301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
31 Mayıs 2019 - Cuma 11:20 Bu haber 211 kez okundu
 
“İstismar deyip hafifletmeyin!”
Gazeteniz Hisar Fuar Hastanesi’nde Aile ve Evlilik Danışmanı olarak görev yapan Elif Yücel ve Psikiyatri Uzmanı Ekrem Hasbek ile toplumun kanayan yarası olan Pedofili, Çocuk İstismarı, Mahremiyet Eğitimi gibi konulara ışık tuttu.
Sağlık Haberi


Aile ve Evlilik Danışmanı Elif Yücel: “Mahremiyet eğitimi çok kapsamlı bir eğitimdir.  2 yaşından itibaren belirli dönem ve aralıklarla çocuğa mahremiyet eğitimi verilmelidir. Sadece özel bölge alanını tanımlamakla olmuyor, çocuğa sosyal öğrenme dediğimiz yolla da çocuğa bunun öğretilmesi gerekir. Çocuğun odasına girilirken de izin alınması, tıklatılması önemlidir.  O bölgelerin özel ve mahrem olduğunu, kimsenin izinsiz girmemesi gerektiğinin bilinci çocuğa bu şekilde aşılanmış oluyor” dedi.

 

 

 

İstismar nedir?

İstismar kavramı geniş anlamda tanımlanan bir kavramdır. İstismar kavramı 4 boyutta incelenir; Duygusal, Fiziksel, Psikolojik ve Cinsel istismar olarak. Çocuk İstismarı; Çocuğun rızası olmadan taciz ve tecavüz şeklinde gerçekleşen durumlar.

Tecavüz ve cinsel istismar iki ayrı kavram mı? İstismar kelimesi sizce yaşanılan durumu hafifletiyor mu?

Tecavüz ve cinsel istismar kelimeleri eş anlamlı kelimelerdir. Ancak istismar olgusu daha geniş anlamlıdır.  Aslında istismar kelimesinin tam olarak boyutu ve tanımı bilindiği zaman aynı anlama geldiği görülmektedir. Cinsel istismar ve tecavüz aynı anlamdadır.

Çocukta cinsel istismar nasıl fark edilir?

Çocuklar, yetişkinler gibi sorunlarını, problemlerini anlatarak açığa çıkaramıyorlar. Oyun ve resim yoluyla daha çok anlatma girişiminde bulunuyorlar. Çocuk annesine resim çizerken, resimdeki kişi bana bir şey yaptı diyebilir. Annenin bu durumda sakin kalması çok önemli.  Öncelikle çocuğuna bu durumu kendisiyle paylaştığı için teşekkürlerini ve memnuniyetini dile getirmeli.  Böylelikle çocuğu rahatlatması ve ardından bir uzman eşliğinde bu süreci atlatması gerekiyor. Her zaman travmatik bir durum oluşacak diye bir şey yok bu vakalardan sonra. Süreç doğru şekilde atlatılırsa çocukta hiçbir şekilde travmatik bir iz kalmadan çocuk hayatına devam edebilir. İstismar anı ve öncesinin uzman eşliğinde değerlendirilip çözülmesi gerekir. Tabi ki bu tür olayların olmaması taraftarıyız her zaman bu nedenle de mahremiyet eğitimin önemi çok büyüktür.

2 yaşından itibaren belirli dönem ve aralıklarla mahremiyet eğitimi verilmelidir. Anne- Baba Çocuğa özel bölge, özel alan tanımı yaptıktan sonra, 4-5 yaşından itibaren anne-babanın odasına izin almadan girilmemesi gerektiği, tıklatarak ya da izin alarak girmesi gerektiği belirtilmelidir. Çünkü bu oda anne-babanın özel alanı, girişte izin alınır denilmelidir çocuğa. Mahremiyet eğitimi çok kapsamlı bir eğitimdir.  Sadece özel bölge alanını tanımlamakla olmuyor, çocuğa sosyal öğrenme dediğimiz yolla da çocuğa bunun öğretilmesi gerekir. Çocuğun odasına girilirken de izin alınması, tıklatılması önemlidir.  O bölgelerin özel ve mahrem olduğunu, kimsenin izinsiz girmemesi gerektiğinin bilinci çocuğa bu şekilde aşılanmış oluyor.  Ayrıca 2 yaşından itibaren çocuğa tuvalet eğitiminin kazandırılması gerekiyor. Burada da tuvaletin kapısının kapalı tutulmasının gerektiği, tuvalette tek başına olunması gerektiği, sadece temizlik konusunda anne-babanın yardımcı olabiliri çocuğa anlatılması ve öğretilmesi gerekiyor.

Özel alanlara saygılı olmak çok önemli. Bu bizim toplumumuzda öğrenilmiş ve çok uygulanan bir durum değil maalesef, zamanla kazanılacak diye düşünüyorum. Çocuğun cinsel organını sevgi objesi yapmamak çok önemli. Örneğin; çocuğun poposuna vurarak sevmek gibi. Ya da alay ederek, alaycı konuşmalarla  mahrem olan bir bölgesi hakkında alaycı konuşmalar yapmamak gerekiyor.

