Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
30 Aralık 2019 - Pazartesi 12:53 Bu haber 146 kez okundu
 
Konak sahipleri ödüllendirildi
Kentsel sit alanında kalan mahallelerde mimari dokunun korunması amacıyla sokak sağlıklaştırma çalışmaları kapsamında daha önce restore edilen konaklar arasından özgünlüğünü koruyan altı konak sahibi ödüllendirildi.
Yaşam Haberi


Afyonkarahisar Belediyesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Afyonkarahisar Mimarlar Odası tarafından yürütülen ve sit alanındaki tüm konakların değerlendirmeye alındığı proje çerçevesinde, halkın da desteğiyle tarihi konakların turizme kazandırılması hedefleniyor. Bu doğrultuda, restorasyon sonrası sahibi olduğu konağın özgünlüğünü koruyan altı konak sahibine, AFBEL Termal Otel'de düzenlenen törenle ödülleri verildi. Törene, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şerife Ebru Okuyucu, Afyonkarahisar Mimarlar Odası Başkanı Süleyman Bircan, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar, Ruhsat İskan Birim Sorumlusu Benol Kaplan ve konak sahipleri katıldı.

"Halkımızın da sahiplenmesini istiyoruz"

Gecede, konak sahiplerine ödüllerini takdim eden Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, sit alanındaki konakların tarih turizmi açısından önemli olduğunu söyledi. Sokak sağlıklaştırma sonrası bölgenin çok farklı bir görünüm kazandığını belirten Başkan Zeybek, Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Afyonkarahisar Mimarlar Odası ile birlikte yapacakları yeni projelerle bölge halkının da ekonomik kazanımlar elde edeceği bir turizm yolu oluşturacaklarını söyledi. Bu yüzden restorasyon yapılan konakların, konak sahipleri tarafından korunmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Zeybek, "Bugün, sahibi olduğu konağın özgünlüğünü koruyan altı konak sahibine ödüllerini verdik. Amacımız halkımızın da sahiplenmesiyle bölgeyi her daim canlı tutmak ve özgünlünü korumak. İnşallah bu çalışmaların meyvesini çok yakın zamanda toplayacağız" dedi. SELÇUK TAŞKIN

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Konak, sahipleri, ödüllendirildi,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Mevzi Sağanak
Güncelleme: 04.08.2020
Bugün
17° - 30°
Çarşamba
17° - 33°
Perşembe
17° - 34°
Afyon

Güncelleme: 04.08.2020
İmsak
04:17
Sabah
05:54
Öğle
13:09
İkindi
16:59
Akşam
20:14
Yatsı
21:45
Arşiv Arama
Haber Yazılımı