Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
06 Ocak 2020 - Pazartesi 10:52 Bu haber 93 kez okundu
 
Hak Hukuk Adalet Türkistan’a Hürriyet!
Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılara Afyonkarahisar Zafer Meydanı’nda etkinlik düzenlendi.
Yaşam Haberi


Etkinlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi Divan Katibi ve Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal’da tepkilerini dile getirdiler.

“Türklüğü’nün muhatap olduğu bu soykırımı reddediyoruz”

Doğu Türkistan’da yaşanan zulüme karşı olarak Uysal,” Çok değerli Milletvekilim, değerli hemşerilerim sivil toplum örgütleri olarak adını da Tek Yürek koyarak insanlık adına bir büyük vazifeyle bugün milletin önünde irade koyuyoruz. Bende bu vesileyle sizlerle burada beraber olmuş olmanın mutluluğu içerisinde hepinizi saygıyla selamlıyorum. Milli kimliği Türklük, dini kimliği Müslümanlık olduğu için sistematik bir soykırıma sistematik bir programla karşı karşıya kalan Doğu Türkistan ile ilgili elbette Türk milleti olarak sesimizi yükseltmek mecburiyetindeyiz. Tüm Türkiye’de mazlumlara her daim mimandarlık yapmış ve onların koruyucusu olmuş bir millet olarak Doğu Türkistan davasını yükselen gök bayrağın inmemesi adına sahipleniyoruz. Elbette daha fazlasıyla sahiplenmek durumundayız. İnsanlığın yüzünü kızartacak zulümlerin icat edildiği Çin’de Müslüman kardeşlerimizin Doğu Türkistan Türklüğü’nün muhatap olduğu bu soykırımı reddediyoruz. Bugün maalesef acıları kimliklerine ve inanışlarına göre değerlendiren Bosna’da yok olmuş Batı medeniyetinin Doğu Türkistan meselesine de ses vermesini beklememekteyiz. Uluslar arası raporlara girmiş Birleşmiş Milletler başta olmak üzere böyle bir vakanın varlığına şahit olmasına rağmen maalesef reel politik denilerek bu meselede göz ardı ediliyor. Bütün bunlara rağmen büyük bir onur ve gururla görüyorum ki Türkiye’de hakim siyasi hareketlerden başlayarak onları aşan bir şekilde milletimizin sinesinde yaşattığı bir büyük dava olarak Doğu Türkistan davası orada ses bekleyen dua bekleyen ve irade bekleyen kardeşlerimize elbette en büyük destek olacaktır. Ben de bu mana da bugün kurtuluşun ve kuruluşun vilayeti olmuş Afyonkarahisar’ımızda toplanan gönülleri kalpleri burada olan tüm Afyon’lu hemşerilerimizle beraber tüm Türkiye’yi tek yürek olarak birleşeceğine inanıyorum. Doğu Türkistan’a uygulanan sistematik soykırımı kınıyoruz, lanetliyoruz ve daha yüksek bir sesle önümüzde ki süreçte de siyasi zeminden başlayarak her nokta da milletimiz ve temsilcilerinin ses vereceğine inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

“Türkiye’nin sağlayabileceği katkıyı ortaya koyalım”

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Köksal,” Kıymetli Milletvekilim, Sivil Toplum Örgütü’nün kıymetli temsilcileri ve sevgili Afyonkarahisar’lı hemşerilerim; bizim etnik, dini ve kültürel bağlarımız olan Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri’nin hürriyetlerden eşit şekilde yararlanması, huzur içinde refah içinde, güvenlik kaygısı taşımadan, kendi kimliklerini, kendi benliklerini koruyarak yaşamaları için ülke olarak hepimizin mücadele etmesi gerektiğinin kanaatindeyim. Bu nokta da Uygur Türklerine başta keyfi tutuklanmalar olmak üzere uygulanan her türlü insan haklarına karşı burada seslerini çıkaran dur demek için buraya toplanan bütün Afyonkarahisar’lı hemşerilerime çok teşekkür ediyorum. Afyon’lu olmaktan bir kez daha gurur duydum. Bizler bu işi siyasiler olarak siyasi üstü olarak görüyoruz. Bu bütün milletin bütün memleketin meselesi. Çünkü orada bir insan hakkı ihlali var. Temel hak ve hürriyetler orada ki insanlar için askıya alınmış durumda. Bazen isimlerinden bazen inançlarından hatta kullandıkları bir kelimeden dolayı bile tutuklanabiliyorlar. Yeniden eğitim adı altında ki toplama kamplarına götürülüp her türlü baskıya maruz kalabiliyorlar. Buna dur demek adına bizim de siyaset üstü görüp bu meseleyi sesimizi çıkarmamız gerekiyor. Birleşmiş Milletlerin yayınladığı rapora göre o kamplarda yaklaşık 1 milyon Uygur Türkü var. Bu çok büyük bir rakam ve gerçekten sadece o kamplarda olan Uygur kardeşlerimiz için değil kampın dışında olup Dünyanın neresinde olursa olsun onun akrabası olan yakın olan herkesi etkileyen ve hepimizin içini acıtan bir durum. Onun için yaşanan insan hakları ihlaline ve orada görülen her türlü işkenceye sesimizi çıkarmamız bunu protesto etmemiz gerekiyor. Ben burada başta benimle beraber seçilen Afyonkarahisar’lı Milletvekillerimiz olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bulunan 600 Milletvekiline Meclis başkanımıza sesleniyorum. Gelin Meclise bu konuyu siyaset üstü bir mesele olarak görelim ve hep beraber onlara yapılan işkenceyi dur demek adına Türkiye’nin sağlayabileceği katkıyı ortaya koyalım” şeklinde konuştu. AYSEL BÜYÜKKORKMAZ

 

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Hak, Hukuk, Adalet, Türkistan’a, Hürriyet!,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 08.07.2020
Bugün
20° - 34°
Perşembe
19° - 30°
Cuma
17° - 30°
Afyon

Güncelleme: 08.07.2020
İmsak
03:44
Sabah
05:33
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:33
Yatsı
22:13
Arşiv Arama
Haber Yazılımı