Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
05 Kasım 2019 - Salı 16:22 Bu haber 290 kez okundu
 
"Deli Doktor" İzleyenleri Hayran Bıraktı
Afyonkarahisar Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM)'nde yönetmenliğini Ercan Kubaş'ın yaptığı tiyatro "deli doktor" izleyenleri hayran bıraktı.
Yaşam Haberi


Afyon Şehir ve Hisar Gazetesi’nin Medya Sponsorluğunu üstlendiği "Deli Doktor" isimli tiyatro’nun sonunda destek verenlere plaket verildi. Hisar Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Günay Doğar Hisar Gazetesi adına verilen plaketi aldı.

Sanat Tiyatrosu Sahibi ve Oyuncu Ercan Kubaş kendisini tanıtarak, tiyatro ile ilgili bilgilerde bulundu. ayrıca kendini tanıtarak yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Kubaş,  "1988 Balıkesir Balya doğumluyum, 2007'de engelliler tiyatrosuna girdim, engellilerle ilgili birçok il gezdim. Engellilerin haklarını savunduk ama baktım ki herkes engellilerin cebinden, engellilerin sırtından bir şeyler kazanmaya çalışıyor. Ben de engellilerin adını kullanmadan nasıl bir şey yapabilirim dedim. 2011 yılında Ercan Kubaş sanat tiyatrosunu kurdum ve sonra eşimle tanıştım. Eşimle Türkiye'nin 81 ilinin 165 ilçesini, 4250 tane köyünü gezdik. Niyetimiz hiç engellilerin adını kullanmadan engellilere şans verildiğinde neler başarabileceğini anlatmak" ifadelerini kullandı.

Amacımız Doktorlara Karşı Şiddete Hayır

Kubaş; tiyatronun konusunu, amacını anlatarak şu cümlelere yer verdi."Tiyatro'muzun konusu, engellilerin günlük yaşamda ki sıkıntılarına öncelik vererek birazda dramatik hale getirerek anlatmak. Deli doktoru yazmamın amacı ise "doktorlara karşı şiddete hayır. Birçok engelli arkadaşımız geliyor ve doktorları delirtiyor. Doktorlar bizi değil, aslında biz doktorları delirtiyoruz. Tiyatro'da oyuncularımız olarak 5 kişiydik, Eskişehir'den Necip Kriz ve Güler Kriz çifti geldi. Ankara'dan ise Selahattin Efe abimiz geldi, eşimle beraber biz buradaydık. Oyunumuzun yazarı ise eşim Aysun Kubaş'dı, incelik olsun diye oyunu bana takdim etti.2011 yılında kurduğumdan 2 sene sonra yani 2014 yılında  tiyatro yönetmenliği yapıyorum.  Aşağı yukarı 4 tane oyun yazdım. Aysun hanım konakta, kim engelli, engel sizsiniz,  ve eşimin yazmış olduğu deli doktor oyununu bana sayarsak 4 tane oyunumuz var.

Başımdan geçen ilginç olaylarımda oldu.

Afyonda bir tane firma, ismi vermeyeyim bu firmaya gittiğimiz de biletlerimizi götürmüştük oyuna  1 ay varken bize dediler ki işte oyun nerede olacak, hangi tarihte olacak, saat kaçta olacak biz oyunun saatini, tarihini ,gününü söyledik ve dediler ki o gün bizim cenazemiz var. Yani davetiye satarken engellilerin adını duyduğumda hatta farklı konularda söylüyorlar.  Engellisiniz, tiyatro yapabilirsiniz, normal ama tiyatroda bize ne anlatabilirsiniz bizim başımıza bunlar geliyor. Yani engellilerin neler anlatabileceğini sahne de kişilere anlatamıyoruz, ama izledikten sonra herkes memnun kalıyor" diyerek belirtti.

Tiyatro sonunda emekleri ve desteklerinden dolayı Avukat Nilgün Seçen, Doktor Mustafa Seçen, Öznur Kırman ve Hisar Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Günay Doğar plaket verildi.

Aysel Büyükkorkmaz/özel

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: "Deli, Doktor", İzleyenleri, Hayran, Bıraktı, ,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Mevzi Sağanak
Güncelleme: 04.08.2020
Bugün
17° - 30°
Çarşamba
17° - 33°
Perşembe
17° - 34°
Afyon

Güncelleme: 04.08.2020
İmsak
04:17
Sabah
05:54
Öğle
13:09
İkindi
16:59
Akşam
20:14
Yatsı
21:45
Arşiv Arama
Haber Yazılımı