301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Mart 2020 - Çarşamba 10:41 Bu haber 40 kez okundu
 
Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemleri görüşüldü
Vali Mustafa Tutulmaz İl Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon Toplantısında İl Yöneticileri ve Kaymakamlarla bir araya geldi.
Yaşam Haberi


Valilik Toplantı Salonunda yapılan toplantıya İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Osman Alp, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

İl düzeyinde yürütülecek çalışmalarla ilgili yeknesaklığı sağlamak ve aynı zamanda karşılıklı fikir alış verişinde bulunmak üzere Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında bir araya gelen il protokolü koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler ve yapılacak çalışmaları değerlendirdi. Tutulmaz Hıfzıssıhha Meclisinin aldığı kararlar hakkında katılanları yeniden bilgilendirerek alınan kararları belirtti. Tutulmaz; “İlimize yurtdışından gelen vatandaşlarımızın; Özellikle Umre İbadetinden ve Yurtdışından Dönen Vatandaşlarımızın dönüşlerinden itibaren 14 gün süresince acil sağlık durumu dışında evden çıkmamasına,evden çıkmalarını gerektirecek sağlık şikâyetlerinde öncelikle 112 ve sağlık müdürlüğünün bildireceği numaraları mutlaka aramalarına, bu 14 günlük süre boyunca ziyaretçi kabul etmemelerine, 14 gün kuralı hakkında Sağlık müdürlüğünce hazırlanacak ilan metninin gün içerisinde farklı zamanlarda tüm belediyelerce ilanen ve ilçe müftülüklerince camilerde halka duyurulmasının sağlanmasına,belediyelerce cenaze ilanı yapılmamasına, defin işlemlerinin en az katılımla yapılmasına,ilçeler arası ve şehir içi toplu taşıma araçlarına fazla yolcu alınmaması (ayakta) için trafik denetimlerinin artırılmasına,kurum ve Kuruluşlarının yer ve yüzey dezenfeksiyon işlemlerinin belediyeler tarafından yapılmasına, sağlık Bakanlığının talimatlarına uymalarına,emre aykırı hareket edenlere ilgili mevzuat gereği cezai müeyyide uygulanması,bu kararlar tavsiye niteliğinde olmak kaydı ile İlçe Hıfzıssıhha Kurullarına tebliğ edilmesi gerektiğini” yineledi.

“RESMİ OLMAYAN AÇIKLAMALARA DİKKAT”

Tutulmaz; “Sorunun kontrolümüz altında kalması ve özellikle yanlış ve güvenli olmayan bilgi paylaşımlarına karşı da güvenlik güçleri tüm önlemleri aldı. Yaşanan salgın sonrası sosyal medyanın farklı platformlarında Koronavirüs gündemiyle alakalı birçok asılsız iddia, yorum ve değerlendirmeler yapılmakta. Vatandaşların hassasiyeti suiistimal edilerek bahse konu içeriklerin hızla yayılımı gerçekleştirilmekte. Bu dezenformasyon ve manipülasyon unsurlarının yayılmasını engellemek ve kamuoyunun daha doğru ve etkili bilgilenmesini sağlayabilmek adına Valiliğimiz yetkili organları da çalışmalarını titizlikle sürdürüyor. Bu noktada sosyal medyayı etkin kullanan vatandaşlarımıza da büyük sorumluluk düşmektedir. Resmi kaynaklara itibar edilmesi, haber görünümlü tuzaklara düşülmemesi, kaynağı belirtilmemiş içeriklere itibar edilmemesi, sahte hesaplara dikkat edilmesi ve özelliklede ayrıştırıcı, kışkırtıcı mesajlara müsaade edilmemesi önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

ÇELENK SUNMA TÖRENLERİ 5 KİŞİYİ GEÇMEYECEK ŞEKİLDE SINIRLANDIRILDI

Toplantıda İl Sağlık Müdürü, İl Göç Müdürü, Ticaret İl Müdürü küresel salgın Koronavirüse karşı alınacak sağlık önlemleri, yabancı uyruklu kişilere yönelik alınan önlenmeler ve piyasada oluşan fahiş fiyat artışlarına yönelik yapılan ve yapılacak çalışmalar noktasında bilgilendirici sunumlar yaptı.  Yapılacak 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla düzenlenecek olan programlar İçişleri Bakanlığının Genelgesi doğrultusunda iptal edildi. Çelenk sunma törenleri de 5 kişiyi geçmeyecek şekilde sınırlandırıldı. Vali Mustafa Tutulmaz bu kurallara ve tedbirlere uyulması ve gereğinin yapılması noktasında İl Yöneticileri ve Kaymakamlara talimatlar verdi. HİSAR

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Koronavirüs, salgınına, karşı, alınan, önlemleri, görüşüldü,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Hafif Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 07.04.2020
Bugün
- 12°
Çarşamba
- 14°
Perşembe
- 14°
Afyon

Güncelleme: 07.04.2020
İmsak
05:01
Sabah
06:26
Öğle
13:05
İkindi
16:42
Akşam
19:34
Yatsı
20:53
Arşiv Arama
Haber Yazılımı