301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Haziran 2019 - Perşembe 09:59 Bu haber 81 kez okundu
 
Kimseye söz vermeyin
İl Genel Meclisi Haziran ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı Musa Dinçgez meclis üyelerini bilgilendirdi. Sözlerine elimizden geldiği kadar Afyonkarahisar’a en iyisini yapmaya çalışıyoruz diye başlayan Dinçgez “ Daha önce Salih Başkan’ımızı ve eski tüm Meclis Üyesi arkadaşlarıma canı gönülden teşekkür ediyorum. Çünkü 4 yıl boyunca uyumlu bir şekilde nereye ihtiyaç varsa paramızı o şekilde değerlendirdik. Yeni başkanımız Burhanettin başkanımıza ve siz üyelerimize görevinizde başarılar diliyorum.”diyerek Okullara ayrılan bütçe hakkında bilgi verdi.
Gündem Haberi


İl Genel Meclisi’nde üyeleri bilgilendiren İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Dinçgez; “Biz İl Genel Meclis’inde şöyle bir çalışma yapıyoruz. Bizim yatırımlar iki türlü. Bir tanesi devlet, bir tanesi de il yatırımlarıdır. Bakanlık yatırımları devlet destekli olup tamamen öz kaynaklı bir yatırımdır. Okulun adına kendilerinin karar verdiği bir yatırım çeşidi burada bizim fazla bir fonksiyonumuz yok.  Biz sadece burada ihalesini ve harcama bedelini gerçekleştirmekle mükellefiz.  Örnek verecek olursam geçtiğimiz yıl Ağustos ayında önceki meclis üyeleri ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığına ayrılan bütçe yüzde yirmilik payımız otuz bir milyon beş yüz yirmi dört bin lira idi. Biz bu bütçe ile Bakanlığımızın genel bütçesini havuza koyarız. İl yatırımımızda neler yapılması gerekir, bakım onarımlarda neler yapılması gerekir hepsine birlikte karar verir ve biz ilimizde en güzel ve etkin bir şekilde bu parayı harcamaya çalışırız. Geçen sene bu paranın ilan ve etüt giderlerinin iki yüz elli bin lirasını kamulaştırma giderlerinde Üç Yüz Bin Lirasını kullandık. Temel Eğitim onarımlarında Bir Milyon Dört Yüz Elli Bin Lirasını ve temel eğitim yatırımlarında da yirmi üç milyon beş yüz yirmi dört bin lirasını kullandık. Bir detay daha söylemek istiyorum. Yedi Milyon Dört Yüz Elli Bin Lira olan temel eğitim onarım paralarının ilçelere öğrencilere derslik sayısına bağlı olarak belli bir kod ile birlikte çalışarak tüm ilçelerin paralarını da köye hizmet götürme birliğinde kullanılmak üzere kendilerinin hesaplarına aktarmış bulunduk. Sadece merkez ilçenin temel eğitim de yapılması gereken onarımlarını il milli eğitim müdürlüğü olarak eğitim komisyonunda ki arkadaşlar ile biz plandık. Diğer ilçelerimize ayrılan paranın tamamı ilçede ki arkadaşlarımız en uygun ve etkili bir şekilde harcama çalışıyorlar.”

 Merkez İlçe’deki tasviye edilen okulların durumları ne olacak

Tasviye ve fesih edilen okullar hakkında meclis üyelerini bilgi veren Dinçgez “Bizim şu an itibari ile temel İl yatırımımızda Yirmi Beş Tane okulumuz inşaatı devam ediyor. Birkaç tanesinin ihaleleri yapılmak üzere. Bu şekilde yapılan çalışmalar ile birlikte sizin merak ettiğiniz özellikle merkez ilçe deki tavsiye edilen okulların durumları ne olacak. Dinar ilçesinde ki haydarlı çok programlı lisesi, Atatürk ilkokulu devrişpaşa’da bir hem ilkokul hem de ortaokul’umuz Tasviye edildi.   Osman Atilla okul’umuz da ise tasviye değil fesih edilen okulumuz oldu. Atatürk ilkokulu çok merak edilen bir okul oldu. Orada ki olay şudur:  “Bizim parasızlığımızdan kaynaklanan herhangi bir yaptırmamazlık yoktur. Bizim bütçemiz tam olarak ayrılmıştır, biz ilgili firmaya ihale etmişizdir. Fakat o firma bu işi yapamamıştır. Devlet ocak ayında bir kanun çıkardı, tasviye hakları vermiştir bunlara. Onlar da şu anda bu tasviye hakkını kullanmıştır. Yani maliye bakanlığı bunların tesviyesini kabul etmesi durumunda bu arkadaşlarımız bu işi tasviye edecekler biz hesaplaşacağız daha sonrasında ise orayı yeniden ihaleye çıkmak şartı ile Atatürk ilkokulu ve diğer saydığımız okulları bitirmeye gayret edeceğiz. Osman Atilla Tasviye değil fesih işlemleri yapıldı.Bu okulumuzun ihalesini en kısa zamanda yapmak istiyoruz.” dedi.

