301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Mart 2020 - Salı 11:11 Bu haber 41 kez okundu
 
CİB ve basından “vefa” programları
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar İl Müdürlüğü öncülüğünde düzenlenen “Basına değer katanlar” etkinliklerinin ilkinde merhum gazeteci Dr. M. Saadettin Aygen anıldı.
Yaşam Haberi


Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı (CİB) Afyonkarahisar İl Müdürlüğü'nün koordinatörlüğünde, geçmişten günümüze basına değer katanları anmak amacıyla düzenlenen anma etkinliklerinin ilki Merhum Dr. Mehmet Saadettin Aygen'in anısına, Aygen’in doğumunun yıldönümü olan gerçekleştirildi. Anma etkinliğinde Merhum Dr. M. Saaddettin Aygen’in hayatına dair bilgiler sunulurken anılar da anlatıldı. CİB ve ABYD işbirliğinde anma etkinliklerinin devam edeceği bildirildi.

VEFA PROGRAMLARI DEVAM EDECEK

Programın açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar İl Müdürü Şerife Münire Burcu, “Amacımız vefa” dedi. Türkeli Gazetesi’nin kurucusu merhum Dr. M. Sadettin Aygen’e ait bilgileri Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Akkoyun’un anlatacağını belirten Burcu, “Basına değer verenler isimli kapsamlı bu ilk çalışmamız, bundan sonra da çalışmalarımız devam edecek. Geçmişte basına değer veren isimler insana da değer vererek, çalışmalarında, işinde, hayata bakışında, duruşuyla ve söylemleriyle devletin ve milletine bağlılığıyla sevgi dili kullanarak bir iz bırakmıştır. Böyle mümtaz bir kişiyle yol arkadaşlarını da burada ağırlamak ayrıca çok anlamlı bizim için. Ülkemizin geçtiği bu zor dönemden ve geçerken herkesin söylemine yazısına dikkat etmesi de çok önemli” dedi.

AFYONKARAHİSAR BASININ ÖRNEK, ÖNCÜ İSİMLERİNDEN BİR TANESİ

Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın düzenlediği bu vefa programına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirten ABYD Başkanı Sezer Küçükkurt ise, “Sayın Müdürümüzün ’de bahsettiği gibi Afyonkarahisar basını milli mücadele yıllarından ve daha öncesinden itibaren toplumun hassasiyetlerine özen gösteren, devletinin ve milletinin yanında yayınlarıyla dikkat çekmiştir. Rahmetli Dr. Mehmet Sadettin Aygen’in bu hassasiyetinin ve Afyonkarahisar basının örnek, öncü isimlerinden bir tanesidir. Vefa güzel, geçmişteki iyilikleri anmak örnek bir davranış. Bu hassasiyetlerinden dolayı hem İletişim Başkanlığımıza hem Turan hocamıza, bu işe emek veren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı çalışanlarına ve siz değerli meslektaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

ŞEHRE DIŞARDAN GELİP BÜYÜK HİZMETLER VEREN BİR İSİM

Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Turan Akkoyun ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar İl Müdürlüğü ile Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği ile müşterek olarak ön çalışmasını yaptıkları ve 100 yılı aşkın bir zamandır Afyon basınına hizmet edenlerden seçtikleri 100’den fazla isimden ilk etapta 40 tanesini belirlediklerine belirterek sözlerine başladı. 98 yıl önce 6 Mart tarihinde dünyaya gelen Dr. Mehmet Sadettin Aygen’in hem doğum gününde hem de Afyonkarahisar basınında böyle bir çalışmaya başlatma amacıyla böyle bir yola çıkıldığını kaydeden Prof. Dr. Turan Akkoyun, “İl Müdürümüz Münire hanım dernek başkanımız Sezer Bey ve mensubu bulunduğum Aydın Adnan Menderes Üniversitesi iletişim fakültesi adına bu çalışmayı sürdürme gibi bir niyetimiz var. Aygen’in şahsında Afyonkarahisar basınına isimli isimsiz bütün gazetecileri rahmetle anıyor, hayatta olanlara sağlıklı uzun ve huzurlu bir ömür diliyorum” dedi.

DOKTORLUĞU, GAZETECİLİĞİ, HAYIRSEVERLİĞİ ve ARAŞTIRMACILIĞI AYRI DEĞERDE

Merhum Dr. M. Saadettin Aygen ile 1954 yılında kendi dükkânlarında ki bir alışveriş vesilesiyle tanıştıklarını anlatan Galip Belbelicioğlu “Şu yönüyle de takdir etmek lazım. Hastanemizde 1 tane çocuk doktor var eski hastanede Mecidiye’de. Başka doktor var Kızılay’ın başkanıydı. Doğum yaptıran hemşire bile sıraylaydı. Öyle bir dönem geçirdi Afyon. Tanıştık görüştük arkası geldi devam etti sohbetimiz, toplantımız. Müsait oldukça o bana geldi ziyarete ben ona gittim. Basın dışında faaliyete geçtik. Turizm Derneği’ne Dr. Aygen’i başkan yaptık ve Turizm Derneği’nde faydalı çalışmalarda bulunduk hep birlikte” dedi.

