301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Mayıs 2019 - Cuma 10:34 Bu haber 75 kez okundu
 
FETÖ- PDY DAVALARINDA TUTUKLU SAYISI ARTIYOR
Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde FETÖ- PDY Davaları kapsamında 23.05.2019 perşembe gününde 2'si tutuklu olmak üzere 16 kişi Mahkemeye çıkarıldı. Silahlı terör Örgütüne Üye Olma suçundan 16 sanığın çıkarıldığı mahkeme de 6 kişinin hapsine karar verilirken tutuklu yargılanan 2 kişinin tutukluluk hallerinin devamına ve 1 kişinin beraatına karar verildi.
Asayiş Haberi


 

 

 

FETÖ-PDY Davaları kapsamında terör Örgütüne Üye olma suçundan tutuksuz yargılanan sanıklardan B.S.' nin 1 yıl 13 ay, M.D.' nin 6 yıl 3 ay, İ.Ç.' nin 1 yıl 13 ay, S.Ö.' nün 7 yıl 6 ay, Ş.S.' nin 1 yıl 8 ay 18 gün, Z.T.' un 1 yıl 8 ay 18 gün hapsine tutuksuz yargılanan sanık M.K.'nin beraatine karar verildi. Tutuksuz sanık K.A.'nın tanığı F.O. uzaktan bağlantı kurularak ifadesini verdi. F.O.," K. ile üniversite de tanıştık. 1 ya da 2 sene aynı evde kaldık  örgün içerisinde ikimizin de bir çalışması yoktu. Ben K.' nın sohbetlere katıldığını görmedim" dedi.  Duruşma 17 Eylül'e ertelendi.

"HAYATIMIN HİÇ BİR KISMINDA SUÇ İŞLEMEDİM"

Tutuksuz yargılanan sanık M.D.  duruşmasını yapmak üzere hakim karşısına çıktı. M.D.," Ben hayatımın hiç bir kısmında suç işlemedim" dedi. Avukat müvekkili için şunları söyledi; " Müvekkilim hiç bir zaman örgüt üyesi ve sempatizanı olmamıştır. Tamamen kendi menfaati için çalışmıştır ve devlet nezdinde yasal iken çalışmıştır. Örgüt üyeliğine dair yeterli bir delil yoktur. Sadece FETÖ-PDY değil faiz durumlarında dolayı birçok çalışan bu banka ile çalışmıştır. Hesap açan herkes örgüt üyeliğinden dolayı yargılanamaz. Müvekkilimin otel kayıtları ise tamamen kendi isteği dışında gerçekleşen bir durum. Okul müdürünün stres atmaya yönelik yapmış olduğu bir organizasyondur. Müvekkilimin örgüt üyeliğinden yargılanabilmesi için hiç bir delil söz konusu değildir" ifadelerini kullandı.  Sanığın 6 yıl 3 ay hapsine karar verildi.

"SUÇLAMALARI KABUL ETMİYORUM"

Tutuksuz olarak yargılanan diğer sanıklardan İ.Ç. ise şunları söyledi; " Suçlamaları kabul etmiyorum. Onların hiçbir toplantısına katılmadım. Bankasya' yı ise 2014'ten önce ve sonra örgütten bağımsız kullandım. Araba alışverişim, oğlumun sünnetinde takılan takılar için ve ev borcum için kullandım ve kendime ait olan parayı çektim. Öğrenciyken yurtlarında kalmadım ben beraatimi talep ediyorum" dedi. Sanığın 1 yıl 3 ay hapsine karar verildi.

TALİMATLA YAPMAMIŞ

Tutuksuz yargılanan sanık S.Ö. savunma yaptı. S.Ö., " Banka ile olan ilişkim tamamen müşteri olaraktı. Parayı çekerken sıradan bir müşteriydim Fetullah Gülen talimatıyla herhangi bir şey yapmadım. Ben bankaların hangisi kimindir necidir bilmem. Özel okula da çocuğumu onlar istediği gönderdim. 5 kuruş para vermedim çocuğum sınavda tüm soruları bildiği için onlar biz okutacağız dediler. Benim onlarla alakalı otel, yurt ve yurtdışı gibi herhangi bir faaliyetim olmadı" şeklinde konuştu.

