301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Mart 2020 - Cuma 10:05 Bu haber 38 kez okundu
 
“İşletmeler eleman temininde sıkıntıda”
İŞKUR Afyonkarahisar İl Müdürü Ahmet Karakaya; “Afyonkarahisar’da işletmelerin yüzde 21,5'i son bir yıl içerisinde eleman temininden güçlük çektiğini belirtirken ülke genelinde bu oran yüzde 23,3 seviyesinde gerçekleşti” dedi.
Yaşam Haberi


Karakaya; “İşverenlerin karşılamakta güçlük çektiği mesleği, sayısını ve hangi nedenlerden ötürü aradığı çalışanı temin edemediğini bilmek, ilin istihdam politikasına da yön vereceğinden araştırmanın temininde güçlük çekilen meslekler bölümü önemli bilgiler içerdi” ifadelerini kullandı.

Bu kapsamda bu bölümde temininde güçlük çekilen meslekler, sektörler ve meslek grupları bazında incelendi. Türkiye genelinde eleman temininde güçlük çekildiği tespit edildi.  Afyonkarahisar işletmelerde, temininde güçlük çekilen meslekler olduğunu ifade eden İŞKUR Afyonkarahisar İl Müdürü Ahmet Karakaya; “Afyonkarahisar’da işletmelerin yüzde 21,5'i son bir yıl içerisinde eleman temininden güçlük çektiğini belirtirken ülke genelinde bu oran yüzde 23,3 seviyesinde gerçekleşti. Afyonkarahisar’da eleman temininde güçlük çeken işletmeleri sektörel olarak incelediğimizde; İmalat, Toptan ve perakende ticaret ve Konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin, ilk üç sırada oldukları görülmektedir. Bunun yanı sıra eleman temininde güçlük çeken işletme sayısının en az olduğu sektörler; Mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler diğer hizmet faaliyetleri ile Bilgi ve iletişim sektörleridir” olduğunu belirtti.

İMALAT SEKTÖRÜ ÖN PLANDA

Temininde güçlük çekilen kişi sayıları sektör bazında incelendiğinde, özellikle İmalat sektörü ön plana çıktığını belirten Karakaya; “ Afyonkarahisar’da temininde güçlük çekilen elemanların yüzde 56,2'si bu sektörde gerçekleşmiştir. Bunun dışında, Toptan ve perakende ticaret sektörleri de eleman temininde güçlük çekmede ön plana çıkan diğer sektörlerdir.Meslek gruplarına göre temininde  güçlük çekilen kişilere bakıldığında en çok 114 kişi ile Tesis ve makine operatörleri ve montajcıları meslek grubunda yer aldıkları görülmektedir” dedi.

MAKİNE OPERATÖRLERİ VE MONTAJCILAR BİRİNCİ SIRADA YER ALIYOR

Eleman temininde güçlük çekilen kişilerin yüzde 35'i bu meslek gurubunda yer almaktadır diyerek sözlerine devam eden İŞKUR Afyonkarahisar İl Müdürü Ahmet Karakaya; “ Türkiye genelinde de Afyonkarahisar olduğu gibi tesis ve makine operatörleri ve montajcılar meslek grubu temininde güçlük çeken eleman sayısında birinci sırada yer alıyor. Türkiye genelinde temininde güçlük çekilen meslekler içerisinde ilgili meslek grubunun payı yüzde 30,7 seviyesinde” ifadelerini kullandı.

GEREKLİ MESLEKİ BECERİYE/ NİTELİĞE SAHİP ELEMAN FAZLA YOK

Temininde güçlük çekilen ilk on meslekle bu yılki araştırma sonuçları karşılaştırdığımızda temininde güçlük çekilen ilk üç mesleğin geçen yıl çağrı merkezi müşteri temsilcisi, Mermer işçisi be Tuğla imal işçisi mesleklerinin olduğu görüldüğünü belirterek sözlerine devam eden Karakaya; “Çağrı merkezi müşteri temsilcisi mesleği bu yıl temininde güçlük çekilen meslekler içinde yer alamadı. Bunun en büyük nedeni olarak, müşteri hizmetleri görevlisi/ asistanı mesleğinde bu yıl açılan işbaşı eğitim programlarına katılımın yüksek düzeyde olması gösterilebilir. Afyonkarahisar’da temininde güçlük çekilme nedenlerine bakıldığında ilk sırada gerekli mesleki beceriye/ niteliğe sahip eleman bulunmaması yer aldı. Eleman temininde güçlük çekilen bu nedeni ortadan kaldırmaya yarayacak doğru aktif işgücü politikaları üretilip, mevcut açık işler için aranan yeterli iş tecrübesine sahip bireyler sağlandığında işgücü talep ve arzı dengelenmiş olacaktır” dedi.

MERMER İŞÇİSİ VE ŞOFÖR‐ YÜK TAŞIMA MESLEKLERİNDE TGÇM NEDENİ OLMUŞTUR

Afyonkarahisar eleman temininde güçlük çekilen mesleklerin nedenlerine bakıldığında, çoğu meslek için ilk sırada gerekli mesleki beceriye/niteliğe sahip eleman bulunmamasının TGÇM nedeni olduğu görülmektedir diyen Karakaya; “ TGÇM nedenleri arasında ikinci sırada yeterli iş tecrübesine sahip eleman bulunmaması görülmektedir. Tehlikeli ve çok tehlikeli meslek olması seçenekleri Beden işçisi (Genel),Mermer işçisi ve Şoför‐ yük taşıma mesleklerinde TGÇM nedeni olmuştur. Vardiyalı çalışma olması ise yalnızca Aşçı mesleği için TGÇM nedeni olmuştur” diyerek sözlerini tamamladı.

Aysel Büyükkorkmaz

 

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: “İşletmeler, eleman, temininde, sıkıntıda”,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Hafif Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 07.04.2020
Bugün
- 12°
Çarşamba
- 14°
Perşembe
- 14°
Afyon

Güncelleme: 07.04.2020
İmsak
05:01
Sabah
06:26
Öğle
13:05
İkindi
16:42
Akşam
19:34
Yatsı
20:53
Arşiv Arama
Haber Yazılımı