301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
12 Haziran 2019 - Çarşamba 10:02 Bu haber 139 kez okundu
 
Çocuklar problem tespiti yapmayı öğreniyor
Harezmî Eğitim Modeli proje tanıtım programı; Kazım Özer İlkokulu’nda İl Millî Eğitim Müdürü Metin Yalçın’ın da katılımıyla yapıldı.
Gündem Haberi


Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde yürütülen ülkemizde 14 Pilot ilde uygulanmakta olan ve ilimizde Pilot okul olarak belirlenen Kazım Özer İlkokulunda devam etmekte olan Harezmî Eğitim Modeli Projesi çalışmalarını yılsonu gösterisi gerçekleşti.

Öğrenciler severek yaptı

Programın açılış konuşmasını Kazım Özer İlkokulu Müdürü İbrahim yıldırım yaptı. Yıldırım;  “Harezmi eğitim modeli projesi ülkemizde 14 ilde Afyonkarahisar’da bir tek okulumuzda uygulanmakta olan yaşayarak ve uygulayarak öğrenilen güzel bir proje. Öğrencilerimiz yaşanabilir uygulanabilir bir okul modeli temalı bir çalışma yapmaya karar verdiler. Bizde öğrencilerimize ve öğretmenlerimize destek verdik. Öğrencilerimiz gerçekten 2023 vizyonuna uygun olan bu projeyi yaşarak ve severek öğrenip yaptılar” dedi.

6 farklı Öğretmen derse giriyor

6 farklı öğretmenin aynı anda derse katıldığı projede, öğrenciler robotik kodlama, web 2.0 araçları, görsel tasarım teknikleri, 3 boyutlu tasarım, fen ve teknoloji gibi farklı konularda ders işleniliyor. Harezmî Eğitim Modeli'nin eğitim stratejisinin belirlenmesine yardımcı olmak, programı geliştirmede örnek ders uygulamaları ve planlamalarıyla eğitim sistemine katkıda bulunmak amacıyla geliştiriliyor. Model beş temel zemine dayanıyor. Birincisi bilgi işlemsel düşünme becerisinin hayata adapte edildiği bir zeminimiz var. İkincisi, programlama ve öğretim araçlarının öğrenme ortamlarında etkin kılınması. Üçüncüsü, disiplinler arası yaklaşımın yeniden yorumlanarak farklı disiplinlerin eş değerde yer alması. Dördüncüsü, robotik ve oyun tasarımı ile yenilikçi öğrenmelerin gerçekleştirilmesi. Beşincisi ise sosyal bilimler ile diğer bilimlerin bütünleştiği ve böylelikle tüm bilimlerin iş birliği ile üreten ve kendini sürekli yenileyen bir model.

Öğretmenlerimiz hem öğreten hem de öğrenen bir konumundadır.

İl Milli Eğitim Müdürü Metin YALÇIN, yaptığı açılış konuşmasında; ” Zihinden makineye giden yolda önemli ayaklardan biri, öğrencilere bilgi işlemsel düşünme dediğimiz becerinin kazandırılması gerektiğini söyleyebilirim. Bakanlığımızın koordinesinde yürütülen Harezmî Eğitim Modeli Projesi başlangıcında Akademisyenler ve Öğretmenler bir araya gelerek güncel yaklaşımları ve bilimsel sonuçları tartışıyorlar, daha sonra bilgisayar bilimleri ve diğer disiplinler arasındaki ilişkileri vurguluyorlar. Çıkan sonuca göre eğitimde sürecin ve disiplinler arası yaklaşımın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Bu proje farklı derslerin aslında birbirini tamamladığı, birbirini desteklediğini göstermektedir. Öğretmenlerimiz hem öğreten hem öğrenen hem de sınıfta rehberlik yapan konumundadır” dedi.

Sitemin amacı bütünleşik bir eğitim sistemi

Bu sınıfta haftada iki saat öğrencilerimiz hayallerini gerçekleştirdiler. Sorunlar ürettiler ve o sorunları birbirlerine danışarak sorunları aştılar diyen Yalçın, “Hiçbir şekilde ezbere dayalı bir eğitim almadılar. Tamamen akıl yoluyla bu projeler gerçekleştirildi. Teknoloji, Tasarım, Fen Bilimleri, Türkçe, Matematik gibi dersler çocuklarımızın alması gereken önemli derslerdir. Bu dersler birbirleri ile bağlantılı derslerdir. Asıl amacımız bu programı birçok okula yaygınlaştırmak” olduğunu söyledi

Çocukların hayal gücü gelişiyor

Proje Türkiye’ de 14 pilot ilde uygulanmaktadır. Bakanlığımızca bu illerden biri de Afyonkarahisar olarak belirlemiştir. İlimizde pilot okul olarak Kazım Özer İlkokulunu belirledik. 6 farklı öğretmenin aynı anda derse katıldığı projede, öğrenciler robotik kodlama, web 2.0 araçları, görsel tasarım teknikleri, 3 boyutlu tasarım, fen ve teknoloji gibi farklı konularda ders işlediklerini söyleyen Yalçın, “Öğrenciler bu eğitim modelinde yetenekleri ölçüsünde kendilerini ifade ederek, sürece katkıda bulunarak kendilerini önemli htiklerini, hayal gücünü geliştirdiklerini, ürün ortaya çıkardıklarını gördük. Bu süreç, Harezmî derslerinin düşünme becerisini artırma gücünün diğer derslere göre daha fazla olduğunu ve bir bilim insanı gibi düşünebildiğini söyleyen çocuklarımız oldu” dedi.   Proje Ürün Sergisi ve Basın Tanıtım Programı, proje sürecini anlatan sinevizyon gösterisinin ardından öğrencilerin yaptıkları ürün sergisinin incelenmesi ve fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Çocuklar, problem, tespiti, yapmayı, öğreniyor,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 18.11.2019
Bugün
- 18°
Salı
- 17°
Çarşamba
- 17°
Afyon

Güncelleme: 18.11.2019
İmsak
06:10
Sabah
07:36
Öğle
12:48
İkindi
15:27
Akşam
17:50
Yatsı
19:10
Arşiv Arama
Haber Yazılımı