Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
24 Mart 2020 - Salı 09:35 Bu haber 58 kez okundu
 
“Korona paketinden çıkanlar beklentileri karşılamıyor”
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında açıklanan ekonomik paketin ekonomiye gereken kaynağı sunmadığını belirterek, “Bu paket işçinin, esnafın, çiftçinin, turizmcinin, emeklinin, işsizin, yoksulun ihtiyacına cevap vermekten son derece uzakta” dedi.
Yaşam Haberi


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından koronavirüsle ilgili ekonomik tedbirlerin açıkladığı paketin beklentilerin çok uzandığında kaldığını ifade etti.

“65 YAŞ ÜSTÜNE MASKE VE KOLONYA DAĞITILACAK”

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, koronavirüsle ilgili ekonomik tedbirleri açıkladığını ancak açıkladığı paketin ekonomiye gereken kaynağı sunmaktan işçinin, esnafın, çiftçinin, turizmcinin, emeklinin, işsizin, yoksulun ihtiyacına cevap vermekten son derece uzakta olduğunun önemle altını çizen Milletvekili Av. Burcu Köksal, “Açıklanan ekonomik tedbir paketi dünyanın da gerisinde. Örneğin 84 milyonluk nüfusa sahip Almanya 550 milyar euroluk kurtarma paketi açıkladı. 47 milyonluk nüfusa sahip İspanya 200 milyar euroluk kurtarma paketi açıkladı. Buna karşılık 83 milyonluk nüfusa sahip ayrıca 5 milyonluk mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye de 14 milyar euroluk kurtarma paketi açıklandı. Macron; vatandaşlarına 1000 euro vereceklerini, faturaları erteleyeceklerini, şirketlerin batmayacağını işçilere destek olacaklarını belirtti. Trump bu süreçte herkese 1000 dolar ödeyeceklerini açıkladı. Erdoğan ise 65 yaş üstüne maske ve kolonya dağıtımından söz etti.” diye konuştu.

“PEKİ MART DÖNEMİ NE OLACAK?”

Korona paketi kapsamında KDV tevkifatı ile SGK ödemelerinin 6’şar ay erteleneceğinin açıklandığını kaydeden Köksal, “Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, konaklama, yiyecek-içecek, tekstil, konfeksiyon ve etkinlik organizasyon sektörleri için muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs, Haziran ödemeleri 6’şar ay ertelenecek. Peki Mart dönemi ne olacak? Mart ayı muhtasar, KDV tevkifatı ve SGK ödemeleri niçin kapsama alınmadı? İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV’nin yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmesinin vatandaşa ne gibi bir katkısı olacak? Millet virüs korkusundan zaten ne seyahat edebilir ne tatil yapabilir. Kaldı ki yoksul halkın zaten uçağa binme ya da tatil yapma gibi olanağı hemen hemen hiç olmadı. Emeklilerin bayram ikramiyesinin Nisan başında ödeneceği belirtilirken özel bankalardan emekli olanlar bayram ikramiyesinden yararlanamayacak.” ifadelerini kullandı.

“TÜM EMEKLİ MAAŞLARINA İNTİBAK SAĞLANMALI”

Tüm emekli maaşlarına intibak sağlanması gerektiğinin önemle altını çizen Köksal, “İhtiyaç sahibi ailelere nakdi yardımlar için 2 milyarlık kaynak ayrıldığı belirtilmiş. Ancak bununda, ihtiyacı karşılamak için yeterli olmayacağını biliyoruz. CHP olarak yıllardır söylediğimiz aile sigortasının bilhassa bu salgın döneminde öncelikle ve acilen kabul edilip hayata geçirilmesi yoksul aileleri rahatlatacaktır. En düşük emekli maaşının 1500 liraya yükseltilmesi tek başına yeterli değildir. Tüm emekli maaşlarında intibak sağlanmalıdır.” şeklinde konuştu.

“VİRÜS SALGININDAN KAYNAKLI İŞTEN ÇIKARMALAR YASAKLANMALI”

Virüs salgınından kaynaklı işten çıkarmaların yasaklanması gerektiğini dile getiren Köksal, “Asgari ücret desteği devam edecek deniliyor. Ancak bu işçiler için yeter değildir. Virüs salgınından kaynaklı işçi çıkarmalar yasaklanmalıdır. Asgari ücret 2600 TL’ye çıkarılmalı ve asgari ücretten vergi kesintisine son verilmelidir. Bakanlık tüm işyerlerinde gerekli hijyen ve sağlık tedbirlerinin alınıp alınmadığını denetlemelidir. İşçilerin sağlık tedbirleri alınmadığında çalışmaktan kaçınma hakları vardır. Genel Sağlık Sigortası borcunu ödemediği için sağlık hizmetinden yararlanamayan vatandaşlarımız sağlık hizmetinden ücretsiz yararlandırılmalıdır. Çalışanlara kamu ve özel sektör ayrımı yapılmaksızın 14 günlük ücretli izin hakkı derhal sağlanmalı işçiler ücretsiz izne zorlanmamalıdır.” dedi.

“ÇALIŞANLARIN ÜCRETLERİ İŞSİZLİK FONUNDAN KARŞILANMALI”

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: “Korona, paketinden, çıkanlar, beklentileri, karşılamıyor”,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 07.07.2020
Bugün
20° - 34°
Çarşamba
19° - 30°
Perşembe
17° - 30°
Afyon

Güncelleme: 07.07.2020
İmsak
03:44
Sabah
05:33
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:33
Yatsı
22:13
Arşiv Arama
Haber Yazılımı