Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 14:48 Bu haber 210 kez okundu
 
Emre Gölü kıyısında
Uluslararası Mevlevi Kültürünü Yaşatma Derneğince, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında en sakin günlerini yaşayan Afyonkarahisar'ın İhsaniye ilçesindeki Frigya'nın cazibe merkezi Emre Gölü kıyısında "sema" gösterisi yapıldı.
Yaşam Haberi


"Mevlevilik" kültürünün 'derviş, semazen, ney, bendir' sembolleri, tarihi Frig Vadisi'ndeki Emre Gölü kenarındaki iskelede semaya dönüşerek gönüllere dokundu. Dernek Başkanı Hacer Aran, yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgını dolayısıyla sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerini sınırlandırdığını hatırlatarak, gerekli tedbirleri alıp doğada olmayı tercih ettiklerini söyledi.

“SEMA MEVLEVİLİĞİN ZİKİR HALİ”

Her yıl ramazan ayında "Mevlevilik" konulu farklı etkinlikler düzenlediklerini aktaran Aran, "Bu sene de semazen ekibimizle Frigya'nın kalbi Emre Gölü'nü tercih ettik. Etkinliğimiz de bu dönem içerisinde 'gönül yangını üzerine düşen bir yağmur damlası' gibiydi ve serinletti. Sema zaten Mevleviliğin olmazsa olmazı ve zikir hali. Sema gösterimizi böyle tarihi ve doğal bir ortamda Emre Gölü kıyısında gece gündüz ortamlarında gerçekleştirdik. Bu etkinlik dernek üyelerimize huzur verdi. Oradan büyük bir moral ve motivasyonla döndük. Bu da bizler için çok faydalı ve verimli oldu." diye konuştu.

"DOĞA VE TARİHİN İÇERİSİNE MEVLEVİLİK ATMOSFERİ KATTIK"

Aran, Kovid-19 salgını sürecinde sema gösterisini doğal ortamda ve sosyal mesafe kuralına dikkat ederek göstermek istediklerini vurguladı. Frigya'da güzel bir etkinliğe imza attıklarını belirten Aran, "Tarihi Frig Vadisi ve Emre Gölü, görsel olarak muhteşem bir yer. Afyonkarahisar'da böyle bir yerin olması gerçekten çok güzel. Frigya'daki tarihi doku hala orada izlenebiliyor. Biz de bu doğa ve tarihin içerisine Mevlevilik atmosferini kattık. Burada çok güzel bir harman oluştuğunu ve günümüze de hitap ettiğini düşünüyorum." dedi. Mevleviliğin, dünyayı Allah ile yaşamak olduğunu dile getiren Aran, "Semazenlerimiz göl kenarında 18 çark atarak döndüler. Bu 18 çark, Hz. Pir'in sırlı rakamıyla alakalıdır. Mesnevi'nin 18 beyiti de Mevlana tarafından yazılmıştır. Dervişlerle birlikte göle yansıyan sema gösterisi gerçekten çok güzeldi. Semazenlerin kıyafetleri de aslına uygundu. Bunların hepsi bir arada ve doğal ortamda buluştu. Biz güzel haz aldık. Eksiklerimiz olmuşsa da affola diyoruz." ifadelerini kullandı. Aran, başta İhsaniye Kaymakamlığı olmak üzere, Frigya'da düzenledikleri sema gösterisi etkinliğine destek olanlara teşekkür etti. AA

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Emre, Gölü, kıyısında, ,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 16.07.2020
Bugün
16° - 32°
Cuma
15° - 30°
Cumartesi
13° - 31°
Afyon

Güncelleme: 16.07.2020
İmsak
03:52
Sabah
05:38
Öğle
13:09
İkindi
17:03
Akşam
20:29
Yatsı
22:08
Arşiv Arama
Haber Yazılımı