301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Mart 2020 - Salı 11:16 Bu haber 32 kez okundu
 
Kendinizi iyi yetiştirirseniz lider ülke oluruz
YENEP gönüllü mentorluk protokolü kapsamında 16. Sezon FIRST LEGO League Afyonkarahisar Turnuva’ları Şehri Şekillendir temasıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı destekleriyle Zafer Kalkınma Ajansı’nın koordinasyonunda yapıldı.
Yaşam Haberi


Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi’nde yapılan törene Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir, öğrenciler, Zafer Kalkınma Ajansı TR33 Bölgesi illeri Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak ile Antalya, Burdur, Denizli, Isparta, Erzurum’dan çok sayıda öğrenci katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, böylesine büyük ve kapsamlı bir organizasyonun Afyonkarahisar’da  gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek; " Amacımız, ortaokul ve Liseler düzeyinde yapılan bu etkinliklerle öğrencilerimizin kabiliyet ve yeteneklerini, ulusal ve uluslararası düzeyde, çağın bilim ve teknolojisine uygun bir şekilde geliştirmelerine yardımcı olmaktır. Tüm takımlarımıza ilimize hoş geldiniz diyor katılımlarınızdan ve yaptığınız güzel çalışmalardan dolayı hepinizi tebrik ediyorum" dedi.

 “Umut Bilimde”

Programın açış konuşmasını gerçekleştiren Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir, turnuvaların bu sene 16. sezonunu yaşadıklarını söyledi.  16 yıldır her sezon aynı heyecanla Şubat ayını beklediklerini ifade eden Demir, “Bu sene ayrı bir motivasyonumuz var. Dünyanın her yerinde kötü haberler alıyoruz. Yangınlar, depremler, heyelanlar, kazalar, salgınlar, açlık, bebek ve çocuk ölümleri, iklim sorunları gibi haberlerle güne başlıyoruz. Ama tam umudumuzu yitirdiğimiz anda siz bilim kahramanlarımız ve onların rehberleri olan öğretmenlerimizi hatırlıyoruz. Sonra diyoruz ki bilimi temel alan bilimsel araştırmalar yürüten, soran, sorgulayan, düşünen dünyanın sorunlarının farkında olan ve çözümün parçası olanlar iyi ki var. Umut bilimde” diye konuştu.

10 milyon Türk Lirası

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz ise Zafer Kalkınma Ajansı TR33 Bölgesinde ilk defa böyle bir etkinlik düzenlediklerini dile getirdi. Oğuz, “2019 yılında Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programı ilan ettik. Program çerçevesinde bölgemizde ‘kendin yap’ hareketini başlattık. 6-14 yaş grubundaki çocuklarımızın algoritmik düşünme, robotik kodlama, tasarım, yenilikçilik ve üretkenlik becerilerini geliştirmesine yönelik bir hareket başlattık. 10 milyon Türk Lirası kadar bütçe ayırdık. Paydaşlarımızın katkısı ile de 11 milyon 600 bin Türk Lirası, 34 ilçemizde kurulacak 42’si sabit 6’sı mobil olmak üzere 48 atölyeyi harekete geçirdik” dedi.

Bilimsel bilgi ve teknoloji üretiminde büyük rekabet var

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ise 16. sezon FIRST LEGO League etkinliğine mekânsal olarak ev sahipliği yapmaktan mutlu olduğunu ifade etti. Karakaş, “Bir bilim insanı olarak geleceğin bilim insanı adaylarını burada görmekten, onların heyecanını ve gözlerindeki pırıltıyı görmekten mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Küreselleşen dünyada bilimsel bilgi ve teknoloji üretiminde çok büyük bir rekabet var. Ülkemizin bu rekabetten geri kalmaması adına bu alana yapılan her türlü yatırımın gelecekte mutlaka karşılığı olacak. Bundan dolayı bu etkinliğe katkı veren bütün bileşenlere, bütün katkı sağlayan kurumlara teşekkür ediyorum” dedi.

TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA SÖZ EDİLEN KİŞİLERDEN OLACAKSINIZ

Törende konuşan Vali Mustafa Tutulmaz: “Gelecek ve umut bilimdedir. Artık devletlerin, milletlerin gücü bilimde elde ettiği başarı ile ölçülüyor. Bugün gelişmiş ülkeler bilimde önde olan ülkelerdir. Biz bilimi geleceğin kurgusu olarak algıladığımız müddetçe gelişmiş ülke olacağız. Bu ülke 100 yıl önceki sanayi devrimini kaybetti ve neredeyse 100 yıl sonra bu devrime ulaşabildi. Bilim çağı dediğimiz bu dönemde sizler iyi emek harcarsanız, kendinizi iyi şekilde yetiştirirseniz bu ülke bir yüzyılı daha kaybetmez, tam tersine bu yüzyılın lideri konumuna gelir. Yakın zamanda savaşların ne şekilde olduğunu gördük. Bizim içimizden çıkan bilim adamlarının yaptığı İHA’lar ve SİHA’lar ile Türkiye adından bahsettirdi. İnşallah sizlerde bilimin değişik alanlarında yapacağınız buluşlarla önümüzdeki süreçte Türkiye’de ve dünyada söz edilen kişilerden olacaksınız. Bu katkılarınızla da ülkemize ve insanlığa büyük fayda sağlamış olacaksınız. Bu organizasyonu sağlayan ve emeği geçen henrkesi kutluyorum” dedi.

ULUSAL TURNUVAYA ÇIKMAYA HAK KAZANDILAR

Etkinliğe YENEP sponsorlarından ASELSAN Lider Mühendis Dr. Okan Erdoğan, Arçelik Garage Müdürü Celal Vatansever, YENEP gönüllü mentorlerinden Habitat Derneği Dijital Dönüşüm Programı Koordinatörü Nurdan Sezer, Insider Yazılım Mühendisi Nedim Yılmaz jüri üyesi olarak katılım sağladı. Turnuvaların ilk gününde ortaokul ikinci gününde ise lise öğrencileri olmak üzere toplamda 61 takım.  City Shaper (Şehri Şekillendir) temasında geliştirdikleri projelerle, robot tasarım, proje ve öz değerler olmak üzere 3 kategoride jüri karşısına çıktı.Geleneksel danslarının ve renkli görüntülerin yer aldığı turnuvalarda Vali Mustafa Tutulmaz ve protokol üyeleri takımların projelerini inceleyerek tebrik etti.Jüri toplantıları sonunda Şampiyonluk, Araştırma, Yenilikçi Çözüm, Sunum, Takım Çalışması, İlham Verici Takım, Duyarlı Profesyonellik, Strateji ve Yenilikçilik, Mekanik Tasarım, Programlama, Robot Performans Birincilik, Yükselen Yıldız, Aslan Koç ödülleri sahiplerini buldu. İlk gün toplamda 4 takım 14-15 Mart 2020 tarihinde İzmir’de gerçekleştirilecek ulusal turnuvaya çıkmaya hak kazandı.  Selçuk Taşkın

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Kendinizi, iyi, yetiştirirseniz, lider, ülke, oluruz,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 29.03.2020
Bugün
-
Pazartesi
- 12°
Salı
- 15°
Afyon

Güncelleme: 28.03.2020
İmsak
Array
Sabah
Array
Öğle
Array
İkindi
Array
Akşam
Array
Yatsı
Array
Arşiv Arama
Haber Yazılımı