301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
17 Mart 2020 - Salı 11:33 Bu haber 36 kez okundu
 
Koronavirüs çıktığından beri ticaret dönmüyor
Giyimciler Odası Başkanı Hüseyin Karnıbüyük, Dünya’da hızlı bir şekilde yayılmaya devam eden ve Türkiye’ye de gelmiş olan koronavirüsün ekonomik ve sosyal açıdan etkilerine değindi. Karnıbüyük, Koronavirüs çıktı çıkalı ticaret hiç dönmüyor ifadelerine yer verdi.
Yaşam Haberi


Koronavirüsün Afyonkarahisar’daki etkilerine değinen Karnıbüyük;” Afyon’da ki ve Türkiye genelindeki tüm esnaf etkilenmiş durumda. Zaten son 3 aydır esnaf ve sanatkar zor durumdaydı. Geçtiğimiz günlerde Suriye ve İdlip meselesi vardı daha sonra da bu koronavirüs etkisini gösterdi. Türkiye bir savaş durumunda Suriye’den sonra ikincisi de koronavirüs oldu. Şuan bu savaş şekli daha da değişti. Tabi ki halkımızda ticaret ve alışverişte gıda ürünlerine veya tuhafiye, konfeksiyon, tekstil, ayakkabı, bijüteri ve kozmetik gibi yani gıda sektörünün haricinde yaklaşık 300 farklı meslek dalı var. Mesela sanatı ile ilgili esnaflık yapanlar kirasını ve bağ-kurunu ödemekte çalıştırdığı işçisinin maaşını ödemekte çok büyük zorluk çekecek. Onun haricinde de biz gibi tuhafiye konfeksiyon, tekstil ve ayakkabı alım satımı yapan esnaflarımızın kendi öz sermayesi yeterli olmadığından çeklerle senetlerle ve kredilerle ticaretini döndürüyor. Koronavirüs çıktı çıkalı ticaret hiç dönmüyor. Esnafların ay sonunda ödemeleri var ve esnaflar bunları nasıl ödeyeceğinin derdine düşmüş durumda” Şeklinde konuştu.

“ESNAFLARIMIZIN YOK OLMASINI İSTEMİYORUZ”

Esnafların sicil durumlarına değinen Karnıbüyük;” Ayrıca esnaf ve sanatkarında sicillerinin bozulma durumu var.  Zaten son 15-20 senede ufak esnaf ve sanatkarımız değişime ve gelişime ayak uyduramadığı sicilleri bozuldu. Kalan esnaflarımızın da sicillerinin bozulmaması gerekiyor. Bununla ilgili olarak gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor.  Bu koronavirüs gelir geçer ama bu yok oluştan sonra esnaflarımız ayakta durabilecek mi? Bununla ilgili olarak biz devletimizden acilen yaptırımları uygulamalarını istiyoruz. Esnaflarımızın birçoğu kooperatiflerden kredi almıştır ve bu kredilerin durdurulması gerekmektedir. Ödenecek çeklere ve senetlere ne yapılacak onlara bilmiyoruz. Cumhurbaşkanımız bir açıklama yapacak esnaflarla ilgili bunu esnaflar olarak merakla bekliyoruz. Esnaflarımızın yok olmasını istemiyoruz. Savaş elbet bitecek. Koronavirüs elbet bitecek ve ülkemiz kurtulacak” ifadelerine yer verdi. SELÇUK TAŞKIN/ÖZEL

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Koronavirüs, çıktığından, beri, ticaret, dönmüyor,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Hafif Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 05.04.2020
Bugün
- 17°
Pazartesi
- 15°
Salı
- 11°
Afyon

Güncelleme: 04.04.2020
İmsak
Array
Sabah
Array
Öğle
Array
İkindi
Array
Akşam
Array
Yatsı
Array
Arşiv Arama
Haber Yazılımı