301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Mart 2020 - Pazartesi 09:19 Bu haber 34 kez okundu
 
“Etkin bir diplomasi yürütülmeli”
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "100. yılında, Atatürk'ün kurduğu Meclis'e savaş kararı değil, kalıcı barışı tesis etmek yakışır. Bunun için geçmişte yapılan hatalar bırakılmalı. Tüm siyasi partilerle ortaklaşılmalı. Etkin bir diplomasi yürütülmeli." dedi.
Yaşam Haberi


Özel, bir otelde düzenlenen partisinin Afyonkarahisar İl Başkanlığının 37. Olağan Kongresinde, CHP olarak Mehmetçiğe yapılan saldırıyı tam bir kararlılıkla kınadıklarını, nefretle karşıladıklarını söyledi. Yaşananlardan dolayı sorumluluğu olanların hesap vermesi gerektiğini de kayda geçirdiklerini belirten Özel, "Muhatap olunan ülkedeki kendi vatandaşlarını Türkiye'de ve dünyanın dört bir yanında düzensiz göçmenlere, sığınmacılara dönüştüren siyaseti de oradaki iç savaşı da orada vesayet savaşı yürüten dünyanın süper güçlerini de onların Türkiye'ye hasmane tutumlarını da bir kenara not ediyoruz" diye konuştu.

"CHP, GÖÇMENE DEĞİL, GÖÇMEN OLUŞTURAN POLİTİKALARA KARŞIDIR"

CHP'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'in sadece CHP'lilere değil, Türkiye'yi yönetecek, Türkiye'deki sorumluluk mevkilerinde bulunacak herkese altın öğütlerinin olduğunu ifade eden Özel, şunları kaydetti: "Komşuların iç işlerine karışmamak, komşunun toprak bütünlüğüne saygılı olmak, komşudaki devlet dışı unsurları değil, komşudaki meşru hükumetleri muhatap kabul etmek varken, Suriye'deki bir takım iç karışıklıkları fırsat bilip o süreçte başka hayaller kuranlar, komşunun toprak bütünlüğüne saygılı olmayıp başındakinin gitmesi için gün sayanlar, komşudaki Emevi Camisi'nde namaz kılmak için süre tayin edenler ve oradaki muhaliflere her türlü desteği sağlayarak orada bir rejim değişikliğini körükleyenler; komşudaki iç savaşın bitmemesine, 45,5 milyon Suriyeli sığınmacının Türkiye'ye gelip kentlere yerleşmesine, yoksulumuz yerine sosyal yardımlar almasına, işsizimiz yerine çalışmasına ve Türkiye'deki ekonomik krizinde derinleşmesine sebebiyet verdiler. CHP sosyal demokrat bir partidir, sol değerlere sahip bir partidir. CHP, göçmene değil, göçmen oluşturan politikalara, sığınmacılara değil, insanları vatanından eden başta savaş ve iç savaş kışkırtıcılığı gibi yanlış politikalara karşıdır."

"TÜRKİYE'Yİ DE GELECEKTE SIKINTILI DURUMA DÜŞÜRECEKTİR"

Türkiye'nin düzensiz göçmenlere sınır kapılarını açmasına da değinen Özel, "Yunanistan'ın kendisine sığınma talep edenlere kapıları kapatıp, gaz sıkması da insanlık tarihine geçecek kara birer lekedir. En temel insan hakkı, barınmak ve sığınmaktır." diye konuştu. Türkiye'nin de en çok göç alan coğrafyalardan birisi olduğunu vurgulayan Özel, şöyle devam etti: "Bu coğrafyada yaşayan herkes geçmişte göçmendi. Bundan sonra da bu coğrafyaya gelen de giden de bitmeyecek. Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün kısıtlı imkanlarına rağmen göçmenlerle ilgili çok zaman, çok para harcamasına rağmen ve bunu Türkiye'de iç politikada elbette önemli bir eleştiri konusu ama dünyaya karşı övünçle söylerken, bu son günlerde yaşananlar Türkiye'yi de gelecekte sıkıntılı duruma düşürecektir."

 "ATATÜRK'ÜN KURDUĞU MECLİSE, SAVAŞ KARARI DEĞİL, KALICI BARIŞI TESİS ETMEK YAKIŞIR"

Atatürk'ün "Yurtta barış, dünyada barış" söylemini tüm CHP'liler olarak sahiplendiklerini dile getiren Özel, şöyle konuştu: "Bunun sadece bize değil, bütün ülkemize sunulan bir ebedi vasiyet olduğunu biliyoruz. 100. yılında, Atatürk'ün kurduğu Meclise savaş kararı değil, kalıcı barışı tesis etmek yakışır. Bunun için geçmişte yapılan hatalar bırakılmalı. Tüm siyasi partilerle ortaklaşılmalı. Etkin bir diplomasi yürütülmeli. Suriye sorununa kalıcı, diplomatik çözüm bulunmalı, Mehmetçiğimizin bir tanesinin daha burnu kanamamalıdır. Ülkemizde barış istiyoruz, dünyada barış istiyoruz." AA

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: “Etkin, bir, diplomasi, yürütülmeli”,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 02.04.2020
Bugün
- 14°
Cuma
- 13°
Cumartesi
- 16°
Afyon

Güncelleme: 02.04.2020
İmsak
Array
Sabah
Array
Öğle
Array
İkindi
Array
Akşam
Array
Yatsı
Array
Arşiv Arama
Haber Yazılımı