Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
26 Aralık 2019 - Perşembe 10:33 Bu haber 172 kez okundu
 
Kocatepe Staj Yükseköğretim Hareketlilik Konsorsiyumu
Afyon Kocatepe Üniversitesi koordinatörlüğünde Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ile Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Kocatepe Staj Konsorsiyumu protokolü imzalandı.
Yaşam Haberi


Üniversitelerdeki öğrenci ve personelinin Avrupa’da staj yapma ve tecrübe kazanması amacıyla hazırlanan Avrupa Birliği Erasmus+ Kocatepe Staj Yükseköğretim Hareketlilik Konsorsiyumu protokolü Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) hizmet binasında düzenlenen törenle imzalandı. Törene Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şuayip Özdemir, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ile AKÜ Uluslararası İlişkiler Merkezi Müdürü Prof. Dr. İhsan Cemil Demir katıldı.

“PROJE’NİN PAYDAŞI OLMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUZ”

İmza töreninin açılış konuşmasını yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Kocatepe Staj Yükseköğretim Hareketlilik Konsorsiyumu İmza Töreni Programı’na hoşgeldiniz. Sizleri şahsım ve Odamız adına sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Sizin gibi değerli bilim insanlarını Afyonkarahisar’da ve Odamız’da misafir etmek, bize şeref verdi. Paydaşı olmaktan mutluluk duyduğumuz Kocatepe Staj Konsorsiyumu’nda ilk imzaları geçen yıl atmıştık. Bu yıl projenin ikinci yılındaki faaliyetlere karar vermek için burada toplanmış bulunuyoruz” dedi.

ATSO, AB PROJELERİNE İMZA ATIYOR

Avrupa Birliği projeleri ile kurum ve kuruluşların ortak hareket etme kültürünü geliştiğini kaydeden Serteser, “Avrupa Birliği projeleri, kurum ve kuruluşlarımızda ortak hareket etme kültürünü geliştirdiği gibi, bu projelere katılan öğrencilerin, bilim insanlarının, iş insanlarının da farklı ülkelerdeki uygulamaları görmesini, olumlu örnekler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlıyor. Bu yönüyle biz de Avrupa Birliği projelerine büyük önem veriyoruz. 2018 yılında başladığımız KOBİ Akademisi projemizin kapanışını birkaç hafta önce yaptık. Geçen yılki imza töreninde ‘Kazanmayı ümit ediyoruz’ diye bahsettiğimiz KOBİ Hastanesi ve Avrupa Ağı projesini kazandık ve sürdürmeye başladık. Zafer Kalkınma Ajansı’nın desteklediği Sağlık Turizmi Çalışanlarının Kalitelerinin Artırılması Projesi ile termal otel çalışanlarına eğitim verdik. Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen iki UR-GE projemiz ile doğaltaş ve makine sektöründeki firmalara hizmet veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“YEŞİL BİNA SERTİFİKASI ALACAĞIZ”

Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “ATSO Yeşil Etikete Kavuşuyor” projesinin de devam ettiğini vurgulayan Serteser, “Proje çerçevesinde hizmet binamız ve binamızın bulunduğu alanda çalışmalarımızı tamamladık. Merkezi İngiltere’de olan Building Research Establishment Global’a (BREEAM) belgelerimizi gönderdik. Prosedür gereği olan bekleme safhasına geçtik. Buradan en üst düzeydeki belgeyi alacağımıza inanıyorum.  Yeşil Bina belgesini almamız hâlinde; jeotermal enerji ile ısınan, güneş enerjisi ile kendi elektriğini üreten, yağmur suyunu depolayan, engelli bireyler için yürüyüş alanına sahip, bisiklet yolları bulunan, aynı zamanda bahçesindeki ağaçlarda kuş yuvaları yer alan hizmet binamızın çevre ve doğa dostu olduğu tescillenecektir. BREAAM belgesi alan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı 365 Oda ve Borsa içinde ilk Oda da biz olacağız. Aynı zamanda şehrimizde de Yeşil Bina Sertifikası alan tek bina biz olacağız” şeklinde konuştu.

SERTESER’DEN AKÜ’YE TEBRİK

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin de çevre ve doğa dostu bir üniversite olduğunu belirten Serteser, konuşmasına şöyle devam etti:“Çevre ve doğa dostu olma konusunda, Afyon Kocatepe Üniversitemiz’i de kutluyorum.  Üniversitemiz, Yapı ve Altyapı, Enerji ve İklim Değişikliği, Atıklar, Su, Ulaşım ile Eğitim ve Araştırma başlıklarında yapılan GreenMetric değerlendirmesinde dünyadaki 780 üniversite arasında 305’inci, Türkiye’deki üniversiteler arasında da 13’üncü sırada yer almıştır. Üniversite yönetimimizi, Sayın Rektörümüz nezdinde tebrik ediyorum.”