ONUN BİR TEK İDEALİ VAR KALPLERE GİRMEK

Dr. Aygen’in kendisinin çok yakını bir ağabeyi olduğunu belirterek sözlerine başlayan H. Hakkı Özsoy şu bilgileri aktardı: “Ara sıra gazetesinde mahlas ismiyle yazı yazıyordum, Ebulkasımoğlu diye. Türkeli Gazetesi’nde. Gazeteyi devir aldık. Adeta zorla verdi kıramadım. Ben gazeteciliği düşünmüyorum desem de bu ben sana bırakıp gideceğim dedi. Bir ideali vardı yani Türkeli’nin devam etmesini istiyordu. Onun için güzel haber en güzel olay günlük Türkeli Gazetesi’ne bakmak, okumaktı. Tabi bu merakı bir kabiliyet ve yetenek ona getirmişti. İnanın yazıları genelde demokrat, milliyetçi, muhafazakar olmakla beraber milliyetçilik cephesi biraz daha ağırlıklı. Kütüphanemizde vardır, makalelerini okuyun. Bir de Ziya Gökalp’in makalelerini okuyun, ayırt edemezsiniz. Böyle bir güzel kültür, öyle güzel bir dil, öyle bir ifade vardı ki. Kendisi dili tutuktu. Onun için pepe doktor derlerdi. Yüce rabbimiz bir insanın bir uzvuna bir eksiklik verirse onun başka uzuvlarında artı yaparak telafi ediyor. Bu da ilahi bir kanun. Yani onun o dilinin tutukluğu kalemine güç olarak geçmiş arkadaşlar. 7-24 çalışma saatini Aygen için 24-24 düşünürsünüz. Evi, muayenehanesi, camisi gazetesi 4 noktası var 24 saat içinde. Onun bir tek ideali var kalplere girmek. Kalp kırmamak, kalp kazanmak. O dönemde bir elin parmakları kadar doktor var” ifadeleri kullandı.

BENDE BEBEKLİKTEN İTİBAREN BİR EMEĞİ VAR

Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar ise kendisinin çocukluğunda Dr. Aygen’i tanıma fırsatı bulduğunu belirterek şunları söyledi:“Doğduğum andan itibaren Doktor Aygen ile bir iletişimim oldu. Babam işsizken ve ben çok küçükken bir havale geçirmişim. O zaman tabi ki ilimizde büyüklerimizin buyurduğu gibi doktor sayısı çok azdı. Babam beni Doktor Aygen Bey’in Turunç hanındaki muayenesine götürerek durumu arz etmiş ve oğlum hasta şeklinde kendisine iletmiş. Sağ olsun Doktor Aygen muayene etmiş beni ve kendi hazırlattığı şuruplardan vermiş. Yani Doktor Aygen Bey’in bende bebeklikten itibaren bir emeği vardır.Türkeli Gazetesi bir okuldu. Bu okulun başöğretmeni de bana göre belki Doktor Saadettin Aygen Bey’di” dedi.

AFYON BASIN TARİHİ TÜRK VE TÜRKİYE TARİHİ GİBİ

Türk tarihinin 5 bin yıllık bir geçmişi olduğunu belirten Prof. Dr. Turan Akkoyun ise, sözlerini şöyle sürdürdü:“O tarih aslında Aygen’in tarihidir. Türk milletinin tarihidir. Türklük hep böyle inişli, çıkışlı bir yoldan geçerek ilerliyor. Günümüzde de özellikle Devletimizin iç ve dış ortamında, bu güçlüğü sırtlanıp omuz vermemiz gerekiyor. Aygen hoca bunu Afyon basınında yapmıştır. İşte bu atmosfer de biz tekrar geriye doğru gidelim. 1940’lı yılların sonunda Afyon’a geliyor. Ve buraya geldikten sonra o kalıcı oluyor. Kalıcı olmanın ötesinde de Afyon Kültürü, Türk Kültürü, İslami inanç ve gerekleri, Devletin üniter yapısıyla ilgili çalışmaları ısrarlı bir şekilde takip etti. Malum İkinci Dünya Savaşı sonrasında beliren çift kutuplu atmosferde Sovyetler adı altında Kominizm dünyada yayılma trendine girmişti. Ve Aygen’i işte biz burada Kominizm ile mücadele de görüyoruz. Türkeli Gazetesi 1951 yılında çıkmaya başladığın da ana ilkelerden birincisi Kominizm ile mücadeleydi. Bu basit bir olay değildir.  Afyon basını ilginç bir basın.  Bu arada konumuz basın olduğu için biraz daha dedikoduya girelim. Bahsetmezsek olmaz çünkü. Kocatepe ile Türkeli arasında okuduğunuzda birbiri ile ilgili yoğun fikir tartışmaları var. Ancak, her 30 Ağustos’ta Aygen’i Kocatepe’de görüyorsunuz. Şükrü Küçükkurt’u da yazısı ile Türkeli’de görüyorsunuz. Olması gereken bu. Farklı fikirlerdeki isimler milli değerlerde nasıl bir araya geliyorlar, çünkü başka bir ülkemiz yok. Bu ülkeyi kalkındıracak, hak edecek yere getirecek olan biziz medeniyetler para ile işle kurulmaz, kitapla fikirle kurulur Aygen bunu şahsıyla lokal anlamda Afyonkarahisar’da göstermiştir” diyerek sözlerini tamamladı. HİSAR

 

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: CİB, ve, basından, “vefa”, programları,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Hafif Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 04.04.2020
Bugün
- 16°
Pazar
- 17°
Pazartesi
- 15°
Afyon

Güncelleme: 04.04.2020
İmsak
Array
Sabah
Array
Öğle
Array
İkindi
Array
Akşam
Array
Yatsı
Array
Arşiv Arama
Haber Yazılımı