Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
24 Haziran 2019 - Pazartesi 09:41 Bu haber 125 kez okundu
 
Doğru Spor Sağlıklı Yaşam için önemli
Afyon Sporium Merkezi Antrenörü İsmail Çetinaktı Afyon Hisar Gazetesine sağlıklı yaşam ile ilgili olarak bilgiler verdi.
Spor Haberi


İsmail Çetinaktı şu ifadelere yer verdi: "Sağlıklı yaşamda, spor yapmak, yeterince uyumak, hareket etmek, doğru beslenmek kadar önemlidir. Bunun için öncelikle kişi, bedensel özelliklerini iyi bilmelidir Bireyin iskelet, kas, sinir, sindirim ve nöroloji sistemlerinin ne durumda ve bunların rasyonel yaşaması için hangi egzersizleri yapması gerektiğini belirlemesi gerekir.

 

 

 

Ancak bu bilince ulaşmış bir insan aradığı mutluluğu tanımlayabilir, bunun için doğru mücadele verebilir. Bu bilince ulaşamayan insanlar, sadece var olmak mücadelesi vermektedirler. Bu bilinçle ulaşmak ve gereklerini yapmak, bireyin kendisini sorgulayabilmesinden başlar. Ben profesyonel bir sporcu ve çalıştırıcı olarak, tüm gençlerimize aşılamaya çalışıyorum. Sağlıklı bir yaşam için bireyin sahip olduğu tüm kapasiteler belirlenmeli ve kişiye özel doğru spor yaptırılmalıdır. Bunun için topluma yön vermeye ve yönetmeye çalışan insanların önce kendilerine ve bedenlerine ne kadar doğru yön verdikleri, bedenlerini ne kadar doğru kullandıkları sorgulanmalıdır.

 

 

 

Kendi yaşamında ve bedeninde rasyonelliği sağlayamayan kişilerin toplumu yönlendirmede ve objektif yönetmede rasyonel olabileceğini düşünemiyorum. Günümüz dünyasının en geri toplumlarından, en gelişmişlerine kadar hiç bir devlette bu konuya dikkat edilmediğini görüyorum. Sahip oldukları bedeni rasyonel yönetemeyenler, toplumları da rasyonel yönetemezler. İnsanın bedensel analizi ve rasyonelliği konusunda hizmet verecek; anatomi, psikiyatri, sosyoloji, cinsellik, açısından uzmanlarının bulunacağı salonlar, özellikle gençlerin geleceğinin daha parlak ve kaliteli olmasını sağlayacaktır. İnsanın doğumundan ölümüne kadar süren yaşamını, bildikleri doğrultusunda sürdürdüğü bilinmektedir.

 

 

 

Ancak yaşam her ne kadar doğru bildikleri doğrultusunda oluşacak ise de, kapasitelerini doğru kullanıp kullanmaması da bireyin kendi inisiyatifinde dir. Bireylerin; 1 Sağlıklı ve zinde performansını üst düzeyde yaşamaya,2 Doğru ve dengeli beslenmeye,3 Ruh ve bedensel problemlerin çözülmesine ve rahatlamaya,4 Organlarını, uzuvlarını koruma ve güçlendirmeye,5 Duygularını ve hislerini geliştirmeye ihtiyacı vardır. Bunları yaparken doğru olan sporu,uzmanların hazırlayacakları programların öncülüğünde ve onların kontrolünde uygulamasıdır" dedi. Alaattin Yeşilçay ÖZEL

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Doğru, Spor, Sağlıklı, Yaşam, için, önemli,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 06.07.2020
Bugün
19° - 33°
Salı
20° - 34°
Çarşamba
17° - 29°
Afyon

Güncelleme: 06.07.2020
İmsak
03:43
Sabah
05:32
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:33
Yatsı
22:14
Arşiv Arama
Haber Yazılımı