Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
13 Aralık 2019 - Cuma 12:09 Bu haber 219 kez okundu
 
Herkesin kışı da, yüreği de sıcacık olsun
Havaların iyice soğuması ile birlikte sıcak tutacak giysiler giyinmek önem taşıyor. Kalın bir kazak ve bunun üstüne kalın bir mont giyme gibi giyinme tarzı doğru değil. Fiziksel aktiviteyi zorlaştır, aynı zamanda terlemeye sebep olur. Terli terli soğuk havaya maruz kalmakta kolay üşütmeye yol açar.
Yaşam Haberi


En doğru giyinme şekli kat kat ve pamuk türü olanı. Çok fazla kalın olmayan bir mont ya da pardösü tercih edilebilir. En azından terlemeye başlayacağımızı düşündüğümüzde bir iki parçayı çıkarabiliriz.

Soğuk havalarda başın soğuktan korunması gerektiğini, ancak buna pek dikkat edilmediğini dile getiren giyim satış uzmanı Hülya Serezli, kulakları da içine alacak şekilde bere, şapka takılmasını, ayrıca atkı ile de yüz boynun da soğuktan korunmak için önemli olduğunu söyledi.  Kış aylarında kalın giyecekler yerine ince ve kat kat giyinilmesinin daha sağlıklı olduğu belirti. Tek parçadan oluşan kalın giysilerin giyilmesi durumunda, kişinin dışarıda ve iç mekânlarda terleyeceğini htiği zaman yapabileceği bir şey olmayacağını ifade eden eden diğer bir satış uzmanı Aydın’da ancak ince ve üst üste giyinilmesi durumunda bir iki parçanın çıkarılarak terlemenin önüne geçilebileceğini kaydetti.

İçi kürklü ve şişme montlar tercih ediliyor

Afyonkarahisar da Bay Giyim de çalışan Ali Aydın baylar için kışlık sezonu hakkında bilgi verdi. 2 yıldır giyim üzerine satış yaptığını belirten Aydın; “ Halk tarafından en çok tercih edilen montlarımız; içi kürklü montlarımız ve şişme montlarımız tercih edilmektedir. Bu sene tercih edilmekte olan kazak modelimiz, tam balıkçı kazak modeli tercih edilmekte ve en iyi satış gören ürünümüzün olduğunu söyleyebiliriz. Piyasadan kaynaklandığı gibi fiyatlar müşterileri memnun etmiyor, pahalı görebiliyorlar. Yağmurlu günlerde ise sadece kadife dışında diğer mont çeşitlerimizi giyebiliriz. Baylar için her çeşit ürünlerimiz bulunmaktadır. Gönül rahatlığı ile tercih edebilirler." ifadelerine yer verdi.

Ekose uzun kıyafetler ön planda

Diğer bir satış uzmanı Hülya Serezli ise “Uzun zamandır bu mesleği yapmaktayım. Başarının sırrı insanın mesleğini severek yapmasıdır. Amacım şehrimize farklı tarzlar sunmak. Aslında moda insanın yakışanı giymesidir ama yeniliklere de açık olmamız gerekir. Ekose uzun kıyafetler  yıllardır hayatımızda ama bu kış biraz daha ön planda. Gerek pantolon gerekse üst giyimde sık görülmekte. Leopar bayanların asla vazgeçemeyeceği bir desen bu ürünümüzü de sık görmekteyiz. Renklere gelince siyah-beyaz yine vazgeçilmezimiz. Bunu yanı sıra neon renkler ve revaçta vazgeçilmezimiz. Deri günlük kon binlerde sıklıkla görülmekte. Deri pantolonlar, elbiseler, etekler, hayatımızda fazlasıyla yerini almakta. Triko ve kadife kıyafetler ısıtıcılığıyla yine bu kış vazgeçilmezimiz. Özel gün ve gecelerimiz için şifon ve deri kombinler tercih edilebilir. Ortama göre payet, taş ya da kürk detayları kıllanılabilir. Ve son olarak dış giyimde kaşe, polar, rugan ve deri ön planda” dedi.

