Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
16 Aralık 2019 - Pazartesi 11:44 Bu haber 159 kez okundu
 
Gaziantep ve Hatay'a "gastronomi gezisi"
Afyonkarahisar, UNESCO tescilli mutfağını tüm dünyaya tanıtmak adına şehrin tüm kurumlarının ortak paydada buluştuğu bir misyonla çalışmalarını sürdürüyor. Gastronomiyi, geçmişten süre gelen markalaşma çalışmalarının merkezine alan şehirde, yapılan tüm tanıtım faaliyetlerinde "Gastronomi Şehri Afyonkarahisar" vurgusu yapılıyor.
Yaşam Haberi


 Bu doğrultuda, Valilik, Belediye, Üniversite, Ticaret Odası, Zafer Kalkınma Ajansı, turizm ve medya yöneticilerinden oluşan bir heyet,  daha önce bu unvanı almış olan Gaziantep ve Hatay'a tecrübe edinme amaçlı bir inceleme ziyareti gerçekleştirdi.   

Afyon’da da benzer çalışmalar yapılacak

 İlk ziyareti Türkiye’nin gastronomi patentli ilk şehri olan Gaziantep'e gerçekleştiren heyet, Gaziantep Kültür ve Turizm Daire Başkanı Oya Alpay ve ekibi tarafından karşılandı. Burada, Mutfak Sanatları Merkezi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Hamam Müzesi ve yöresel lezzetlerin yapılıp servis edildiği mekanları gezen heyet, Afyon’da da yapılacak benzer çalışmalarla ilgili bilgi edindi. Gaziantep Belediyesi'ni de ziyaret ederek, buradaki incelemelerini tamamlayan heyet, UNESCO tarafından Afyon’un 'eğitim koçu' olarak belirlenen Hatay'a geçti. Burada ilk olarak, Gastronomi Birimi'ni ziyaret eden heyet, Hatay mutfağı ile ilgili bilgi aldı. Daha sonra, tarihi bir konaktan dönüştürülen Hatay Gastronomi Evi'ni de gezen heyet programını tamamladı.

"Tecrübe ve bilgi paylaşımı çok önemli"

Gaziantep ve Hatay'da yapılan inceleme ziyaretlerinin ardından genel bir değerlendirme yapan Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar, ziyaretlerin Afyon’da yapılacak çalışmalara ışık tutması açısından çok faydalı geçtiğini söyledi. Tecrübe ve bilgi paylaşımının çok önemli olduğunu vurgulayan İhsan Akar, "Gaziantep, gastronomi alanında ülkemizin ilk tescilli şehri. Ülkemizde, daha öncesinde kendilerine örnek olacak bir şehir olmadığı için bu süreci atlatmış olmaları biraz zor olabilir. Ama bizim önümüzde, hem Gaziantep hem de Hatay örneği var. Bu noktada, her iki şehirle ilişkilerimizi daha sıkı tutarak, elde edeceğimiz kazanımlarla şehrimizi daha güzel noktalara taşımak istiyoruz" dedi. Yaptıkları görüşmelerde, Vali Mustafa Tutulmaz ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek'in selamlarını ilettiklerini belirten Akar, 21-30 Aralık'ta İzmir'de yapılacak Hatay Gastronomi Günleri lansmanına Afyon’unda davet edildiğini söyledi.  Heyette, Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar, AKÜ Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Sandıkçı, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Ali Şenol, Valilik Tanıtım Ofisi'nden Özge Öztürk Demirayak, Zafer  Turistik Otelciler ve İşletmecileri Derneği Başkanı Ali Gümüşhan, Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Hamza Kalkan, Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği Başkanı Sezer Küçükkurt, AFBEL Otel Genel Müdürü Muzaffer Aktar ve Zafer Kalkınma Ajansı Uzmanı Suat Bayram yer aldı. HİSAR

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Gaziantep, ve, Hatay'a, "gastronomi, gezisi", , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Mevzi Sağanak
Güncelleme: 04.08.2020
Bugün
17° - 30°
Çarşamba
17° - 33°
Perşembe
17° - 34°
Afyon

Güncelleme: 04.08.2020
İmsak
04:17
Sabah
05:54
Öğle
13:09
İkindi
16:59
Akşam
20:14
Yatsı
21:45
Arşiv Arama
Haber Yazılımı