Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
17 Aralık 2019 - Salı 10:16 Bu haber 167 kez okundu
 
“Kışın vazgeçilmezi balık”
Afyonkarahisar’ın Anbaryolu Caddesi’nde bulunan Elbir Balıkçılık mesleğin durumu ve balık tüketiminin önemi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.
Yaşam Haberi


Elbir Balıkçılık çalışanı Arif Güzeldemir balığın faydalarına değinerek şunları söyledi; “Balığın an yaygın faydası olarak zekâ gelişimini desteklemesidir. İçerisindeki yağ asidi beyindeki deforme hücrelerini azaltarak beynin depolama bölümünü kuvvetlendirir. Kötü kolesterol oranını düşürerek iyi kolesterolü yükseltir. Kanda bulunan serbest yağları da düşürerek damar tıkanıklığı riskini azaltır. Böylece kalbin kanı daha iyi pompalamasını destekler. Özellikle kış aylarında yani bu aylarda bolca tüketmemiz gereken balık üst solunum yolu enfeksiyonları hastalıklarına karşı vücut direncini arttırır. Yapılan araştırmalarda balık bağışıklık sistemini de güçlendirerek kanser hücrelerini azaltır” dedi.
“Balıkçılığı Zaralı Yöntemlerde Etkiliyor”
Güzeldemir, balık üretiminin de engellendiğini açıklayarak şu cümlelere yer verdi; “Ülkemizin etrafı denizlerle çevrili olduğu halde, birçok akarsu ve tatlı su gölümüz olmasına rağmen balıkçılık ne yazık ki gelişmiş durumda değil. Denizlerimizin balık bakımından zengin olmaması, açık deniz balıkçılığının yapılmayışı, taşıma ve depolama imkanlarının yetersizliği, zararlı avlanma yöntemlerinin uygulanması (dinamit, patlama, trol avcılığı gibi) ve tabii ki en önemlisi de denizlerimizdeki kirlenmemenin önlenememesi gibi sebepleri vardır. Bir bakımla bunların hepsi önlenebilir nitelik taşımakta.”
“Afyon dillere göre çok uygun”
Arif Güzeldemir balık fiyatlarının normal olduğunu da belirtirken; “ Balık fiyatlarının son durumu iyi durumda ve çok uygun. İstanbul’da hamsi şu an 30 lira, Afyonkarahisar’da hamsi 20 lira. Halkımızın bu durumda fiyatlardan memnun olması lazım çünkü balık satımlarında Afyon en düşük ildir” dedi. Güzeldemir, her çeşit balık sattıklarını, başka ülkelere de ihracatta bulunduklarını, balıkların günlük olarak çıktığını ve bu yıl balık zam oranında geçen senelere göre % 5 olduğunu söyleyerek konuşmasını bitirdi. ALİ İHSAN DÖLDÖŞ/ ÖZEL

 

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: “Kışın, vazgeçilmezi, balık”, ,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Mevzi Sağanak
Güncelleme: 04.08.2020
Bugün
17° - 30°
Çarşamba
17° - 33°
Perşembe
17° - 34°
Afyon

Güncelleme: 04.08.2020
İmsak
04:17
Sabah
05:54
Öğle
13:09
İkindi
16:59
Akşam
20:14
Yatsı
21:45
Arşiv Arama
Haber Yazılımı