Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
24 Aralık 2019 - Salı 10:28 Bu haber 87 kez okundu
 
“Cumhurbaşkanımızın yapacağı “Jest”i de merakla bekliyoruz”
Saadet Partisi, Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Erhan Akpınar başkanlığında haftalık basın toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda gündemde yer alan konulara değinildi.
Yaşam Haberi


Akpınar toplantının açılışını gerçekleştirirken;” Kıymetli basın mensupları, çok değerli dava kardeşlerim hepinizi hürmetle selamlıyorum, Esselamü aleyküm.  Vatanın müdafaası ve istikbalimizin geleceği için, yiyecek, giyecek hesabı yapmadan ve tereddüt etmeden çıktıkları yolda, kurşun dahi atamadan, kahramanca bir surette şehadet şerbeti içen Sarıkamış Harekatı şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Mekanları cennet, makamları ali olsun. Ayrıca Pazar günü toprağa verilen 2 şehidimize de Allah’tan rahmet ailelerine sabır diliyoruz” ifadelerini kullandı.

1 MİLYON 163 BİN TL’LİK TOPLANTININ PROGRAMI AÇIKLANMALIDIR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın düzenlediği Genç Müslüman Kadınlar İçin Liderlik Programı’na toplam 1 milyon 163 bin TL harcandığı program ile ilgili olarak Akpınar,” Bir gazetedeki habere göre Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın düzenlediği Genç Müslüman Kadınlar İçin Liderlik Programı’na toplam 1 milyon 163 bin TL harcandığı programa, 50 kişi katıldığı belirtilmiştir. Bakanlık ise yaptığı açıklamada 50 kişi değil 130 kişi katılmıştır diyor ve birkaç ayrıntı daha veriyor. Ödenen paranın rakamını doğruluyor. İnsanlarımız ekonomik sıkıntılarının had safhada olduğu böyle bir dönemde yapılan bu harcama, doğal olarak tepkilere neden oluyor. İsraf ve lüksün tavan yaptığı, yandaşların zengin edildiği bir dönemde bu harcama insanımızı rahatsız ediyor. Bizim tavsiyemiz bu konudaki şüpheleri gidermek için, bakanlığın yapılan faaliyetleri ve programı, katılan kişileri vs harcamaları şeffaf bir şekilde açıklamalı, insanımızın aklındaki soru işaretlerini gidermelidir. Halkımızın ekonomik anlamda hayat mücadelesi verirken, yukarıdakilerin keyif sürdüğü imajı verilmemelidir” şeklinde konuştu.

 ŞEKER FABRİKALARINI SATMAYA DEĞİL, YENİLERİNİ KURMAYA İHTİYACIMIZ VAR

  Akpınar Şeker fabrikalarını satmaya değil yenilerini kurmaya ihtiyacımız var dedi ve şöyle devam etti; “Türkiye, Rusya’dan tarihinde ilk kez şeker ithal etti. Kasım ayında yapılan bu ithalat miktar bazında (1400 ton) çok düşük bir rakam olsa da pancar ülkesi olan Türkiye’nin ,Rusya’dan şeker ithal etmesi acınacak bir durum. Üretim maliyetinin bizden daha yüksek olmasına rağmen Rusya bize şeker satabiliyor. Pes doğrusu. İktidarın kendini savunmaya değil, iki elini başına koyup düşünmesi gerekir. Neymiş efendim, iç piyasaya değil yurt dışına ihraç için alıyorlarmış. İyi de ihraç etme imkanımız varsa neden biz üretmiyoruz? Destekleyin çiftçiyi kendimiz üretip, kendimiz ihraç edelim. Ancak tam tersi politikalar uygulamanız nedeniyle şeker üretimimiz her geçen yıl düşüyor. Türkiye’de şeker pancarı üretilen tarım alanları ve alınan ürün miktarı, 20 sene önceye göre hayli geriledi. Özelleştirilen şeker fabrikaları ile birlikte çiftçinin üretimden uzaklaşması neticesinde; TÜİK verilerine göre, 1998’de 500 bin hektarda 22,3 milyon ton şeker pancarı üretilirken, 2018’de 310 bin hektarlık bir alanda 18,5 milyon ton üretim yapıldı. Yaklaşık 4 milyon ton şeker pancarı daha az üretildi. 20 senede hem üretim alanları, hem de üretim düştü. Buna karşın hala şeker fabrikalarını satmayı düşünüyoruz. Devlet üretimden elini çekmeli diyerek şeker fabrikalarını satan, 50 milyon dolar bulamayız diyerek Tank Palet fabrikasını devredenler, 500 milyon dolara simit sarayı almayı düşünebiliyorlar. Anlamak mümkün değil.”

