Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
25 Aralık 2019 - Çarşamba 10:51 Bu haber 77 kez okundu
 
Eber Gölü'ndeki yangın "Torf Gübresi" için mi çıkarıldı?
CHP Afyonkarahisar Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Eber ve Akşehir göllerinde aynı saatlerde çıkan yangınların nedenini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye önerge ile sordu. Köksal, "Yangınlar, Türkiye'nin önemli sulak alanlarından Eber Gölü'ndeki dünyanın en değerli "Torf Gübresi"ni ihaleyi alan şirketin daha rahat çıkarması için mi başlatıldı" dedi.
Yaşam Haberi


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, hemen hemen aynı saatlerde Eber ve Akşehir göllerinde çıkan yangınların sebebinin araştırılması için TBMM Başkanlığına, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

 

Aynı anda çıkan yangınlarla ilgili hala daha açıklama yapılmadı

 

22 Aralık 2019 tarihinde hemen hemen aynı saatlerde Eber ve Akşehir göllerinde yangın çıktığının önemle altını çizen Milletvekili Köksal, "Yangınlar neticesinde sazlıklar, kaplumbağalar ve kuş türleri başta olmak üzere birçok canlı telef olmuştur. Yangınların sebebi ile ilgili neden hala açıklama yapılmamıştır." dedi.

 

İhaleyi alan şirkete yol mu açıldı?

 

Önergesinde, yangınların 5-6 noktada başlaması ve iki gölün eş zamanlı yanması nedeniyle yangınların kasıtlı olarak çıkarılma ihtimallerinin akla geldiğini belirten Köksal, "Özellikle Eber Gölü’nün dip çamurunda bulunan dünyanın en değerli Torf gübresinin Bakanlığınızca dip çamuru çıkarımının bedelsiz yaptırılması ihalesiyle verilmesi akabinde, çalışmaların başlamasıyla yangınların meydana gelmesi gölde ihaleyi alan şirkete yol açmak veya Torf gübresini daha rahat çıkarmak için bu yangınların çıkarıldığı iddiaları ortada dolaşmaktadır." ifadelerini kullandı.

 

Kasıt ve ihmal durumunda sorumlu olanlar açıklanacak mı?

 

Geçtiğimiz pazar günü Eber ve Akşehir göllerinde 5-6 noktada aynı saatlerde yangınların başlamasının tesadüf olmayacağının ortada olduğunu dile getiren Köksal, "Bu yangınların sebebi araştırılıp, kasıt ve ihmal durumunda olayla ilgisi olanlar açıklanacak mıdır?" şeklinde konuştu.

 

Yangın söndürme teknesi olmaması ihmal mi, kasıt mı?

 

Önergesinde, "Sulak alanlarda bulunması gereken yangın söndürme teknesi niçin Eber Gölü’nde yoktur." sorusunu yönelten Köksal, "Yangın söndürme teknesinin olmaması ihmalden dolayı mı? Yoksa kasıtlı olarak mı gölde bulundurulmamıştır? Binlerce canlıya ev sahipliği yapan bu göllerde yaşanan yangınlar herkesi derinden üzmüştür. Yangınlarla ilgili kamu vicdanının tatmini için Bakanlığınızca gereği yapılacak mıdır?" diye konuştu. AYSEL BÜYÜKKORKMAZ

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Eber, Gölü'ndeki, yangın, "Torf, Gübresi", için, mi, çıkarıldı?,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 03.07.2020
Bugün
16° - 32°
Cumartesi
17° - 33°
Pazar
18° - 34°
Afyon

Güncelleme: 03.07.2020
İmsak
03:41
Sabah
05:31
Öğle
13:07
İkindi
17:02
Akşam
20:34
Yatsı
22:15
Arşiv Arama
Haber Yazılımı