Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 10:32 Bu haber 78 kez okundu
 
Kışın vazgeçilmezi Sahlep
Afyon’un eski aktarlarından olan Zafer Murat Çakır kış mevsiminin vazgeçilmezi Sahlepin yararlarını ve yapım aşamasına dair bilgiler verdi.
Yaşam Haberi


Sahlep’in yapım aşamasını anlatan Çakır,” Sahlep bizim Türkiye’miz de yetişen yoğun olarak Antalya İstanbul hata Afyon’un Hıdırlık dağında bulunan bir ürün orkidegillerden bir bitkidir. Tabanında 2 tane yumru oluşan bu çiçeği sökerken eğer bir yumruyu alır bir yumruyu bırakırsanız gelecek sene tekrar verir. Aynı şekilde sürekli yumrudan çoğalıyor. Alınan yumru yıkanıp temizlendikten sonra özelikle iplere dizilip kurutulur.  Kurutma aşamasından sonra da değirmende öğütülerek toz haline getirilir. Sahlebi sevmemizi gerektirecek birçok neden var. Sahlep’in çok bilinmeyen bir özeliği ise kemik dokusu ve iskelet yapısı için insan sağlığı için çok faydalı. En iyi doğal ürünlerden biri olduğu için Sahlep tüketmemiz kış aylarında çok yararlı olacaktır” ifadelerine yer verdi.

“İnsanlar kendilerini daha iyi hissediyor”

Sahlep’in faydalarını aktaran Çakır, “Diğer faydalarına değinecek olursak; besleyici değeri yükseliyor sütün içine Sahlep yapılıyor. Biliyorsunuz Sahlep içtiği zaman insanlar kendini daha iyi hissediyor. Özelikle kadınlarda bir düzenleyici etkisi var regin dönemini düzenliyor.  Bunların haricinde hazmı kolaylaştırıyor mide çeperini onarır, bağışıklık sistemini de yükseltir. Orkide bitkilerinden kaynaklanan bir özelik var bağışıklığı yükseldiği için hasta olmanızın ve soğuk algınlığının önüne geçiyor. Romatizma hastalıkları olanlar ya da kemik erimesi olan kişilerin mutlaka Sahlep içmeleri gerekiyor. Tabi hazır Sahlep’ten bahsetmiyoruz. Kemik erimesi, romatizması olanlar günde bir kaşık sütle karıştırıp içebilirler bizim geleneksel olarak kışın sıcak olarak içtiğimiz yazında dondurma olarak yediğimiz Sahlep aslında bizim hayatımızın her noktasında var sadece biz görmüyoruz” şeklinde konuştu.

“Sahlep koruma altında”

Sahlep’in koruma altında olduğunu belirten Çakır,” Bu Sahlep bitkisi iki yumrudan oluşur demiştik. Yumrunun biri alınır biri bırakılır demiştik ama bunu yapmadıkları için toplayıcılar maalesef Sahlep koruma altına girdi. Sahlep baķımı zor ama iyi geliri olan bir ürün. Türkiye’miz de Amerikan Sahlep diye bir Sahlep var bu farklı bir yöntemle yapılıyor içine Sahlep havası katılıyor. Sahlep nasıl pişer? Sahlep çok zor pişer sütü soğuktan alırsınız süt hafiften ısınmaya başladığında kabarcıkların oluşmasıyla Sahlep katılır. Ama Sahlep süte direk değil tuz eker gibi dökerek karıştırırsınız yoksa Sahlep direk toparlanır. Böyle bir özeliği vardır pişme süresi ise yarım saatle bir saate uzun bir pişirme aşaması gerektiriyor. Daha sonrasında o Sahlep’i ısıtıp ısıtıp içebilirsiniz. Sahlep bizim vazgeçilmezimiz ve geleneksel ürünümüz. Aynı zaman da Arap ülkelerinde çok fazla çünkü kökende Sahlep diye geçen ürünün Arapça kökenden gelen ismi de saleptir. Tilki diye geçer dağda olduğu için sürekli tilki diye geçer Arap ülkeleri çok talep ediyor. Bu ürünü Türkiye’de çok tüketilen bir ürün sağlıklı kalmak için ve kış aylarında rahatlıkla Sahlep içebiliriz iyi bir besleyici değeri var çünkü yüksek miktarda mineral içeriyor Sahlep çay ve kahveden sonra üçüncü gelen bir üründür” dedi. GÜLŞEN KUMRAL/ÖZEL

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Kışın, vazgeçilmezi, Sahlep,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 08.07.2020
Bugün
20° - 34°
Perşembe
19° - 30°
Cuma
17° - 30°
Afyon

Güncelleme: 08.07.2020
İmsak
03:44
Sabah
05:33
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:33
Yatsı
22:13
Arşiv Arama
Haber Yazılımı