301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
23 Ağustos 2019 - Cuma 09:59 Bu haber 59 kez okundu
 
Çin üretimi ürünler ayakkabı sektörünü bitirdi
Afyonkarahisar Ayakkabıcılar Odası Başkanı Şükrü Kostak, Afyonkarahisar’da ayakkabı imalatçısı kalmadığını söyleyerek, Çin üretimi ayakkabılar yüzünden imalat ve tamir sektörünün bitmek üzere olduğunu belirtti.
Ekonomi Haberi


Afyonkarahisar Ayakkabıcılar Odası Başkanı Şükrü Kostak; “ Bizim gibi küçük Oda’ları muhafaza edebilmek için alışveriş merkezlerinde ki ve diğer büyük firmaların Ticaret Odasına gitmeden önce bizim odamıza üye olması gerekiyor “dedi.

Afyonkarahisar’da 200 tane ayakkabı imalatçısı vardı

Afyonkarahisar’da yaklaşık 200 tane ayakkabı imalatçısı vardı zaman içersinde bunlar azalarak şu anda hiç ayakkabı imalatçısı kalmadı diyen Afyonkarahisar Ayakkabıcılar Odası Başkanı Şükrü Kostak;  “En son ayakkabı imalatı yapan bendim en son bende bıraktım diye sözlerine başlayarak”, “Özellikle Çin piyasasından gelen ayakkabılar Türkiye’de olduğu gibi Afyonkarahisar’da da ayakkabı imalatçısını bitirdi. Ne fiyatı nede yan sanayi modelleri ile yarışamadık. Ürünler kalitesiz ama vatandaşlar Çin malı ayakkabıların fiyatları ucuz olduğu için onlara yöneliyor. Bunun sonucunda da imalat sektörü tüm Türkiye’de etkilendi. Sadece imalatçıları bitirmedi aynı zamanda ayakkabı tamiri işi ile uğraşan arkadaşlarımızın işlerine de büyük darbe vurdu. İnsanlar 10 lira verip ayakkabısını tamir ettireceğine 25 Lira verip Çin malı kalitesiz ayakkabı alıyor. Ne kadar sağlıksızda olsa ekonomik şartlardan dolayı insanlar o ayakkabılara yöneliyor” diyerek vatandaşların esnafına sahip çıkması gerektiğini belirtti.

Üye sıkıntısı çekiyoruz

Afyonkarahisar Ayakkabıcılar Odası Başkanı Şükrü Kostak Oda’ya üye bulamadıklarını belirterek; “110 üyemiz var. 110 üyemizden 20 tanesi tamir işi ile uğraşıyor. 3 tane imalatçımız var 20 tane pazarcımız var geri kalanlar ise mağaza işletmecisi. Bizim Oda’mızın üye sayısının az olmasının sebebi ise büyük alışveriş merkezlerinde ki ve daha büyük ticari Mağazaların, Ticaret Oda’sına kaymasından dolayı. Bizim Oda’mız da bu nedenle üye sıkıntısı çekiyor. Yetkililerden talebimiz şu;  Bizim gibi küçük Oda’ları muhafaza edebilmek için alışveriş merkezlerinde ki ve diğer büyük firmaların Ticaret Oda’sına gitmeden önce bizim Oda’mıza üye olması gerekiyor benim düşüncem bu. Zaten o büyük firmaların Afyonkarahisar’a vergi yönünden bir katkısı da yok” dedi.

Önümüzde ki günlerde yarışta yerimizi alacağız

Türkiye ayakkabıcılar federasyonu başkanlığının yaptığı çalışmalar sonucunda Gaziantep, İzmir gibi büyük şehirlerde ayakkabı enstitüleri kurulduğunu belirten Kostak; “ Modeller üzerine büyük yatırımlar yapıldı. İnşallah önümüzde ki yıllarda bunun meyvelerini alacağız. Afyonkarahisar’da olmasa bile ayakkabı sektörü Ülkemizde büyük bir imalatta büyük bir atılım gerçekleştirilecek” diyerek sözlerini tamamladı. Selçuk Taşkın Özel  

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Çin, üretimi, ürünler, ayakkabı, sektörünü, bitirdi,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 16.09.2019
Bugün
11° - 26°
Salı
12° - 25°
Çarşamba
12° - 27°
Afyon

Güncelleme: 16.09.2019
İmsak
04:56
Sabah
06:22
Öğle
12:51
İkindi
16:20
Akşam
19:07
Yatsı
20:27
Arşiv Arama
Haber Yazılımı