Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
13 Ocak 2020 - Pazartesi 10:29 Bu haber 153 kez okundu
 
Küçükbaş hayvanlarını mağarada yetiştiriyorlar
Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesine bağlı Karkın köyü sakinleri, civardaki tepede bulunan mağaralarda iki asırdır küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yaparak geçimini sağlıyor. Köyün yakınındaki tepenin yamacında yer alan mağaraları besihane olarak kullanan hayvan yetiştiricileri, 200 yıldır atadan kalma yöntemlerle besicilik yapıyor.
Yaşam Haberi


Bölgedeki yaklaşık 30 mağarada, 2 bin küçükbaş hayvanı besleyen köy sakinleri, her biri 50 ila 200 koyun alan mağaralara günde 3 kez gelerek hayvanlarını yemliyor. Küçükbaş hayvan yetiştiricisi Ahmet Karabunar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıl boyunca hayvanlarının mağarada beslendiğini ve bakımlarının yapıldığını söyledi.

 "Yazın serin, kışın sıcak bir ortam"

Karabunar, 200 yıldır aynı yöntemle hayvan yetiştiriciliği yapıldığını belirterek, "Atalarımızdan, dedelerimizden kalma mağaralarda hayvanlarımızı yetiştiriyoruz. Mağaralar yazın serin, kışın ise sıcak oluyor. Doğal yöntemlerle hayvanlarımızı yetiştirdiğimiz için eti lezzetli oluyor ve kurbanlık için de çok talep alıyoruz." dedi. Köyün başlıca geçim kaynağının hayvancılık olduğunu dile getiren muhtar İsmail Karakoç ise "Genelde köyün geçim kaynağı hayvancılık ve tarımdır. Ama köy sakinlerinin birçoğu geçimini hayvancılıktan sağlıyor." diye konuştu. Muhtar Karakoç, şunları kaydetti: "Bazıları vatandaşlar tarafından oyularak yapılmış, bazıları da doğal oluşmuş mağaralarda hayvan yetiştiriciliğine devam ediliyor. Şu anda herkes bu mağaralarda hayvan yetiştiriyor. Köyümüzün tek geçim kaynağı hayvancılık. Mağaralarımızın en büyük özelliği kışın sıcak, yazları ise serin olması. Burada yetişen hayvanlar sağlıklı, etleri ise lezzetli olur. Sağlıklı olduğu için kurbanda çok tercih ediliyor."

 "Atalarımız buraları kazma ile kazmışlar"

Köy sakinlerinden hayvan üreticisi Aydın Karakoç da "Atalarımız eskiden bu mağaraları kazma ile kazmışlar. Yağmur, su almaz. Bu durum hayvanlar için çok faydalı." ifadesini kullandı. Karakoç, besi yemlerini yaz döneminde mağaraların bulunduğu bölgeye çıkardıklarını aktararak, günde üç defa hayvanları beslemek için mağaraların olduğu yere geldiklerini belirtti. AA

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Küçükbaş, hayvanlarını, mağarada, yetiştiriyorlar,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 10.08.2020
Bugün
17° - 31°
Pazartesi
17° - 31°
Salı
17° - 30°
Afyon

Güncelleme: 10.08.2020
İmsak
04:25
Sabah
05:59
Öğle
13:08
İkindi
16:57
Akşam
20:07
Yatsı
21:36
Arşiv Arama
Haber Yazılımı