Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
24 Mayıs 2019 - Cuma 10:26 Bu haber 156 kez okundu
 
DİNDARLIK SADECE 5 VAKİT NAMAZDAN İBARET DEĞİLDİR
İlimiz Müftüsü Şükrü Kabukçu ile Ramazan Ayı münasebetiyle röportaj gerçekleştirdik. Sohbetimiz sırasında Kabukçu gazetemiz aracılığıyla Dinin ve Dindarlığın ne demek olduğunu anlattı. Dindarlık sadece 5 vakit namaz kılmak değildir diyen Kabukçu önemli bilgiler verdi.
Gündem Haberi


Afyonkarahisar' ın ihtiyacı olan konularla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kabukçu," Afyon ilimiz bizim muhafazakar olarak tanımladığımız illerden birisidir. Bu açıdan tabi ki camilerde ki cemaat sayımızın diğer illere göre ben daha iyi olduğunu görüyorum. Ancak tabi ki Türkiye'nin genel bir probleminin herhalde dindarlık kitabi olan yani kitaba dayanan olması gereken bir olgudur. Zaman zaman hepimizi etkisi altına alan geleneklerimiz vardır bu açıdan tabi ki insanımızın dikkat etmesi gerekir" dedi.

İNSANIN DURUŞU ÇOK ÖNEMLİ

Gerçek dindarlığın nasıl olduğu ile ilgili geniş bilgiler veren Kabukçu,"  Din ve dindarlık sadece 5 vakit namaz kılmaktan ibaret bir durum değildir.Dindarlığın en önemli göstergesi elbette ki insanın duruşu, sözleri ve eylemidir. Bir kişinin bulunduğu yeri temiz tutması, konuşurken insanları rahatsız edecek söz tavırlardan kaçınması, trafikte araç kullanırken gerekli nezakete dikkat etmesi, komşuluk ilişkilerine dikkat etmesi gibi hayatın tamamını kuşatan bir hadisedir. Öbür taraftan belki zaman zaman duyduğumuz bazı üzücü hadiseler dünyalık işlerden dolayı ortaya çıkan tartışmalar Allah korusun yaralanmalar da ölüme sebebiyet verebilecek bir takım tavırların olması toplumsal olarak hepimizin üzerinde durması gerektiği konu başlıklarıdır" ifadelerini kullandı.

"HAYIR SEVERLERE TAVSİYELERDE BULUNUYORUZ"

Afyonkarahisar' da ki camilerle ilgili durum değerlendirmesi yapan Kabukçu," Afyon il merkezinde 150 civarında camimiz var kasaba ve köylerimizle birlikte 250 civarında camimiz mevcut. Tabi ki bizim eski Afyon olarak ifade ettiğimiz yerde yaklaşık  40 civarında tarihi camimiz var buralar zaten koruma altında olduğu için herhangi bir işlem yapmak mümkün olmuyor. Ama yeni yerleşim yerlerinde özellikle yeni yapılan camilerle alakalı hayır severlere tavsiyemiz oluyor. Çok  büyük camiler yapmaktan ziyade ulaşılabilirliği, sosyal donatısı yerinde olan, hanımların erkeklerin camiye geldiği zaman namaz vakti haricinde biraz vakit geçirebilecekleri mütevazi bir kütüphane ve ya hanımların kendi arasında toplanabileceği bir oturma alanı oluşturulabilmelidir" şeklinde konuştu.

AYSEL BÜYÜKKORKMAZ/ÖZEL

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DİNDARLIK, SADECE, 5, VAKİT, NAMAZDAN, İBARET, DEĞİLDİR,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 14.07.2020
Bugün
14° - 30°
Çarşamba
15° - 30°
Perşembe
14° - 33°
Afyon

Güncelleme: 14.07.2020
İmsak
03:50
Sabah
05:37
Öğle
13:09
İkindi
17:03
Akşam
20:30
Yatsı
22:09
Arşiv Arama
Haber Yazılımı