   AT, EŞEK, KATIR ETİ VE SAKATATINI NEDEN İTHAL EDİYORUZ?

Sudan’dan yapılan 500 tonluk et ithalatını değerlendiren Akpınar,” Ne yazık ki yaptığımız ithalat sadece şekerle sınırlı değil. Geçtiğmiz hafta, Türkiye’nin Sudan’dan 500 ton at, eşek ve katır eti ile ayrıca 500 ton at, eşek ve katırın da aralarında bulunduğu hayvanların sakatatlarına gümrük vergisi uygulanmadan ithal edilmesi gündeme gelmişti. Konu ile ilgili Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın cevaplandırması istemiyle soru önergesi veren Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, şu soruları sordu: 1. Sudan’dan 500 ton at, eşek ve katır eti ile ayrıca 500 ton at, eşek ve katırın da aralarında bulunduğu hayvanların sakatatları hangi amaçla ithal edilmektedir?  İthal edilecek at, eşek ve katır etleri özel bir alanda (ilaç, kimya sanayi vb.) kullanılacaksa ülkemizde bu ihtiyacı karşılamaya yetecek kadar hayvan mevcut değil midir? Sudan’dan ithal edilecek etler kasaplar ve marketlerde satışa sunulacak mıdır? Söz konusu etler kasap, market ve diğer reyonlarda satışa sunulacaksa bu etlerin türü ve menşei belirtilecek midir? Son bir yılda hangi ülkeden veya ülkelerden toplamda ne kadar at, eşek, katır ve domuz eti ithal edilmiştir?” ifadelerine yer verdi.

 İSLAM ŞEKİL DİNİ DEĞİL, ŞUUR DİNİDİR

Afyonkarahisar İmam Hatip Ortaokulları arasında gerçekleştirilen “Genç Muhafızlar Hafızlık ve Genç Bilaller Ezan Okuma Yarışması” programı düzenlendi. Müslümanları diri tutan ezanın ve Kur’an’ın en güzel şekilde okunması önemlidir. Ancak bugün ihtiyacımız olan şey, güzel okunması ile birlikte en güzel şekilde anlaşılması ve en güzel şekilde yaşanmasıdır. Bugün hafız sayımız, Kur’an Kursu sayımız, İmam Hatip Okulu sayımız artarken, Kur’an’ı anlayanımız aynı oranda artmamaktadır. Unutulmamalıdır ki Kur’an hayatımızı düzenlemek için gönderilmiş bir kitaptır. Ve yine unutulmamalıdır ki İslam, şekil dini değil, şuur dinidir. Bu yarışmayı tertip edenlere teşekkür ediyoruz ve kendilerinin Kur’an’ı en iyi anlama yarışması yapmalarını da ümit ediyoruz.

