301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Ağustos 2019 - Salı 10:59 Bu haber 85 kez okundu
 
“İlkleri yapmaya devam ediyoruz”
İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet tanır, çalışmalar hakkında bilgi vererek Afyonkarahisar’da ilkleri yapmaya devam ettiklerini belirterek, “Alanımız çok geniş, çok çalışmalıyız. Biz İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak paydaşlarımızla çok çalışmak durumundayız ki ilimizi bir iki tık daha yukarıya çıkarta bilelim” dedi.
Kültür Haberi


Afyonkarahisar’da termal turizmin ana aktör olarak görüldüğünü belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, “Motor görevi gören turizmde termaldir. İnsanlar termale geliyor, konaklamada kalıyorlar. Biz onları o mecralardan dışarıya çıkarmaya çalışıyoruz. ZAHDİDER gibi bir dernek kuruldu ben arkadaşların çalışmalarını tebrik ediyorum. Diğer taraftan şunu söyleye bilirim; Alternatif turizmi canlandırmak gerekiyor. Doğa turizmine varıncaya kadar, olta balıkçılığına varıncaya kadar, foto safariye varıncaya kadar birçok alternatif turizm alanları var. Bununla ilgili çok farklı yöntem geliştirmeye çalıştık. Tirizim haftasını çok güçlü bir şekilde kutladık. Hatta Türk Hava Kurumu’nun desteğiyle paramotorlar uçurduk burada. Bir Tutkudur Kamp ve Karavan Derneği ile birlikte Akdağ’da Karavan turizmi gerçekleştirdik. Güzel bir iş çıkardık Türkiye’de ses getirdi. Afyonkarahisar’da ilkleri yapmaya devam ediyoruz. Alanımız çok geniş, çok çalışmalıyız. Biz İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak paydaşlarımızla çok çalışmak durumundayız ki ilimizi bir iki tık daha yukarıya çıkarta bilelim” diye konuştu.

TARİHİMİZ 8 BİN YILA ÇIKTI

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün yaptığı diğer çalışmalardan da bahseden Tanır, Afyonkarahisar tarihinin 8 bin yıla çıktığını söyledi. Tanır, “Selçuklu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Özdemir Koçak, geçen yıllarda yapmış oldukları çalışmalarla özellikle hızlı tiren ve Hüyüklerde yapılan çalışmalar neticesinde Afyonkarahisar’ın tarihi 5 bin yıldan 8 bin yıla çıkmıştır. Bu önemli bir noktadır. Yani Afyonkarahisar bundan sonra 8 bin yıllık tarihi geçmişe sahiptir diye biliriz. Bizim tespit edemediğimiz bir takım çalışmaları müze araştırmalarıyla tespit ediyoruz. Alanını genişletiyoruz, yeni verilere ulaşıyoruz. Bu çerçevede Afyon Kocatepe Üniversitesi hoclarından Mustafa Bilgili hocamızla ve bizim Müze Müdürlüğü’nden bir ekiple beraber yüzey araştırması başlatıldı. Bu yüzey araştırması Dinar, Başmakçı, Dazkırı, Evciler ve Kızılören ilçelerini kapsıyor. Bizim bakanlığımız adına bu bilimsel çalışmayı bu ekip yapacak” dedi.

“KAÇAK KAZI ÇUKURLARINI KAPATTIRIYORUZ”

Kaçak kazılar hakkında da bilgi veren Tanır, “Kaçak kazı çukurlarını kapattırıyoruz, resmi olarak mahkeme kararı tamamlandıktan sonra arkadaşlarımız bunu kapattırıyorlar. İlde ister istemez bir takım hikayeler çerçevesinde insanların iştahını kabartan şeyler oluyor. Yani kaçakçıları cezbeden hikayeler oluyor. Ona göre insanlar meyledebiliyorlar. Jandarmamız bunları yakalıyor. Ama biz istiyoruz ki biz bilinçlendirelim, bu tür şeyler doğru değildir. Örneğin Frig Vadisi’ni biz turizm açısından çok önemsiyoruz. Çok geniş bir alan. Ama bizim daha önce başlattığımız Bakanlığımızdan bir Destinasyon projesi kapsamında bir çalışmamız vardı. Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar’ı kapsıyordu. O raporlar geldi bize. Şimdi bunlar hem tanıtım çalışmaları, hem de küçük küçük yereldeki işletmelerin harekete geçmesini sağladı” dedi. Hayati Kanat-Özel

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “İlkleri, yapmaya, devam, ediyoruz”,
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Sisli
Güncelleme: 18.01.2020
Bugün
-3° -
Pazar
-6° -
Pazartesi
-5° -
Afyon

Güncelleme: 18.01.2020
İmsak
06:40
Sabah
08:07
Öğle
13:13
İkindi
15:47
Akşam
18:09
Yatsı
19:30
Arşiv Arama
Haber Yazılımı