301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 10:53 Bu haber 80 kez okundu
 
Eber gölünü görenler hayran kalıyor
Biyolojik çeşitliliği, muhteşem manzarası ve kendine has bitki türleri ile görenleri hayran bırakan bir güzelliği var Eber Gölü’nün.Bolvadin ilçesinde bulunan Eber Gölü Türkiye'nin en önemli tatlı su kaynaklarından. Eber Gölü’nü görenler ise hayranlıklarını gizleyemiyor.
Gündem Haberi


İsmini Avşar Türkmenlerinden alıyor

Eber Gölü, tarihte Avşar Türkmenleri obası olarak kullanılmış ve ismini de buradan almıştır. Bu göl Türkiye'nin en büyük ikinci gölüdür. Gölün en derin yeri 21 metredir. İç Anadolu Bölgesindeki Akarçay havzasında olup, yüzey alanı 125 kilometre kare olan bir göl. Gölün içerisinde tatlı su bataklığı olan, kuzeyinde Emir Dağları ve güneyinde ise Sultan dağları denizden yaklaşık olarak 970 metre yükseklikte olan çöküntü bir göldür. Eski zamanlarda büyük ve derin yapıya sahip olan bu göl son buzul çağı ile diğer göller gibi çöküntü bir göl olmuştur. Sultan Dağları ve Akar çay dağından gelen kaynak suları ile beslenmektedir. Yıl içerisinde yüz ölçümü farklılıklar gösteriyor.

Türkiye'nin ilgi çeken gölleri arasında yer alıyor

Eber Gölü Türkiye'nin ilgi çeken gölleri arasında bulunuyor. Genişlik bakımından büyük olmasına rağmen üzerinde bulunan kamışlardan dolayı çayırlık gibi görülüyor. Eber Göl’ü etrafında bir çok ada var. Üzerinde yüzlerce adacık bulunan bu Göl yerli halkın kopak adını verdiği kalınlaşan kamış köklerinin topraktan ayrılarak üzerine zamanla rüzgarın etkisiyle toprak birikmesi ile bu adalar meydana gelmiştir. Bu gölün etrafında kurulmuş Ortakarabağ, Yenikarabağ, Derekarabağ ve diğer komşu köylerle birlikte tarımla uğraşan insanlar, göl kıyısında ekilebilir alanlarda toprağı işleyerek yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Bu bölgede çoğu yüksekliği 5 metreye ulaşan kırmızı kamışlarlar mevcuttur. Sığ kıyılarında su bitkileri bulunurken, etrafındaki diğer bitkiler ise hasır otu, kamış gibi bitkiler yer alıyor. Ayrı zamanda göl içerisinde birçok balık çeşidi bulunmaktadır. Bunlar ise Aynalı sazan balığı, Dere kaya balığı, Turna balığı, Sazan balığı gibi türlerdir. Burada göçmen kuşların konaklama yeri olup kamışlar arasına yurtlarını bırakırlar. Bu kuşlar ise Dil kuyruk, Küçük Sakarca kazı, Bayağı Aylak, Kılıçgaga Giller, Alacabalıkçıl, Pasbaş Patka, Küçük Karabatak, Dalmaçya pelikanı, Balıkçı Giller, Büyük Cılıbıt, Gülen Sumru, Erguvani Balıkçıl, Bayağı Balaban gibi bir çok türe ev sahipliği yapmaktadır.

Lotus çiçeği suyu sürekli temiz tutuyor

Türkiye'nin önemli sulak alanlarından Eber Gölü'nün sığ noktalarında mevsiminde açan yüzlerce lotus çiçeği hem gölün suyunu temizliyor hem de manzarasıyla fotoğraf tutkunlarına güzel kareler yakalama imkânı sunuyor. Avrupa'da koruma altında olan lotus çiçeğinin (nilüfer) eski Mısır'da gizemli ve mitolojik bir sembol olarak da kullanıldığı biliniyor. Türkiye'de sulak alanlarda beyaz, pembe, mavi, kırmızı ve mor renklerde yetişen lotus çiçekleri, görüntüsüyle de Dünya’da adından sıkça söz ettiren bitkiler arasında yer alıyor. Yöre halkı ise gölü, "nilüfer tarlası" olarak adlandırıyor En geniş nilüfer çiçekleri, 100-150 metrekare civarında bir alanı kaplıyor. SELÇUK TAŞKIN ÖZEL

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Eber, gölünü, görenler, hayran, kalıyor, ,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Yağışlı
Güncelleme: 13.12.2019
Bugün
-
Cumartesi
- 11°
Pazar
- 12°
Afyon

Güncelleme: 13.12.2019
İmsak
06:31
Sabah
07:59
Öğle
12:56
İkindi
15:22
Akşam
17:43
Yatsı
19:06
Arşiv Arama
Haber Yazılımı