“ULUSLARARASILAŞMA SÜRECİNE KATKIDA BULUNUYOR”

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ise Kocatepe Staj Programı’nın son derece yararlı olduğunu belirtti. Karakaş, “Üniversitelerin birçok hedefi var. Bu hedeflerden en önemlilerinden bir tanesi de uluslararasılaşma sürecidir. Bu Staj Konsorsiyumu’nun ve bu hareketliliğin, üniversitelerin uluslararasılaşma süreçlerine ciddi anlamda katkıda bulunduğunu görüyoruz. Alınan sonuçlara baktığımızda bunun üniversitelerimiz tarafından devam ettirilmesi gereken bir başlık olduğu kanaati oluşmuş durumda. Bu anlamda Üniversitelerimiz’in Uluslararası İlişkiler Birimi’nde çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Üstün bir gayretle bunu takip ediyorlar. Üniversitelerde ders verme ve eğitim hareketliliğini oluşturmanın ötesinde öğrencilerimizin öğrenim döneminde kariyerlerini geliştirme süreçlerine katkıda bulunma anlamında, yurtdışında staj imkanı sunan bir hareketlilik olduğu için Üniversite’nin uluslararasılaşma sürecinin öğrenci boyutunu da tamamlayan bir işlevi olduğunu görüyoruz. Üniversite, sadece akademisyenlerden oluşan bir kurum değil. Öğrencileri ile birlikte bu sürece, hedeflere ulaşma noktasında katılım sağlandığı zaman bir bütünlük arz ediyor. Öğrencilerimizi bu anlamda Üniversitelerimiz’in en önemli ortağı olarak gördüğümüz için bu süreçlere katmanın oldukça değerli olduğunu düşünüyorum” dedi.

DİYALOGLAR, HAREKETLİLİĞİ ARTIRACAK

Karakaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Öğrencilerin Avrupa’da staj yapmaları noktasında bazı zorlukların yaşandığını biliyoruz. Staj yeri bulma noktasında sıkıntılar yaşandığını biliyoruz. Bu sıkıntıları aşma noktasında Ticaret ve Sanayi Odalarımız’ın önemli katkılar sağlayacağı kanaatindeyim. Çünkü Ticaret ve Sanayi Odası’na üye şirketlerin yurtdışı ortakları var. Bu yurtdışı ortaklarla yapılacak olan görüşmeler, oluşturulacak diyaloglar, bu staj hareketliliğinin artırılmasını sağlayacak, üniversitelerimizin bu noktada yaşamış olduğu sorunların çözülmesine ciddi düzeyde katkı sunacaktır. Ticaret ve Sanayi Odalarımız’ın böyle bir işlevi yerine getireceğinden hiçbir şüphemiz yok.” Karakaş’ın konuşmasının ardından AKÜ Uluslararası İlişkiler Merkezi Müdürü Prof. Dr. İhsan Cemil Demir, Staj Hareketliliği hakkında sunum yaptı. Sunumdan sonra AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal ile ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Kocatepe Staj Yükseköğretim Hareketlilik Konsorsiyumu protokolünü imzaladı. Program çerçevesinde ATSO hizmet binasında uzman personel toplantısı gerçekleştirildi.

KOCATEPE STAJ KONSORSİYUMU NEDİR?

Avrupa Birliği Erasmus+ Kocatepe Staj Yükseköğretim Hareketlilik Konsorsiyumu, Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin koordinatörlüğünde, Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin Akademik Ortak, Afyonkarahisar Ticaret Sanayi Odası’nın Üniversite Dışı Ortak olarak yer aldığı bir projedir.  Proje başvurusu 2018 yılında yapılmış ve 2 yıllığına akredite olunmuştur. 2018-2020 döneminde öğrenci ve personel hareketlilikleri için 112 bin 500 Avro hibe kullanılmış, öğrenci ve personel hareketliliği olarak toplam 103 hareketlilik gerçekleştirilmiştir. 2019 yılı başvuru döneminde de aynı akreditasyon numarası ile devam edilmiştir. 2019-1-TR01-KA103-072943 proje numarası ile 2019-2021 döneminde öğrenci ve personel hareketlilikleri için Ulusal Ajans tarafından bütçe verilen 25 konsorsiyum arasında yer almıştır. Proje Süresi: 24 ay Proje Bitiş Tarihi: 31 Mayıs 2021 Başlangıç Hibesi : 91.650 Avro 2019-21 döneminde 56 öğrenci ve personel hareketliliği gerçekleşecek olup talep edilecek olan ek hibe ile hareketlilik sayılarının artırılması hedeflenmektedir.

 

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Kocatepe, Staj, Yükseköğretim, Hareketlilik, Konsorsiyumu, ,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 12.08.2020
Bugün
16° - 30°
Perşembe
15° - 30°
Cuma
15° - 30°
Afyon

Güncelleme: 12.08.2020
İmsak
04:27
Sabah
06:01
Öğle
13:08
İkindi
16:56
Akşam
20:05
Yatsı
21:32
Arşiv Arama
Haber Yazılımı