Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
26 Aralık 2019 - Perşembe 10:07 Bu haber 72 kez okundu
 
En sıcak yılların ardı sıra gelmesi tesadüf değil
Küresel ısınma her geçen gün kendisini daha da htirmeye başladı. Afyon Kocatepe Üniversitesi Beşeri Coğrafya Anabilim Dalı Başkanı Okan Bozyurt; “Küresel sıcaklıkların bu yüzyılda keskin bir şekilde artabileceği ve bunun sonucunda ortaya çıkacak iklim değişikliğinin "yıkıcı" etkiler doğurabileceği uyarısında bulundu.
Yaşam Haberi


Bozyurt; “Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), yayınladığı raporda, iklim değişikliğinin ana etmenlerinden atmosferdeki sera gazı yoğunluğunun  rekor seviyelere ulaştığını duyurmuştu” dedi.

Dünya Meteoroloji Örgütü Raporda, 2017'de 405,5 ppm olan atmosferdeki karbondioksit konsantrasyonun, 2018'de 407,8 ppm'ye çıktığı kaydedilmişti diyerek sözlerine başlayan Afyon Kocatepe Üniversitesi Beşeri Coğrafya Anabilim Dalı Başkanı Okan Bozyurt; “Bu sene sıra dışı bir sonbahar mevsimi yaşadık desek herhalde yanlış söylememiş olurum. Bu döneme bakıldığında en sıcak Ekim ve Kasım ayı olarak kayıtlara geçti. Geçtiğimiz Temmuz ayı’da son yüz elli yılın en sıcak Temmuz ayı olarak kayıtlara geçti. Bunun nedeni tabii ki küresel anlamda bir sıcaklık artışı dünya ortalama sıcaklığı. 1880’lü yıllardan bu yana devamlı artıyor. Özellikle1950’li yıllardan itibaren sanayileşmenin hız kazanmasıyla beraber atmosfere aşırı miktarda karbondioksit başta olmak üzere gaz salınımı var. Başta sera gazı alınımı atmosferde sıcaklığı o kadar çok biriktirmeye başladı ki güneşten gelen ışınları yeryüzüne iletiyor, fakat yeryüzünden tekrar geri göndermiyor, yeryüzüne hapsediyor. Bir cam fanus gibi düşünebilirsiniz. Dolayısıyla dünya da sıcaklık artışı 1950’den bu yana giderek hız kazanmakta. Özellikle 1990’lardan itibaren, son bin dört yüz yılın en sıcak yıllarının ardı sıra gelmesi de tesadüf değil” dedi.

“Yağışlar zamanla Türkiye’ye hiç uğramayacak”

İki Bin’li yıllardan sonra, özellikle kutup bölgelerindeki sıcaklık yükselişi diğer bölgelere göre oldukça yüksek görünüyor diyerek sözlerine devam eden Afyon Kocatepe Üniversitesi Beşeri Coğrafya Anabilim Dalı Başkanı Okan Bozyurt; “Dolayısıyla kutup bölgeleriyle Ekvator arasında sıcaklık farkı azalmaya başladı bu ilerde bambaşka bir tehlikeyi doğuracak. Bu tehlike kutup bölgeleriyle Ekvator arasında ulaşımı değişmeye başlayacak bu değişimden ilk etkilenecek ülkeler arasında Türkiye'ninde içerisinde bulunduğu Akdeniz havzasındaki ülkeler yer alıyor. İspanya ,İtalya, Yunanistan, Fransa’nın güney kısımları. Çünkü hava kütleleri artık daha Kuzeyden geçmeye başladı ve enerji aşağı enlemlere inmemeye başladı. Buda yavaş yavaş çöl ikliminin başladığını işaret ediyor. Eğer durum böyle devam edecek olursa yani kutuplar artık daha da ısınmaya devam edecek olursa o zaman kutuplarla Ekvator arasındaki dolaşım sistemi tamamen alt üst olacak ve dolayısıyla artık bütün yağış sistemi kuzey bölgelerinden geçecek ve Türkiye’ye hiç uğramayacak” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: En, sıcak, yılların, ardı, sıra, gelmesi, tesadüf, değil,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 08.07.2020
Bugün
20° - 34°
Perşembe
19° - 30°
Cuma
17° - 30°
Afyon

Güncelleme: 08.07.2020
İmsak
03:44
Sabah
05:33
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:33
Yatsı
22:13
Arşiv Arama
Haber Yazılımı