301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Şubat 2020 - Salı 09:38 Bu haber 35 kez okundu
 
Kan bağışında kendi kendine yetebilen bir il olduk
Kan bağışı yapanların sayısı giderek artıyor. Kızılay, 2019’da 23 Bin ünite kan bağışıyla son 5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu rakamla birlikte Afyonkarahisar kan bağışında kendi kendine yetebilen bir il oldu.
Yaşam Haberi


Afyonkarahisar Kızılay kan bağış müdürü Kubilay Akman; “2020 yılında bizim ilk hedefimiz yaklaşık 20 bin civarında kanı toplamak”  dedi.

Afyonkarahisar'da kan bağışı için yapılan çalışmalardan bahseden Akman," Sivil toplum örgütlerimiz Kamu kurumları, fabrika ve meydan gibi yerlere tır ve çadırlarla ulaşarak ekip merkezi kuruyoruz. Her gün iki-üç tane ekibimiz oluyor aylık ortalama 2 bin ünite kan ihtiyacına cevap verebiliyoruz. Afyonkarahisar olarak şu an için kendi kendimize yeterli durumdayız ama biz yoğun çalışıyoruz Kızılay Kan Merkezi olarak sadece merkezimi açsak yeterli olmayacak dışarıda ki ekiplerimizle çalışma yaptığımız için insanlara kan bağışını anlatarak, seminerler vererek yeterli olabiliyoruz. Yine bu şekilde duyarlı vatandaşlarımıza sesleniyoruz" şeklinde konuştu.

GÜNDE 3 OKULU ZİYARET EDİYORUZ

Afyonkarahisar Kızılay kan bağış müdürü Kubilay Akman; “2019 yılı içerisinde Afyonkarahisar olarak kendi kendimize yetebilir bir durumda kan bağışı kampanyalarımızı gerçekleştirdik. Aldığımız kan bağışının sayısı 23 Bin ünite oldu. Afyonkarahisar’ın kan bağış sayısı da ortalama Sağlık Bakanlığı verilerine göre yoğun çalışmamızda ve Afyonkarahisar’ın desteğiyle kendi kendimize yetebilir bir il durumundayız. Tabi ki bağışlar 2020 yılında da devam etmeli. Yine bize destek veren değerli bağışçılarımıza çok teşekkür ediyoruz. 2020 yılında bizim ilk hedefimiz yaklaşık 20 bin civarında kanı toplamak. Havanın soğuk olmasına rağmen vatandaşla yine duyarlı olarak davrandılar. Şubat ayında da farklı bir çalışmamız var. Protokol çevresinde okullarımızı ziyaret edip kan bağışını anlatıp velilerimizi kan bağışına davet ediyoruz. Bu çerçevede yaklaşık günde 3 okulu ziyaret ediyoruz. Okullarda kan bağış çalışmalarımız var. Bu konuda bizlere destek çıkan okul müdürlerimize, öğrencilerimize çok teşekkür ediyoruz. Özellikle bayan velilerimiz kan bağışlıyorlar” ifadelerine yer verdi.

KÖK HÜCREDEN KORKMAYIN

Kök Hücre ilgili olarak insanları aydınlatan ve kök hücre bağışının korkulacak bir şey olmadığını ifade eden Akman," Kan bağışı olduğu gibi Kök Hücre bağışı da söz konusu. Kızılay'ımızın yaptığı bir etkinlik ile birlikte sadece numune alıyoruz. İnsanlar numune alındığı zaman kök hücrenin de alındığını düşünüyorlar ama bu bilgi yanlıştır. Biz üç tüp numune alıyoruz ve bu numuneler testlerden geçerek Sağlık Bakanlığı'na teslim ediliyor. Bakanlığımız sürekli bu numuneleri tarıyor her bir hasta için numuneler tekrar taramalardan geçiyor. Eğer numuneler içerisinde hastayla bir eşleşme olursa Kızılay devreden çıkıyor ve bakanlık numune sahibiyle irtibata geçiyor. Genel de bu işlem büyük şehirlerde oluyor numune sahiplerini davet ediyorlar ve bir hafta içerisinde kök hücre nakli gerçekleşiyor. Burada bir hafta ayırması gerektiğini kişinin bilmesi gerekiyor. Korkmalarına gerek yok eskiden kemik iliği ile ilgili olarak kalçadan alınan bir doku nakliydi insanlar bu yüzden korkuyorlar. Şimdi korkmanıza gerek yok koldan girilerek herhangi bir acı hmeden işlem gerçekleşiyor. Ben Afyonkarahisar halkına çok teşekkür ediyorum bu konuda çok duyarlı oldukları için" cümlelerini kurdu.

 

GÖNÜLLÜ VATANDAŞLARIMIZI BEKLİYORUZ

Kan bağışı yapmak için, duyarlı ve gönüllü vatandaşlar kan alma merkezlerine giderek kan verebilmektedirler diyerek sözlerine devam eden Akman; “Bir birey, özel hastaneler, sosyal güvenlik kuruluşları ve kan istasyonlarına giderek kan bağışında bulunabilir. Kan verecek kişinin 18-65 yaş grubunda olup en az 50 kg olması gerekmektedir. Kan bağışında bulunacak kişi, bir seferde en fazla yarım litre kan verebilmektedir. Yani, sahip olunan kanın %8-%9’unu verilebilir. Erkekler iki ayda bir, kadınlar ise üç ayda bir kan bağışında bulunabilmektedirler. Kan bağışından sonra hücreler kendini yaklaşık 2 ayda toparlar. Bu yüzden, periyodik olarak kan vermede herhangi bir sorun öngörülmez. Aksine, faydaları olduğunu söylenebilir. Her yıl, yaklaşık 4 ünite kan bağışlanabilmektedir.Kan verme işleminden önce, parmaktan alınan kan ile kan grubu ve hemoglobin miktarı kontrol edilir. Tansiyon ölçülür ve değerlerin normal aralıklarda olması durumunda kan alma işlemi gerçekleştirilir. Kan torbaları, tek kullanımlık olduğu için herhangi bir kontaminasyon riski bulunmamaktadır. Kan bağışının, kilo aldırma, zayıflık, bağımlılık, alerjik reaksiyon, halsiz bırakma gibi yan etkileri yoktur. Hatta kan bağışı yapan birinin; AIDS, sifiliz, hepatit B ve C gibi herhangi bir hastalığının olup olmadığının da ortaya çıkacaktır. Kan, çeşitli durumlarda kullanılmak üzere uygun koşullarda korunur. Kan, sadece kan nakli için değil, alyuvar, akyuvar ve trombosit üretimi içinde gereklidir. Bu şekilde, birçok kan ürünü elde edilebilmektedir” diyerek sözlerini tamamladı

Gülşen Kumral özel

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Kan, bağışında, kendi, kendine, yetebilen, bir, il, olduk,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Hafif Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 05.04.2020
Bugün
- 17°
Pazartesi
- 15°
Salı
- 11°
Afyon

Güncelleme: 04.04.2020
İmsak
Array
Sabah
Array
Öğle
Array
İkindi
Array
Akşam
Array
Yatsı
Array
Arşiv Arama
Haber Yazılımı