Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
20 Aralık 2019 - Cuma 10:15 Bu haber 156 kez okundu
 
İçme suyumuz scada sistemi ile yönetiliyor
Teknolojinin yakın takipçisi olan Afyonkarahisar Belediyesinde içme suyumuz, SCADA sistemi ile bilgisayar ortamında 7/24 online olarak yönetiliyor. İçme suyu arıtma tesisinde bulunan Scada Merkezi ile suyun ilk çıkış noktasından içme suyu şebekesinde vatandaşlarımıza sunulan dağıtım(branşman) noktalarına kadar suyun yolculuğu adım adım izleniyor.
Yaşam Haberi


Akdeğirmen Barajı, İçme Suyu Arıtma Tesisi, sondaj kuyuları,  terfi merkezleri, su depoları ve içme suyu şebekesi dağıtım branşman noktalarındaki debi, basınç, vana–pompa çalışma bilgileri ve elektrik verileri online olarak takip ediliyor, uzaktan gerekli müdahaleler anında yapılıyor  ve veritabanına kaydediliyor. Akdeğirmen Barajı havzasının; su doluluk oranı, göl kotu seviyesi, mevcut su hacmi miktarı gibi değerlerin yanı sıra yine buradaki meteoroloji istasyonu ile havzadaki yağış miktarı, buharlaşma miktarı, sıcaklık, rüzgar vb. meteorolojik veriler online olarak izlenerek veri tabanına kaydediliyor.İçme suyu arıtma tesisinde giriş-çıkış debisi, klor, ph, bulanık ölçümleri ile tesisteki tüm üniteler online olarak izlenerek sisteme gerekli müdahaleler yapılıyor.

%17 ORANINDA SU KAYIP-KAÇAKLARININ ÖNÜNE GEÇİLİYOR

Ayrıca içme suyu depoları, terfi merkezleri, sondaj kuyuları, içme suyu şebekesi dağıtım branşman noktalarında da debi, basınç, vana-pompa çalışma bilgileri ile suyun klor, Ph ve bulanıklık ölçümleri online izlenerek ve uzaktan gerekli müdahaleler yapılarak suyun verimli bir şekilde dağıtım ve kalite kontrolü sağlanıyor.  Sondaj kuyularında ve terfi merkezlerindeki motopomplara uygulanan program sayesinde ihtiyaç olan debideki su, otomatik olarak frekans kontrollü panolarla minimum elektrik tüketimi ile sağlanmakta ve içme suyu depolarına gönderiliyor, bu sayede pompa ömürleri uzatılmakta ve yaklaşık %30 oranında enerji tasarrufu sağlanmaktadır. İçme suyu şebekesindeki basınç yönetimi sayesinde ihtiyaca göre bazı bölgelerde sabit basınç ayarlaması bazı bölgelerde ise otomatik olarak devreye giren gece ve gündüz basınç ayarlama yöntemi ile ideal basınçta su sağlanmakta ve su kayıp-kaçakları ile su arızalarının önüne geçiliyor.  Bu sayede yaklaşık %17 oranında su kayıp-kaçaklarının önüne geçiliyor. Hisar

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: İçme, suyumuz, scada, sistemi, ile, yönetiliyor,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Mevzi Sağanak
Güncelleme: 04.08.2020
Bugün
17° - 30°
Çarşamba
17° - 33°
Perşembe
17° - 34°
Afyon

Güncelleme: 04.08.2020
İmsak
04:17
Sabah
05:54
Öğle
13:09
İkindi
16:59
Akşam
20:14
Yatsı
21:45
Arşiv Arama
Haber Yazılımı