Dışarıda geçirilecek süreye dikkat edin

Öncelikle ne kadar hazırlıklı olarak soğuk havaya çıkıyor olsak da dışarıda kalacağımız süreyi mümkün olduğunca kısa tutmayı planlamalıyız diyerek sözlerine devam eden Hülya Serezli; “Aslında soğuk hava bağışıklık hücrelerinin sayısını arttırarak mikroplara karşı savunma sistemimizi güçlendiriyor. Fakat soğukta kaldığımız süre uzadıkça vücudumuzun mücadele gücü giderek tükeniyor ve hastalanmaya yatkın hale geliyoruz. Bu nedenle vucut ısımızı kontrol altında tutacak elbiseler tercih etmeliyiz. Bir veya iki kalın kazak yerine kat kat giyilen kıyafetler gereğinde gün içerisinde girdiğimiz sıcak ortamlarda terlemeyi engellemek, ortama uymak için inceltilebiliyor.  Aksi takdirde üzerimizde biriken ter dışarıya çıktığımızda üşütmemize ve kas tutulmalarına neden olabilir. Naylon esaslı hava geçirmeyen kumaşlar yerine terlemeyi engelleyen ve ıslanmaya karşı koruyucu özellikte kıyafetler giyilmeli. Burun, kulak, baş, eller, ayaklar ve parmaklar yani soğuğa en dayanıksız bölgelerimizi çift kat eldiven çorap ve başlıkla çok daha iyi korumamız gerekli. Burada en önemlisi ise başı korumamak. Ayrıca mutlaka yanınızda bulunması gereken malzemeden birisi de gözlük, göz kuruması ve kızarıklığını engelliyor.

Ani terlemelerin önüne geçebiliriz

Soğuk kış günlerinde ısınma ve buna bağlı sağlık sorunları insanların en önemli sorunu haline geliyor. Yanlış giyim tercihleri sebebi ile soğuk havalarda ani vücut ısısı değişiklikleri yaşayan insan vücudu bağışıklık sisteminin zayıflaması ile kolayca hasta olur diyerek sözlerine devam eden Serezli; “Bunun önüne geçmek için giyim şeklimize çok dikkat etmemiz gerekiyor. Yaygınca söylenen bir yanlış olan kalın şeyler giyilmesi gerekliliğinin aksine soğuk kış günlerinde ince ama çok katlı bir giyim şekli tercih edilmelidir. Giyim katlarının aralarında oluşan hava tabakaları vücut ısısının dengeli olarak saklanmasını sağlayacaktır. Doğal yün ve termal kumaşlardan üretilen içlikler vücudun ürettiği terlemeden kaynaklanan nemi kolayca dışarı atarak vücudun ısı kaybetmesini engeller. İç çamaşırı ve termal içliklerin üzerine yine ince bir kaç kat kıyafet giyilmesi soğuk kış günleri için en doğru giyinme şeklidir. Termal içlik ve üzerine yine termal kumaştan yapılmış bir kıyafet ya da pamuklu kumaştan üretilen kıyafetler ile bir kaç katlı giyim sağlanabilir. Bu sayede soğuk ortamdan sıcak ortamlara geçildiğinde üzerimizden bir kaç kıyafeti kolayca çıkararak ortam sıcaklığına uyum sağlayabilir ani terlemelerin önüne geçebiliriz” diyerek sözlerini tamamladı.  Gülşen Kumral özel

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Herkesin, kışı, da,, yüreği, de, sıcacık, olsun,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 14.08.2020
Bugün
15° - 30°
Cumartesi
14° - 29°
Pazar
14° - 30°
Afyon

Güncelleme: 14.08.2020
İmsak
04:31
Sabah
06:04
Öğle
13:08
İkindi
16:54
Akşam
20:01
Yatsı
21:27
Arşiv Arama
Haber Yazılımı