Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
11 Mayıs 2020 - Pazartesi 15:35 Bu haber 168 kez okundu
 
Hayvanlarını çocuğu gibi görüyor
Afyonkarahisar'da Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteğiyle kurduğu çiftliğinde üretilen çiğ sütleri İstanbul'a pazarlayan iş kadını, "kızlarım" dediği ineklerine düşkünlüğünün yanı sıra işindeki titizliği ve çalışkanlığıyla örnek oluyor.
Yaşam Haberi


Süt ve süt ürünleri teknikerliği mezunu olan 50 yaşındaki iki çocuk sahibi Nilgün Yıldırım, Antalya'da iki yıl radyo spikerliği ile ilaç mümessilliği yaptı.

Doktor eşinin tavsiyesi ile 2014'te TKDK'den aldığı hibe desteğiyle Afyonkarahisar'a bağlı Saadet köyünde kurduğu çiftlikte süt sığırcılığı yapmaya başladı.

Avusturya'dan getirilen 82 süt ineği ile başladığı işinde hayvan sayısını 270'e çıkardığını söyleyen Yıldırım; “Afyonkarahisar'da iş dünyasında "başarılı bir kadın" olarak parmakla gösterildiğini belirten Yıldırım, şöyle devam etti: "Kadınların elinden tutulduğunda, müsaade edildiğinde ve önü açıldığında ciddi şeyler başarabileceği düşüncesiyle bu işe başladım. Bu işe başlamamın gerçek amacı üretime katkıda bulunabilmekti. Eşimin birikimi de söz konusu olunca iki yıl yoğun çalıştım. İş düzenini kurduktan sonra da çok fazla zorluk yaşamadım. Bana 'Sen kadınsın, kocan doktor, senin burada ne işin var?' diyorlardı. Bu laflara karşı dik durmak zorundaydım. Şimdi onları da yendiğimi düşünüyorum. Şimdi de herkes beni arayarak 'Abla bu işi yapacağız da senin tavsiyen nedir?' diye soruyor. Hayvanlarım Avusturya'dan geldi ama onların doğurduğu yavruların büyük kısmı benim elime doğdu. Dolayısıyla ineklerimin hepsinin bende ayrı bir yeri var. Yani, 'Onlar benim kızlarım.' Çünkü eşim ve çocuklarım Antalya'da ben ise annemle Afyonkarahisar'dayım. Bir bakıma ayrıyız. Açıkçası da çocuklarıma olan özlemimi de kızlarımla giderme çabası içerisindeyim." dedi.

GÜNLÜK 3 TON SÜT ÜRETİMİNİ 7 TONA ÇIKARTMAK İSTİYOR

İşinin süt üretimi ve damızlık hayvan yetiştirmek olduğunu dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu: "Bugüne kadar işletmemizde doğan bütün dişi hayvanlarımızı kendimize sakladık. Bu dişi hayvanların anaçlarının süt verimine baktığımızda da ciddi anlamda güzel bir genetiğe sahip sürüye sahip olduğumuzu fark ettik. Akabinde de dişi hayvanlarımızı büyüterek gebe düve haline getirdik. Sonrasında da kendi sürü seleksiyonumuzu oluşturduk. Dolayısıyla büyüme kendi hayvanlarımızın içerisinden olduğu için hayvanın ne kadar süt verebileceğini tahmin edebiliyoruz." İşletmesinin çiğ süt üretimi konusunda Tarım ve Orman Bakanlığınca verilen ari belgesine sahip olduğunu aktaran Yıldırım, günlük 2-3 ton süt ürettiğini, bunu 6-7 tona çıkartmak istediğini aktardı.  Yıldırım, çiğ sütleri de 4 yıldır İstanbul'daki bir firmaya sattığını sözlerine ekledi. AA

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Hayvanlarını, çocuğu, gibi, görüyor,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 04.07.2020
Bugün
17° - 33°
Pazar
19° - 34°
Pazartesi
19° - 34°
Afyon

Güncelleme: 04.07.2020
İmsak
03:42
Sabah
05:31
Öğle
13:07
İkindi
17:02
Akşam
20:33
Yatsı
22:15
Arşiv Arama
Haber Yazılımı