı toprak yoldu. İmkânımız yoktu yapmaya. Ama şimdi bakın her yer asfalt gitmek istediğiniz yere en fazla 20 dakika’da gidiyorsunuz. Biz Geçek Kaplıcalarına sabah ezanında çıkardık anca öğlen orada olurduk. Şehirde su yoktu, günde 1 saat su gelirdi alabilirsen şanslıydın.  Su benden önce ihale edilmiş fakat unutulmuş. Ben 16 ay’da şehri suya kavuşturdum. Fakat oda İzmir’in siyasi havasına kapıldı. Su arsenikli diyerek şehre suyu dağıttırmadılar. Hâlbuki o dönemler Avrupa’da sularda siyanür bile vardı. Bizim dağıttığımız su arsenik oranı bakımından çok düşüktü buna rağmen dağıttırmadılar ve sulama suyu olarak kullandırdılar. En son Akdeğirmen Barajının suyunu içme suyu diye getirdiler. Fakat bu muazzam bir masraf” dedi.

Maaşları ödemekte zorlandım

Son olarak kendisinden sonra gelen Belediye Başkanları hakkında konuşan Demirayak; “Ben benden önceki belediye başkanlarını hiçbir zaman kötülemedim. Benden sonrakilere ise hiçbir zaman beni zor durumda bırakacak bir belediye bırakmadım. Bütün bunlar olurken personelin zaman zaman maaşlarını ödemekte zorlandık. 100 gün temizlik görevlileri grev yaptı. Tabi o zamanlar 9 tane at arabası 1 tane de traktör vardı. Atlardan 1 tanesi zaman içerisinde öldü. Ben teslim ederken 24 araçla teslim ettim belediyeyi. Benden sonra ki başkanlar hepsini sattılar ve özelleştirdiler. Şu anki belediye başkanı bir tavsiyede bulunmak isterim belediye mücavir alanları içindeki alanı planlasın ve planlı hareket etsin. Şimdiki belediye başkanımız sevilen bir insan” diyerek sözlerini tamamladı.   

Selçuk Taşkın Özel

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: “CHP, yönetimi, şehre, hizmet, etmemi, engelliyordu”,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 04.07.2020
Bugün
17° - 33°
Pazar
19° - 34°
Pazartesi
19° - 34°
Afyon

Güncelleme: 04.07.2020
İmsak
03:42
Sabah
05:31
Öğle
13:07
İkindi
17:02
Akşam
20:33
Yatsı
22:15
Arşiv Arama
Haber Yazılımı