ALLAH RIZASI İÇİNYARDIMLAR YAPTIKLARINI DÜŞÜNDÜ

Tutuksuz yargılanan sanık Z.T.' nin avukatı savunma sırasında şunları dile getirdi; " Müvekkilim örgütü tamamen Allah rızası için yardımlar yapan bir cemaat olarak düşünmüştür. Kendisi sadece öğretmenlik mesleğini  yapmıştır. Kendisinin beraatini talep ediyoruz" dedi. Sanığın 1 yıl 8 ay 18 gün hapsine karar verildi.

"TAHLİYEMİ İSTİYORUM"

Tutuklu yargılanan sanıklardan A.A.' nın tanıkları İ.K. ve B.K. uzaktan bağlantı kurularak dinlendi. B.K., " Ben kendisini tanımıyorum ve ilk defa karşılaşıyorum" dedi. İ.K.," Benim söz konusu olan bir dava dosyam da gördüm kendisini üniversite de aynı evde kaldık. Kendisini en son 2004'te gördüm ve biz sadece ev arkadaşlığı yapıyorduk. Evin içinde normal faaliyetler yapıyorduk. Kendisinin mahrem olduğuyla alakalı da kendisiyle görüşmediğim için herhangi bir bilgim yok" ifadelerini kullandı. Sanık A.A.," 2 seneden fazladır tutukluyum. Somut bir delil de yok tahliye mi ve beraatimi talep ediyorum" dedi. Avukat ise ;" Müvekkilimin eşi ve çocuğu mağdur durumda bu sebepten dolayı tahliye talep ediyorum" şeklinde konuştu. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

"BEN KENDİSİNİ SÜLEYMAN OLARAK BİLİYORDUM"

Tutuklu yargılanan diğer sanık E.S. savunmasını yapmak üzere hakim karşısına çıktı. Tanığı M.M. ile uzaktan bağlantı kuruldu. Sanık E.S. daha önce ifadesini vermiş olan tanık B.Ç.'nin ifadesinin üzerine şunları söyledi; " B.Ç. Benim çok yakın arkadaşımdı uzun zamandır yani çocukluğumuzdan beri tanışıyoruz. Etkin pişmanlıktan yararlanmış ve kendisini kurtarabilmek için yalan beyanda bulunmuş size yanıltıcı ifade vermiştir" dedi. Tanık M.M. ise;"  Kendisi benim akrabam değil benimle irtibata geçen de kendisi olmuştur. Yabancı ülke numaralarından arıyordu beni ilk olarak pastanede görüştük. Bana yardımcı olabileceğini söylemişti ev konusunda ve biz sadece nasılsın iyi misin olarak görüşmemiz oldu. Ben kendisini Süleyman olarak biliyordum öyle tanıttı" ifadelerini kullandı. Sanık E.S. ise; " Zaman Gazetesi'nde tanıştık kendisiyle madem ki korkuyordu şikayetçi olsaydı benden. Biz örgüt olarak görüşmedik" dedi. Hakim tutukluluk halinin devamına karar verdi.

AYSEL BÜYÜKKORKMAZ

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: FETÖ-, PDY, DAVALARINDA, TUTUKLU, SAYISI, ARTIYOR,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 18.11.2019
Bugün
- 18°
Salı
- 17°
Çarşamba
- 17°
Afyon

Güncelleme: 18.11.2019
İmsak
06:10
Sabah
07:36
Öğle
12:48
İkindi
15:27
Akşam
17:50
Yatsı
19:10
Arşiv Arama
Haber Yazılımı