Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
24 Aralık 2019 - Salı 10:36 Bu haber 199 kez okundu
 
Gerekirse cezalandırmaktan çekinmeyiz
Afyonkarahisar Elektrikçiler ve Esnaf ve Sanatkârları Odası başkanı Mehmet Karagöz, 2019 yılını değerlendirdi. Elektrikçimizi mağdur etmeyiz. Üyelerimizin arasında çıkan sorunları çözeriz,problemleri varsa halletmeye çalışırız.Üyelerimizin vatandaşlarla çıkan problemlerini çözeriz, gerekirse cezalandırır” dedi.
Yaşam Haberi


Karagöz; “Afyon da 430 üyemiz var. Elektrikçi, tesisatçı, bobinajcı, asansörcülerin çok az bir kısmı bizde büyük bir ölümü Ticaret Odasında. Meslek dallarında gelirimiz artıyor, tek sıkıntımız ekonomik, başka sıkıntımız yok.”

Afyonkarahisar Elektrikçiler ve Esnaf ve Sanatkârları Odası başkanı Mehmet Karagöz 2019 yılında yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi. Oda olarak Esnafıma mesleki eğitimler verdiklerini belirten Karagöz;  “Meslekle alakalı çıkartılması gerekilen fiyat listelerini  kendi branşındaki arkadaşlarımızı toparlarız her meslek durumundan elektrik  tesisatçıları ile ise 10 tane tesisatçı toplarız  kendilerine sorarız onlarla onaylı olarak fiyat listesi çıkartırız yoksa biz yönetim olarak şu meslek kalemininki şu bu meslek durumununki bu diyebiliriz. Onu demiyoruz o meslek çalışanlarını toplayıp onların onayı ve görüş birliğiyle ortak bir şekilde ayarlarız” dedi.

Geçtiğimiz yıl 7 fuar düzenlediklerini belirten Afyonkarahisar Elektrikçiler ve Esnaf ve Sanatkârları Odası başkanı Mehmet Karagöz; “Bu yılda 7 tane fuar düzenledik. 4 tanesini İstanbul da düzenledik. Fuarda, elektronik malzemeleri sunduk ayrıca kamera, ses sistemleri elektronik reklamcılık, fotoğrafçılık gibi icatlarımızın gelişmelerini gösteren bir fuar sunduk. Ankara da akıllı evler fuarına gittik, 2 kerede İzmir de düzenledik. Meslekle alakalı gelişmeleri neyse o meslek branştaki arkadaşlarımızı fuarlara götürüp yeni çıkan makineler, ürünler neler Teknolojide neler gelişmişse o arkadaşlarımıza fuarda üretici firmalarla bir araya getirerek hem malzemelerini tanımalarını direk üreticiyle birebir daha ucuza almalarını sağlarız.

Kafamızda önceden tasarlarız.

Karagöz; “Bir iş yapacaksa tesisat bitmeden önce kafamızda bitmiş olarak görürüz tasarlarız. Nasıl tasarlamamız lazım bizim malzemeleri tanımamız gerekiyor ki o malzemeleri bile montajlaşmış kendi kafamızda canlandırmamız lazım. Dolayısıyla arkadaşlarımız giderler yeni bir iş aldıkları zaman o binaya teknolojik malzemeleri şunu şuraya koyalım bunu buraya koyalım bunu kullandığımız zaman şu avantajları elde edilir diye ona göre arkadaşlarımız ona göre canlandırırlar. Ülkemizde ne yapılması gerekiyorsa sözde değil özde yanlarında oluruz Üyelerimize faydalı oluruz” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

“Bazı müteahhitler piyasadan geri çekildi”

2018- 2019 yılında maddi olarak zorluk çektiklerini söyleyen Karagöz; “Ekonomik açıdan oldukça zorlanıyoruz yani piyasada inşaat sektöründeki aşırı fiyat yükselişleri demirde, çimentoda aşırı yükselmeler var. Bu neden müteahhitlerin çoğunun ortadan çekilmesine neden oldu. Kimisi battı, kimisi ise piyasalar rahatlayana kadar geri durmayı tercih etti. Satın alan ev sahipleri binaları kendileri tamamlamaya çalıştı. Birçok yerde bu örneğimiz var. Ev sahipleri de inşaatçı olmadığı için kafalarına göre iş yapmaya çalıştı. İş belli bir aşamaya gelmiş elektrik tesisatçı orda bir şeyler yapmış, vatandaşlarda başka bir elektrikçiyle anlaşmış. Bir önceki elektrikçi mağdur olacak birde daha önceki elektrikçi ne yaptıysa ona uyum sağlayamayabilecek, o yüzden bir meslektaşımızın başladığı, sonradan yarım bıraktığı işi başka bir arkadaşımız devam ettiremez” dedi.

“yapı bir bütündür”

Bizim Odanın 7. Maddesinde “yapı bir bütündür” ifadesi geçer. Birisinin başladığı işe başka bir elektrikçi devam edemez buna izin vermeyiz hiçbir elektrikçimizi mağdur etmeyiz. Üyelerimizin arasında çıkan sorunları çözeriz Problemleri varsa halletmeye çalışırız üyelerimizin vatandaşlarla çıkan problemlerini çözeriz veya vatandaşımızın bizim üyemizle bir sorunu varsa üyemizle konuşuruz gerekirse cezalandırırız. Önceki dönemlerde yaptığımız uygulamalar da para cezası var dükkan kapatma cezası bile var. Oda olarak ne yapmamız gerekirse onu yaparız. Üyelilerimizin yanında çalışan, eğitim alan elemanlarımızı da takip ederiz. Kalfalık sınavlarına sokarız. Onlarında becerilerini yerinde görür uygulama sınavları ve yazılı sınavlarını takip ederiz. Odanın kuruluş amacı yanında çalışanlarıyla beraber mesleğin gelişmesini sağlamak” diyerek sözlerine şöyle devam etti.

“Elektrikte bir tüketimdir”

Üyelilerimizin arasında ve vatandaşlarla çıkacak olan sıkıntılarını çözmek bunları da biz oda olarak yaparız diyerek sözlerine devam eden Karagöz;  “Afyonkarahisar’da çok büyük problemler yok.  Meslek açısından çok büyük problemleri olmaz. Ekonomik açıdan ne sıkıntılar yaşıyorsak, mutlaka başka şehirde de aynı sıkıntılar yaşanıyor. Malzeme fiyatları yükselince her yerde olduğu gibi Afyonkarahisar’da aynı sıkıntılar yaşandı.  İnşaat da bir tüketimdir. Elektronik alanda bir şey üretebiliyor muyuz, ahşap ürünlerinde üretim yapabiliyor muyuz, bizim üretmemiz lazım” diyerek sözlerine son verdi.

Selçuk Taşkın Özel

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Gerekirse, cezalandırmaktan, çekinmeyiz,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 12.08.2020
Bugün
16° - 30°
Perşembe
15° - 30°
Cuma
15° - 30°
Afyon

Güncelleme: 12.08.2020
İmsak
04:27
Sabah
06:01
Öğle
13:08
İkindi
16:56
Akşam
20:05
Yatsı
21:32
Arşiv Arama
Haber Yazılımı