Merkez’ de ikili eğitim yapan okul kalmayacak

Hem ilçelerimizde hem de merkez İlçede acaba ikili öğretimden tekli öğretime en kısa zamanda geçileceğinin altını çizen Dinçgez; “Biz bunun bir zaman planını yaptık İlçelerimizde ikili öğretim yapan yok. Merkez ilçemizde Atatürk İlkokulu biliyorsunuz Şemsettin İlkokulu ile birlikte kullanıyor. O Tasviye işlemi bittikten sonra orada da ikili öğretim kalmayacak. Osman Atilla’nın ihalesini gerçekleştirdiğimiz zaman orada da ikili Eğitim Öğretim olmayacak.” Dinçgez ayrıca Hisar Bank Yüzüncü Yıl şu an inşaatı bitmek üzere, burası da bittikten sonra Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak sizlerin sayesinde hiçbir şekilde ikili öğretim yapan okulumuz kalmayacağını dile getirdi.

Yirmi beş yatırımımızın tamamını sıfırlamak istiyoruz

Dinçgez “Ayıracağımız para belli olduktan sonra 2020 yatırımı birlikte planlayacağız. Biliyorsunuz Türkiye de bir tasarruf tedbirleri altında bir tedbirimiz var. Eğitim de tasarrufun olmayacağını en iyi bilenlerden bir kişiyim ama çok acil olmayan bir yatırımı şu tasarruflarda yapılmasını gönlümüz elvermiyor. Yirmi beş tane yatırımımız var. Bu yirmi beş yatırımımızın tamamını sıfırlamak istiyoruz. Genel bütçeden gelecek parayı bilmediğimiz için ve sizden alacağımız yüzde yirmi’lik payı da bilmediğimiz için gezmiş olduğunuz köy beldelerde söz vermememiz adına daha temkinli davranmanızın gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bazı öyle sözler veriliyor ki gidip görüldüğünde anlatım ile bir örtüşme olmadığı zaman sizlerin sözleri gerçekleşmeyebiliyor. Merkez ilçeye geldiğimizde bakım onarım noktasında biz 74 tane Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu olmak üzere onarımlarını gerçekleştiriyoruz. İlçeler deki Liseler hangi Genel Müdürlük olursa olsun onların da bakım onarımlarını merkez ilçeden biz planlıyoruz. Yalnız size birkaç rakam vermek istiyorum. Benim o nokta da ne kadar sıkıntıda olduğumu anlamanız açısından söylemem gerekiyor. Ortaöğretim genel müdürlüğünde yaklaşık Yüz Yirmi Sekiz tane okulum var yani Anadolu liseleri olmak üzere. Tasarruf tedbirleri kapsamında buraya gelen dokuz yüz  bin lira gibi bir para geldi. Siz de taktir ederseniz ki dokuz yüz bin lira çok büyük bir para değil yüz yirmi sekiz okula pay ettiğimiz zaman. Mesleki teknik Anadolu liselerinde ise dokuz yüz elli bin lira gibi bütçemiz var burada da yaklaşık yüz on tane okulumuz var il genelinde. Hayat boyu öğrenme genel müdürlüğü maalesef biraz para konusunda çok cimri davrandı ve 28 bin lira gibi bir para gönderdi bizde bu parayı sadece bir okulumuzun çatısını tamir ettirebildik. “  >>Hamza Yılmaz

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kimseye, söz, vermeyin, ,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 20.11.2019
Bugün
- 16°
Perşembe
- 16°
Cuma
- 18°
Afyon

Güncelleme: 20.11.2019
İmsak
06:11
Sabah
07:37
Öğle
12:48
İkindi
15:26
Akşam
17:49
Yatsı
19:10
Arşiv Arama
Haber Yazılımı