   ASGARİ ÜCRET İÇİN 2578 TL BİZCE MAKUL

Asgari ücret zammına da değinen Akpınar,” Asgari ücret tespit komisyonu çalışmalarını sürdürmekte, bu konuda çeşitli açıklamalar da gelmektedir. Bazı sendikalar yaptıkları ortak basın açıklamaları ile asgari ücretin 2578 TL olması gerektiğini belirtmişlerdir. Saadet Partisi olarak biz de bu rakamı makul görmekteyiz.  Asgari ücrette hedefin açlık sınırı değil, yoksulluk sınırı olması gerektiğini her zaman söyledik. Bu da bu hedefin ilk adımı olarak düşünülmelidir. Ayrıca sayın Cumhurbaşkanı’mızın yapacağı “Jest”i de merakla bekliyoruz” dedi.

 İNCİRLİK, KÜRECİK VE DİĞER ÜSLER DERHAL KAPATILMALIDIR

Irak bombalanıyorken İncirlik üssü hangi vazifeyi görüyordu diyen Akpınar;”Sayın Cumhurbaşkanı gerekirse İncirlik ve kürecik üslerini kapatabiliriz diyor. Bu gerekliliğin neden icap ettiğini merak ediyor ve şu soruları sormak istiyoruz: Irak bombalanırken İncirlik hangi vazifeyi görüyordu? Suriye tarumar edilirken İncirlik hangi faaliyetlerin içerisinde idi? Terör örgütlerine binlerce tır silah gönderilirken İncirlik’in fonksiyonu neydi? 15 Temmuz hadisesinde İncirlik’in rolü neydi? Bu gelişmelerin birisi bile İncirlik Üssünü kapatmaya yetecek derecede sebep iken kapatmayıp şimdi kapatmayı neden düşünüyoruz? Geç kalınmış bir karar olmasına rağmen, zararın neresinden dönersek kardır diyerek bu kapatmanın, derhal gerçekleştirilmesini arzu ettiğimizi belirtmek istiyoruz” dedi.

DERDİMİZ “KANAL İSTANBUL” DEĞİL, “KALAN İSTANBUL”DUR

Kanal İstanbul Projesi ile ilgili konuşan Akpınar,” Kanal İstanbul projesinin ekonomik olarak bize bir getirisinin olmayacağı açıktır. İktidar diyor ki boğazdan geçecek gemiler şimdi ücret ödemiyorlar, Kanal İstanbul yapılınca ücret ödeyecekmiş. Bedava geçmek dururken neden parayla geçsinler ki? Paralı geçişe ne mecbur edecek?  Ayrıca Karadeniz’den gelecek bütün gemiler buradan geçse yine de maliyetini kurtarmadığını gösteren hesaplamalar var. Bir başka gerekçe olarak boğazda kaza oluyor, yalıya çarpıyor diyorlar. İstanbul boğazının en dar yeri 700 metre. Kanal İstanbul’un genişliği 150 metre. 150 metrede mi çarpma riski daha fazla yoksa 700 metrede mi? Ekonomik değil, karlı değil, kaza riskini azaltmıyor, ekolojik açıdan zararlı. Neden hala ısrar ediliyor. Bir tek açıklaması kalıyor, rant. Birileri o bölgedeki arsaları toplamışlar ve rant elde etmek istiyorlar. Biz ranta karşıyız. Rant elde etmeye çalışan Hans olsa da karşıyız, Hasan olsa da karşıyız. Amerikalı’ya da karşıyız, Katar’lıya da karşıyız. Bizim derdimiz “Kalan İstanbul”dur. Bu düşüncelerle hepinize teşekkür ediyor, hayırlı günler diliyoruz” şeklinde konuştu. AYSEL BÜYÜKKORKMAZ

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: “Cumhurbaşkanımızın, yapacağı, “Jest”i, de, merakla, bekliyoruz”,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 04.07.2020
Bugün
17° - 33°
Pazar
19° - 34°
Pazartesi
19° - 34°
Afyon

Güncelleme: 04.07.2020
İmsak
03:42
Sabah
05:31
Öğle
13:07
İkindi
17:02
Akşam
20:33
Yatsı
22:15
Arşiv Arama
Haber Yazılımı