 

Anne-babalar çocuk 4-5 yaşına gelene kadar banyo yapmasında yardımcı olmak zorundalar. Bu yardımı yalnızca anne ve babanın yapmasını, üçüncü kişinin olmamasını öneriyoruz. 3 yaşından itibaren çocuk iç çamaşırı giydirilerek yıkanabilir veya mahrem alanın temizliği yapılırken bakmadığını belli etmek için anne ve babalar hafif gözlerini kısabilir, bu davranış çocuğa mahremiyet bilincini aşılatmış oluyor. Çocuğun altı başkalarının yanında değiştirememelidir. Çocuklar anlamaz diye bir şey yok. Çocuklar 3. Aydan itibaren çevresinde olup biten her şeyi anlıyor.

Çocuklara mahremiyet eğitimi nasıl verilmelidir?

Çocuklara yaklaşık 2 yaşından itibaren özel bölge tanımlaması yapılmalıdır. İyi ve kötü dokunuşları ayırt edebilmesi için kendi vücudundaki özel alanları tanımlaması ve bilmesi gerekiyor. Tabi bu eğitim süreci aileden aileye, geleneklere göre değişebiliyor ama genel anlamda cinsel bölgeleri kapsıyor. Çocuklara onların anlayabileceği dilde, özel bölge tanımlaması yaparak,  buraya sadece anne, baba ve doktorların dokunabileceği onun haricinde kimsenin dokunmaması gerektiği bilinci verilmeli. Tabi doktorların da anne baba yanında iken dokunabileceğinin altı çizilmelidir. Çünkü istismar herkes tarafından yapılabiliyor maalesef. Ensest vakalara baktığımız zaman aile içerisinde çok tanıdık, bildik kişiler tarafından çocuğun istismara maruz kaldığını görebiliyoruz. O yüzden çocuğa belirli sınırlar koyarak bu bölgelere herkesin dokunmayacağını anlatmak gerekiyor.

 

Toplum bu konuda bilinçli mi? Siz bu konuda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Hala bazı okullarda rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümlerinin olmadığını görüyoruz. Okullarda aileleri bilinçlendirici çalışmalar yapılmalı, halk eğitim merkezleri bu konuda destek vermelidir. Çocuğu korumak anne-babanın sorumluluğundadır.  Çocuğa hayır demeyi öğretmek ve kötü dokunuşu bilmesini sağlamak ve böyle bir durum yaşandığında çocuğun tepki vermesi gerektiğinin öğretilmesi gerekmektedir. Her çocuk farklı tepki gösterir fakat ilk önce çocuk hayır demeli ve güvendiği kişi ya da kurumlardan hemen yardım istemelidir. Çocuğa en güvendiği kişilerin ve kurumların listesi yaptırılarak bu bilinç oluşturulabilir. Çocuklara küçük yaştan itibaren önemli kurumların telefon numaralı ezberletilmelidir. Polis, jandarma gibi.

Pedofili olan kişiler genellikle korkar olular. Çocuk çığlık attığında muhtemelen kendisi de kaçacaktır. Çok cesaretli olmaz bu bireyler. İçten içe baskıladıkları duygular olduğu için genelde özgüvensiz bireylerdir. Bu nedenle hayır cevabını aldıklarında, çığlık tepkisi ile karşılaştıklarında eyleme devam edemeyeceklerdir.

Aileleri bilinçlendirme konusunda ne gibi çalışmalarınız var?

Fuar Hastanesi’nde Pazartesi’nden Cumartesi gününe kadar saat 8:30’dan 17:00’a kadar hizmet vermekteyiz. Bununla ilgili eğitim programları açıyoruz zaman zaman. Muhakkak ebeveynlerin yaptığımız seminerlere katılmasını öneriyoruz. Aileler için her zaman buradayız. Ailelere mahremiyet eğitimi ile ilgili kapsamlı eğitimler veriyoruz. Yaz dönemi içinde böyle bir planımız var. Yaz boyunca eğitim seminerlerimiz olacak. Facebook, Instagram ve Fuar Hastanemizin internet sitesinden de duyurularımız olacak. Katılmak isteyenler buradan takip edebilirler.

AİLE VE EVLİLİK DANIŞMANI ELİF YÜCEL

Selçuk Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümünden mezun olan Elif YÜCEL, Adnan Menderes Üniversitesi Aile ve Evlilik Danışmanlığı eğitimini tamamlamıştır. Hakan Türkçapar ve ekibinden Bilişsel Davranışçı Terapi BDT-CBT eğitimine devam eden danışman hastanemizde aile ve çift danışmanlığı, çocuk-ergen terapisi, dikkat-zeka testleri, öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı, kısa süreli çözüm odaklı terapi, oyun terapisi, çocuk resim analizi, sosyal fobilere yönelik sanal gerçeklik ile maruz bırakma terapisi gibi alanlarda hizmet vermektedir.

Eğitimler:

Aile ve Evlilik Danışmanlığı Eğitimi (Aydın Adnan Menderes Üniversitesi)

Bilişsel Davranışçı Terapi (Hakan Türkçapar, BDPD)

Sosyal Fobilere Yönelik Sanal Gerçeklik ile Maruz Bırakma Terapisi (ODTÜ)

Çocuk Resimlerinin Psiko-Pedogojik Analizi

Oyun Terapisi Eğitimi

Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı

MMPI

Kişilik-Zeka Testleri

Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi

İmago Çift Terapisi

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “İstismar, deyip, hafifletmeyin!”,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 07.12.2019
Bugün
-4° -
Pazar
-5° -
Pazartesi
-
Afyon

Güncelleme: 07.12.2019
İmsak
06:27
Sabah
07:55
Öğle
12:54
İkindi
15:22
Akşam
17:43
Yatsı
19:06
Arşiv Arama
Haber Yazılımı