301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Mart 2020 - Pazartesi 09:39 Bu haber 47 kez okundu
 
Kurslar sayesinde aile ekonomisine katkı sağlıyorlar
Afyonkarahisar Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan mesleki, sosyal-kültürel, el sanatları ve okuma yazma kursları yoğun ilgi görüyor.
Yaşam Haberi


Afyonkarahisar 'da Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulunda, dikiş nakış kursları buna benzeyen birçok kurs var  

Nakış öğretmeni Gülten Adıyaman nakış adı altında ev tekstili çeyiz ürünleri basit nakış iğneleri tel kırma kursları açabildiklerini belirterek; “Sabah grubumuzda 18 kişilik kursiyerimiz bulunuyor. Başarılı kursiyerlerimizin hepsine sertifika verebiliyoruz. Kursumuza gelen katılan öğrencilerimiz daha önceden iğne iplik tutan dikiş bilgisi olan gelirse daha çabuk öğreniyorlar. Buradan mezun olan arkadaşlarımız özel bir yer açabiliyor ya da bir iş yerinde çalışmak isteyebiliyorlar. Bizim verdiğimiz sertifikalar ile daha büyük tanınmış bir yerde çalışmak isterlerse orada da değerlendiriliyor” ifadelerine yer verdi.

İÇ VE DIŞ GİYİM OLARAK HER ŞEYİNİ ÖĞRETİYORUZ

Kurs eğitmeni Gülten Adıyaman kursa gelen kadınların ev ekonomisine katkı sağladıklarını belirterek; “Kursiyerlerimizi dört dörtlük bir şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz. Burada şu anda bütün operasyonları öğrenmeye çalışıyorlar. Öğrencilerimizin gayreti yüzde 80'in üzerinde. İç ve dış giyim olarak her şeyini öğretiyoruz. Fermuar çekme, overlok yapma, cep takmak gibi bütün teknik konuları tek tek uygulatıyoruz." Kadının gücü demek, ülkenin gücü demek. O yüzden biz de elimizden geldiğince bildiğimiz her şeyi öğretmeye çalışıyoruz” dedi

7’DEN 70’E KADAR HERKESE HİZMET VERİYORUZ

İsterlerse kendileri üretip isterlerse bir fabrikada çalışarak hem ev hem de ülke ekonomisine katkı sağladıklarını belirten Adıyaman; “ Dikiş Nakış kursumuzdaki kursiyerlerimiz oldukça istekli ve başarılı. Verilen eğitimden oldukça memnunlar ve burada öğrendikleriyle kendi evlerinde üreterek veya bir yerde çalışarak, aile ve dolayısıyla Şehir ekonomisine katkı sağlıyorlar. Öncelikli hedefimiz kursumuza gelen bayanların basit olarak dikiş makinesini öğrenmesi, eşinin pantolonunun paçasını yapabilmesi, çocuğunun pantolonunun fermuarını dikmesi, basit sökük işlemlerini yapabilmesidir. Kursiyerlerimize el becerisi kazandırıyoruz. Bunun yanı sıra, meslek de kazandırıyoruz, terzilik yapıyorlar. Etek veya gömlek dikerek aile ekonomisine katkı sağlıyorlar. Burada 7’den 70’e kadar herkese hizmet veriyoruz. Kursiyerlerimiz, burada hoş vakit geçiriyorlar, yeni arkadaşlıklar edinme imkânı buluyorlar, evin stres ve sıkıntısından uzak oluyorlar” diyerek sözlerini tamamladı.

KURSLARIMIZ TAMAMEN ÜCRETSİZ

Kursların tamamen ücretsiz olduğunu hatırlatan Afyonkarahisar Halk Eğitim ve Akşam Sanat Merkezi Müdürü Murat Diktaş ; “Kurslar başlamadan 1 ay önce merkezi sistem üzerinden kursiyerler talepte bulunuyorlar. Biz de bu kayıt sayılarına göre sıralama ve gruplamamasını yapıp daha sonra istenilen dallarda ve alanlarda öğretmenlerimizi temin edip kurslarımızı başlatıyoruz. Bu kurslar tamamen ücretsizdir. Zamanında başvurular olduğunda da zaten öğrencilerimizin her türlü ihtiyaçlarını ve taleplerini karşılamış oluyoruz” dedi.

BU İŞİ PROFESYONEL OLARAK YAPABİLİRLER

Kurslarımızın amacın ev hanımlarına meslek öğretmenin yanında onların boş zamanlarını değerlendirmek ve aile ekonomilerine katkı sağlamak olduğunu belirten Diktaş; “ Kursiyerlerimiz Etek, gömlek, pantolon, ceket gibi kıyafetlerin yanı sıra çocuk elbiselerinin de dikimini başarıyla gerçekleştiriyor. Kadınlar, ayrıca eski kıyafetlerin de onarımını yaparak kullanım süresini uzatıyorlar.  Kursumuz devam ettikçe kursiyer sayımız da hızla yükseliyor. Kıyafet dikip satarak, aile ekonomisine katkı da sağlayabiliyorlar. Kursiyerlerimiz, almış oldukları eğitimlerle ileride bu işi profesyonel olarak yapabilirler. Eğitimlerin yanı sıra çok iyi arkadaşlık ortamı kuruyorlar, birbirilerinin sorunlarına ortak olmaya çalışıyorlar ve gerçekten samimi bir ortamda eğitim alıyorlar” şeklinde konuştu. Gülşen Kumral özel

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Kurslar, sayesinde, aile, ekonomisine, katkı, sağlıyorlar,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Hafif Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 05.04.2020
Bugün
- 17°
Pazartesi
- 15°
Salı
- 11°
Afyon

Güncelleme: 04.04.2020
İmsak
Array
Sabah
Array
Öğle
Array
İkindi
Array
Akşam
Array
Yatsı
Array
Arşiv Arama
Haber Yazılımı